Weather Pasir Arca week
Weather forecast for Pasir Arca for this and next week.
Sunday, May 17
29 / 22°C
| 3.5 mm | 6 km/h |
| 27 °C | 32 °C | 9 am | |
| 27 °C | 32 °C | 12 pm | |
| 28 °C | 34 °C | 3 pm | |
| 24 °C | 29 °C | 9 pm |
sunrise 5:54 am
sunset 5:42 pm
HOURLY
sunset 5:42 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Pasir Arca, Indonesia extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sunday 05/17/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
1 PM
| overcast | 23 °C 28 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h southeast |
1011 hPa | 97 % | 22 °C | 96 % | 0% | 11% | 21% | 96% | |
| 1 AM
2 PM
| overcast | 23 °C 28 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h south-southeast |
1011 hPa | 97 % | 22 °C | 93 % | 0% | 16% | 25% | 89% | |
| 2 AM
3 PM
| overcast | 23 °C 28 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h south-southeast |
1010 hPa | 95 % | 22 °C | 95 % | 0% | 10% | 21% | 93% | |
| 3 AM
4 PM
| cloudy | 23 °C 28 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h south-southeast |
1009 hPa | 95 % | 21 °C | 82 % | 3% | 3% | 13% | 79% | |
| 4 AM
5 PM
| cloudy | 22 °C 26 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h south-southeast |
1009 hPa | 94 % | 21 °C | 47 % | 3% | 3% | 10% | 39% | |
| 5 AM
6 PM
| cloudy | 22 °C 26 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h south-southeast |
1009 hPa | 94 % | 21 °C | 48 % | 2% | 2% | 3% | 45% | |
| 6 AM
7 PM
| cloudy | 22 °C 26 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h south-southeast |
1010 hPa | 92 % | 21 °C | 57 % | 1% | 7% | 6% | 52% | |
| 7 AM
8 PM
| cloudy | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h south-southeast |
1011 hPa | 93 % | 22 °C | 82 % | 1% | 10% | 7% | 79% | |
| 8 AM
9 PM
| cloudy | 26 °C 31 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h northwest |
1012 hPa | 85 % | 22 °C | 87 % | 0% | 2% | 1% | 87% | |
| 9 AM
10 PM
| cloudy | 27 °C 32 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h north-northwest |
1012 hPa | 81 % | 23 °C | 71 % | 0% | 3% | 10% | 68% | |
| 10 AM
11 PM
| cloudy | 28 °C 33 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h north-northwest |
1012 hPa | 76 % | 23 °C | 92 % | 0% | 2% | 3% | 91% | |
| 11 AM
12 AM
| rain | 29 °C 34 °C |
0.4 mm | 2.0 m/s7 km/h north |
1011 hPa | 74 % | 23 °C | 89 % | 0% | 43% | 18% | 78% | |
| 12 PM
1 AM
| heavy rain | 27 °C 32 °C |
1.0 mm | 2.8 m/s10 km/h north |
1010 hPa | 79 % | 23 °C | 94 % | 0% | 66% | 17% | 82% | |
| 1 PM
2 AM
| light rain | 27 °C 33 °C |
0.2 mm | 1.6 m/s6 km/h west-northwest |
1010 hPa | 84 % | 24 °C | 91 % | 0% | 46% | 7% | 83% | |
| 2 PM
3 AM
| light rain | 28 °C 34 °C |
0.1 mm | 1.6 m/s6 km/h west |
1008 hPa | 79 % | 24 °C | 96 % | 0% | 10% | 13% | 96% | |
| 3 PM
4 AM
| heavy rain | 28 °C 33 °C |
1.3 mm | 1.0 m/s4 km/h north |
1008 hPa | 77 % | 23 °C | 99 % | 0% | 13% | 17% | 99% | |
| 4 PM
5 AM
| rain | 26 °C 31 °C |
0.5 mm | 1.6 m/s6 km/h north-northwest |
1008 hPa | 86 % | 23 °C | 100 % | 0% | 41% | 39% | 99% | |
| 5 PM
6 AM
| cloudy | 25 °C 30 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h north-northwest |
1008 hPa | 92 % | 23 °C | 99 % | 0% | 3% | 3% | 99% | |
| 6 PM
7 AM
| cloudy | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h north-northeast |
1009 hPa | 96 % | 23 °C | 98 % | 0% | 3% | 6% | 98% | |
| 7 PM
8 AM
| cloudy | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h east-northeast |
1010 hPa | 98 % | 23 °C | 97 % | 0% | 7% | 4% | 97% | |
| 8 PM
9 AM
| cloudy | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h southeast |
1011 hPa | 97 % | 23 °C | 94 % | 0% | 1% | 7% | 94% | |
| 9 PM
10 AM
| cloudy | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h east-southeast |
1011 hPa | 96 % | 23 °C | 90 % | 0% | 3% | 9% | 89% | |
| 10 PM
11 AM
| cloudy | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h southeast |
1011 hPa | 95 % | 22 °C | 50 % | 1% | 5% | 4% | 45% | |
| 11 PM
12 PM
| partly cloudy | 23 °C 27 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h south-southeast |
1011 hPa | 94 % | 22 °C | 26 % | 15% | 23% | 0% | 3% | |
Monday 05/18/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
1 PM
| fog | 23 °C 27 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h south-southeast |
1011 hPa | 93 % | 22 °C | 33 % | 25% | 32% | 0% | 1% | |
| 1 AM
2 PM
| fog | 22 °C 26 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h south-southeast |
1010 hPa | 94 % | 21 °C | 50 % | 42% | 50% | 0% | 0% | |
| 2 AM
3 PM
| fog | 22 °C 26 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h south-southeast |
1009 hPa | 95 % | 21 °C | 51 % | 43% | 50% | 0% | 1% | |
| 3 AM
4 PM
| fog | 22 °C 26 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h south-southeast |
1009 hPa | 95 % | 21 °C | 39 % | 28% | 37% | 0% | 2% | |
| 4 AM
5 PM
| partly cloudy | 22 °C 26 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h south-southeast |
1009 hPa | 95 % | 21 °C | 25 % | 18% | 23% | 0% | 2% | |
| 5 AM
6 PM
| clear | 22 °C 26 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h south-southeast |
1009 hPa | 93 % | 20 °C | 7 % | 5% | 6% | 0% | 1% | |
| 6 AM
7 PM
| clear | 22 °C 26 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h south-southeast |
1009 hPa | 92 % | 20 °C | 3 % | 2% | 3% | 0% | 0% | |
| 7 AM
8 PM
| clear | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h southeast |
1010 hPa | 89 % | 21 °C | 6 % | 0% | 1% | 0% | 4% | |
| 8 AM
9 PM
| clear | 26 °C 31 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h northwest |
1010 hPa | 81 % | 22 °C | 7 % | 0% | 0% | 0% | 7% | |
| 9 AM
10 PM
| clear | 27 °C 32 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h north-northwest |
1010 hPa | 77 % | 22 °C | 5 % | 0% | 0% | 0% | 5% | |
| 10 AM
11 PM
| clear | 28 °C 33 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h north |
1010 hPa | 74 % | 23 °C | 6 % | 0% | 3% | 0% | 2% | |
| 11 AM
12 AM
| clear | 29 °C 34 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h north-northeast |
1009 hPa | 72 % | 23 °C | 10 % | 0% | 7% | 4% | 1% | |
| 12 PM
1 AM
| light rain showers | 29 °C 34 °C |
0.1 mm | 2.4 m/s9 km/h northeast |
1008 hPa | 70 % | 23 °C | 21 % | 0% | 12% | 12% | 0% | |
| 1 PM
2 AM
| light rain showers | 30 °C 35 °C |
0.9 mm | 2.3 m/s8 km/h northeast |
1007 hPa | 68 % | 23 °C | 14 % | 0% | 5% | 9% | 0% | |
| 7 PM
8 AM
| partly cloudy | 25 °C 31 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h south |
1009 hPa | 94 % | 23 °C | 21 % | 0% | 13% | 6% | 4% | |
Pasir Arca, Indonesia - information
State: IndonesiaGPS coordinates: -6.7233; 106.9178
Time zone: Asia / Jakarta
time difference in hours with time in US is +5 hours
Something wrong, something missing?
Weather Pasir Arca, Indonesia. Weather forecast Pasir Arca.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Pasir Arca is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Pasir Arca
data are always in the local timeSun and light
May 17, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:54 am | 5:42 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 11:48 am | 11:48 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:31 am | 6:05 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:07 am | 6:30 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:41 am | 6:55 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/17/2026 6:04 am | 05/17/2026 6:08 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 06/14/2026 | 05/31/2026 |