Weather Poko, Daerah Istimewa Yogyakarta tomorrow
| 28 °C | 33 °C | 9 am | |
| 31 °C | 36 °C | 12 pm | |
| 26 °C | 31 °C | 3 pm | |
| 25 °C | 30 °C | 9 pm |
sunrise 5:40 am
sunset 5:31 pm
HOURLY
sunset 5:31 pm
Weather forecast Poko, Daerah Istimewa Yogyakarta April 30, 2026
During the day morning overcast, later morning cloudy, in the afternoon initially cloudy, later heavy rain. The highest temperature 31 °C. Total rainfall 26.1 mm. At night overcast. The lowest temperature 24 °C. Total rainfall 0.1 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Poko, Daerah Istimewa Yogyakarta, Indonesia extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
1 PM
| cloudy | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h northeast |
1010 hPa | 97 % | 23 °C | 100 % | 0% | 0% | 3% | 100% | |
| 1 AM
2 PM
| overcast | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h southwest |
1009 hPa | 96 % | 23 °C | 100 % | 0% | 12% | 16% | 100% | |
| 2 AM
3 PM
| cloudy | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h north-northwest |
1009 hPa | 98 % | 23 °C | 100 % | 1% | 10% | 5% | 100% | |
| 3 AM
4 PM
| overcast | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h south |
1009 hPa | 97 % | 23 °C | 100 % | 1% | 22% | 23% | 100% | |
| 4 AM
5 PM
| overcast | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h north |
1009 hPa | 99 % | 23 °C | 100 % | 3% | 30% | 2% | 100% | |
| 5 AM
6 PM
| overcast | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h south |
1009 hPa | 97 % | 23 °C | 100 % | 0% | 57% | 15% | 100% | |
| 6 AM
7 PM
| overcast | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h northeast |
1010 hPa | 97 % | 23 °C | 100 % | 0% | 31% | 9% | 100% | |
| 7 AM
8 PM
| overcast | 25 °C 31 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h north-northeast |
1011 hPa | 94 % | 23 °C | 100 % | 0% | 29% | 0% | 100% | |
| 8 AM
9 PM
| overcast | 26 °C 31 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h west-northwest |
1011 hPa | 85 % | 23 °C | 100 % | 0% | 100% | 10% | 100% | |
| 9 AM
10 PM
| overcast | 28 °C 34 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h north |
1011 hPa | 81 % | 24 °C | 97 % | 0% | 35% | 3% | 96% | |
| 10 AM
11 PM
| cloudy | 29 °C 35 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h southeast |
1011 hPa | 76 % | 24 °C | 39 % | 0% | 23% | 0% | 21% | |
| 11 AM
12 AM
| light rain showers | 30 °C 36 °C |
0.1 mm | 1.8 m/s6 km/h southeast |
1010 hPa | 71 % | 24 °C | 57 % | 0% | 20% | 4% | 45% | |
| 12 PM
1 AM
| light rain showers | 31 °C 37 °C |
0.1 mm | 2.0 m/s7 km/h south |
1009 hPa | 69 % | 24 °C | 67 % | 0% | 16% | 7% | 60% | |
| 1 PM
2 AM
| heavy rain | 31 °C 37 °C |
14.7 mm | 2.3 m/s8 km/h south |
1007 hPa | 69 % | 24 °C | 87 % | 0% | 16% | 7% | 83% | |
| 2 PM
3 AM
| heavy rain | 27 °C 32 °C |
9.8 mm | 3.6 m/s13 km/h south |
1008 hPa | 83 % | 24 °C | 100 % | 0% | 63% | 31% | 100% | |
| 3 PM
4 AM
| rain | 26 °C 32 °C |
0.4 mm | 2.3 m/s8 km/h north-northeast |
1009 hPa | 91 % | 24 °C | 100 % | 0% | 25% | 40% | 100% | |
| 4 PM
5 AM
| rain | 25 °C 30 °C |
0.3 mm | 2.1 m/s8 km/h east-northeast |
1009 hPa | 94 % | 24 °C | 100 % | 0% | 47% | 0% | 100% | |
| 5 PM
6 AM
| rain showers | 26 °C 32 °C |
0.3 mm | 2.6 m/s9 km/h east |
1009 hPa | 92 % | 24 °C | 100 % | 0% | 1% | 5% | 100% | |
| 6 PM
7 AM
| light rain showers | 25 °C 30 °C |
0.1 mm | 1.8 m/s6 km/h east |
1009 hPa | 94 % | 24 °C | 100 % | 0% | 3% | 0% | 100% | |
| 7 PM
8 AM
| cloudy | 25 °C 30 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h east |
1010 hPa | 95 % | 24 °C | 100 % | 0% | 3% | 0% | 100% | |
| 8 PM
9 AM
| cloudy | 25 °C 31 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h east |
1011 hPa | 96 % | 24 °C | 100 % | 0% | 10% | 4% | 100% | |
| 9 PM
10 AM
| cloudy | 25 °C 30 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h east |
1011 hPa | 96 % | 24 °C | 100 % | 0% | 0% | 1% | 100% | |
| 10 PM
11 AM
| cloudy | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h east |
1012 hPa | 96 % | 23 °C | 100 % | 0% | 1% | 2% | 100% | |
| 11 PM
12 PM
| cloudy | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h east |
1011 hPa | 96 % | 23 °C | 100 % | 0% | 2% | 3% | 100% | |
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
1 PM
| cloudy | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h east |
1011 hPa | 97 % | 23 °C | 99 % | 0% | 3% | 0% | 99% | |
| 1 AM
2 PM
| cloudy | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h east-northeast |
1010 hPa | 97 % | 23 °C | 93 % | 0% | 7% | 3% | 92% | |
| 2 AM
3 PM
| overcast | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h northwest |
1010 hPa | 97 % | 23 °C | 100 % | 0% | 25% | 25% | 100% | |
| 3 AM
4 PM
| overcast | 23 °C 28 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h north |
1010 hPa | 98 % | 23 °C | 100 % | 0% | 50% | 14% | 100% | |
| 4 AM
5 PM
| overcast | 23 °C 28 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h east-southeast |
1010 hPa | 97 % | 22 °C | 100 % | 0% | 32% | 10% | 100% | |
| 5 AM
6 PM
| cloudy | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h east-northeast |
1010 hPa | 97 % | 23 °C | 100 % | 2% | 4% | 9% | 100% | |
| 6 AM
7 PM
| cloudy | 23 °C 28 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h east-southeast |
1010 hPa | 98 % | 23 °C | 100 % | 6% | 8% | 7% | 100% | |
| 7 AM
8 PM
| overcast | 25 °C 31 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h east-northeast |
1011 hPa | 96 % | 24 °C | 100 % | 2% | 16% | 3% | 100% | |
| 8 AM
9 PM
| overcast | 26 °C 31 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h east |
1011 hPa | 85 % | 23 °C | 100 % | 0% | 43% | 0% | 100% | |
| 9 AM
10 PM
| rain | 28 °C 33 °C |
0.3 mm | 2.8 m/s10 km/h east |
1011 hPa | 78 % | 23 °C | 98 % | 0% | 95% | 0% | 83% | |
| 10 AM
11 PM
| light rain | 29 °C 34 °C |
0.1 mm | 2.3 m/s8 km/h southeast |
1011 hPa | 75 % | 23 °C | 97 % | 0% | 22% | 12% | 96% | |
| 11 AM
12 AM
| overcast | 30 °C 36 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h south-southwest |
1010 hPa | 73 % | 24 °C | 96 % | 0% | 18% | 12% | 95% | |
| 12 PM
1 AM
| heavy rain | 30 °C 36 °C |
3.4 mm | 2.3 m/s8 km/h southwest |
1009 hPa | 72 % | 24 °C | 90 % | 0% | 57% | 6% | 77% | |
| 1 PM
2 AM
| heavy rain | 30 °C 35 °C |
12.2 mm | 4.5 m/s16 km/h southwest |
1008 hPa | 71 % | 24 °C | 100 % | 0% | 98% | 45% | 100% | |
| 2 PM
3 AM
| light rain | 26 °C 31 °C |
0.1 mm | 3.4 m/s12 km/h south-southeast |
1008 hPa | 89 % | 24 °C | 100 % | 0% | 45% | 40% | 100% | |
| 3 PM
4 AM
| rain | 26 °C 31 °C |
0.3 mm | 1.9 m/s7 km/h north |
1008 hPa | 88 % | 24 °C | 100 % | 0% | 79% | 2% | 100% | |
| 4 PM
5 AM
| light rain | 26 °C 31 °C |
0.2 mm | 1.9 m/s7 km/h south-southeast |
1008 hPa | 89 % | 24 °C | 100 % | 0% | 29% | 24% | 100% | |
| 5 PM
6 AM
| overcast | 26 °C 32 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h northeast |
1008 hPa | 89 % | 23 °C | 100 % | 0% | 55% | 5% | 100% | |
| 6 PM
7 AM
| cloudy | 25 °C 30 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h west |
1008 hPa | 94 % | 24 °C | 100 % | 0% | 5% | 4% | 100% | |
| 7 PM
8 AM
| cloudy | 25 °C 31 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h west |
1009 hPa | 96 % | 24 °C | 100 % | 0% | 7% | 0% | 100% | |
| 8 PM
9 AM
| overcast | 25 °C 31 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h northwest |
1010 hPa | 96 % | 24 °C | 100 % | 0% | 14% | 3% | 100% | |
| 9 PM
10 AM
| cloudy | 25 °C 31 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h north-northwest |
1011 hPa | 96 % | 24 °C | 100 % | 0% | 7% | 0% | 100% | |
| 10 PM
11 AM
| overcast | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h north |
1010 hPa | 97 % | 23 °C | 100 % | 16% | 22% | 0% | 100% | |
| 11 PM
12 PM
| fog | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h northeast |
1010 hPa | 96 % | 23 °C | 100 % | 45% | 47% | 0% | 100% | |
Poko, Daerah Istimewa Yogyakarta, Indonesia - information
State: IndonesiaGPS coordinates: -7.9781; 110.3350
Time zone: Asia / Jakarta
time difference in hours with time in US is +5 hours
Something wrong, something missing?
Weather Poko, Daerah Istimewa Yogyakarta, Indonesia. Weather forecast Poko, Daerah Istimewa Yogyakarta.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Poko, Daerah Istimewa Yogyakarta is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Poko, Daerah Istimewa Yogyakarta
data are always in the local timeSun and light
April 30, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:40 am | 5:31 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 11:35 am | 11:50 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:18 am | 5:53 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:54 am | 6:17 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:29 am | 6:42 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/29/2026 3:46 pm | 04/30/2026 4:17 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |