Weather Sentool today
| 25 °C | 30 °C | 8 pm | |
| 24 °C | 30 °C | 9 pm | |
| 24 °C | 30 °C | 10 pm | |
| 24 °C | 30 °C | 11 pm |
sunrise 5:40 am
sunset 5:31 pm
HOURLY
sunset 5:31 pm
Weather forecast Sentool April 28, 2026
Evening in the evening cloudy. The highest temperature 25 °C. At night overcast. The lowest temperature 23 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Sentool, Indonesia extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 7 PM
8 AM
| cloudy | 25 °C 31 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h east |
1009 hPa | 96 % | 24 °C | 100 % | 0% | 10% | 11% | 100% | |
| 8 PM
9 AM
| cloudy | 25 °C 31 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h east |
1010 hPa | 97 % | 24 °C | 100 % | 0% | 5% | 12% | 100% | |
| 9 PM
10 AM
| cloudy | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h east-northeast |
1010 hPa | 97 % | 24 °C | 100 % | 0% | 4% | 7% | 100% | |
| 10 PM
11 AM
| cloudy | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h east |
1010 hPa | 97 % | 23 °C | 100 % | 0% | 1% | 0% | 100% | |
| 11 PM
12 PM
| cloudy | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h northeast |
1010 hPa | 96 % | 23 °C | 100 % | 0% | 2% | 1% | 100% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
1 PM
| cloudy | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h east-northeast |
1009 hPa | 95 % | 23 °C | 100 % | 0% | 0% | 1% | 100% | |
| 1 AM
2 PM
| cloudy | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h northeast |
1009 hPa | 95 % | 23 °C | 100 % | 0% | 0% | 1% | 100% | |
| 2 AM
3 PM
| cloudy | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h east-northeast |
1008 hPa | 94 % | 22 °C | 100 % | 3% | 7% | 6% | 99% | |
| 3 AM
4 PM
| cloudy | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h northeast |
1008 hPa | 95 % | 22 °C | 93 % | 10% | 10% | 3% | 93% | |
| 4 AM
5 PM
| cloudy | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h east-southeast |
1008 hPa | 94 % | 22 °C | 99 % | 0% | 3% | 3% | 99% | |
| 5 AM
6 PM
| overcast | 23 °C 27 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h east-northeast |
1008 hPa | 95 % | 22 °C | 87 % | 20% | 22% | 0% | 83% | |
| 6 AM
7 PM
| fog | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h east-northeast |
1009 hPa | 95 % | 22 °C | 97 % | 33% | 36% | 0% | 95% | |
| 7 AM
8 PM
| overcast | 25 °C 30 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h east-northeast |
1009 hPa | 93 % | 23 °C | 91 % | 13% | 19% | 0% | 89% | |
| 8 AM
9 PM
| cloudy | 27 °C 33 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h east-northeast |
1010 hPa | 87 % | 24 °C | 92 % | 0% | 3% | 0% | 91% | |
| 9 AM
10 PM
| cloudy | 29 °C 35 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h east |
1010 hPa | 79 % | 24 °C | 87 % | 0% | 0% | 0% | 87% | |
| 10 AM
11 PM
| cloudy | 30 °C 35 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h east |
1009 hPa | 71 % | 24 °C | 72 % | 0% | 3% | 0% | 71% | |
| 11 AM
12 AM
| cloudy | 32 °C 37 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h east |
1008 hPa | 64 % | 24 °C | 87 % | 0% | 1% | 2% | 86% | |
| 12 PM
1 AM
| light rain showers | 32 °C 37 °C |
0.1 mm | 4.2 m/s15 km/h east |
1007 hPa | 62 % | 23 °C | 32 % | 0% | 3% | 4% | 26% | |
| 1 PM
2 AM
| overcast | 31 °C 36 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h east |
1007 hPa | 63 % | 23 °C | 88 % | 0% | 12% | 25% | 82% | |
| 2 PM
3 AM
| heavy rain | 32 °C 37 °C |
1.5 mm | 4.1 m/s15 km/h east |
1006 hPa | 64 % | 24 °C | 89 % | 0% | 10% | 16% | 85% | |
| 3 PM
4 AM
| rain | 28 °C 34 °C |
0.6 mm | 2.0 m/s7 km/h south-southeast |
1007 hPa | 80 % | 24 °C | 99 % | 0% | 33% | 35% | 98% | |
| 4 PM
5 AM
| rain | 27 °C 32 °C |
0.5 mm | 2.9 m/s10 km/h south-southeast |
1007 hPa | 82 % | 24 °C | 99 % | 0% | 32% | 33% | 97% | |
| 5 PM
6 AM
| light rain | 26 °C 31 °C |
0.2 mm | 2.3 m/s8 km/h southeast |
1008 hPa | 87 % | 23 °C | 100 % | 0% | 20% | 35% | 100% | |
| 6 PM
7 AM
| overcast | 25 °C 30 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h east-southeast |
1009 hPa | 91 % | 23 °C | 100 % | 0% | 39% | 24% | 100% | |
| 7 PM
8 AM
| cloudy | 25 °C 30 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h east-southeast |
1010 hPa | 92 % | 23 °C | 100 % | 0% | 12% | 0% | 100% | |
| 8 PM
9 AM
| cloudy | 25 °C 30 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h east-northeast |
1010 hPa | 93 % | 23 °C | 100 % | 0% | 6% | 8% | 100% | |
| 9 PM
10 AM
| cloudy | 25 °C 30 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h northeast |
1011 hPa | 94 % | 23 °C | 100 % | 1% | 10% | 2% | 100% | |
| 10 PM
11 AM
| overcast | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h northeast |
1011 hPa | 96 % | 23 °C | 100 % | 5% | 18% | 4% | 100% | |
| 11 PM
12 PM
| cloudy | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h east |
1010 hPa | 96 % | 23 °C | 100 % | 4% | 12% | 3% | 100% | |
Sentool, Indonesia - information
State: IndonesiaGPS coordinates: -7.8000; 110.3667
Time zone: Asia / Jakarta
time difference in hours with time in US is +5 hours
Something wrong, something missing?
Weather Sentool, Indonesia. Weather forecast Sentool.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Sentool is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Sentool
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Sentool
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:40 am | 5:31 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 11:36 am | 11:51 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:18 am | 5:53 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:54 am | 6:17 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:29 am | 6:42 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 2:28 pm | 04/28/2026 2:46 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |