Weather Palemantung week
Weather forecast for Palemantung for this and next week.
Friday, May 1
27 / 23°C
| 12.0 mm | 9 km/h |
| 23 °C | 28 °C | 6 am | |
| 25 °C | 30 °C | 7 am | |
| 27 °C | 32 °C | 1 pm | |
| 24 °C | 30 °C | 7 pm |
sunrise 5:40 am
sunset 5:30 pm
HOURLY
sunset 5:30 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Palemantung, Indonesia extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
1 PM
| cloudy | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h east-northeast |
1011 hPa | 97 % | 23 °C | 100 % | 0% | 10% | 4% | 100% | |
| 1 AM
2 PM
| overcast | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h north-northeast |
1010 hPa | 97 % | 23 °C | 100 % | 0% | 14% | 2% | 100% | |
| 2 AM
3 PM
| cloudy | 23 °C 28 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h southeast |
1010 hPa | 98 % | 23 °C | 70 % | 0% | 15% | 3% | 59% | |
| 3 AM
4 PM
| overcast | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h north-northeast |
1010 hPa | 97 % | 23 °C | 100 % | 0% | 7% | 26% | 100% | |
| 4 AM
5 PM
| overcast | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h east-southeast |
1010 hPa | 97 % | 23 °C | 100 % | 0% | 28% | 2% | 100% | |
| 5 AM
6 PM
| overcast | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h northeast |
1010 hPa | 96 % | 22 °C | 100 % | 0% | 12% | 17% | 100% | |
| 6 AM
7 PM
| overcast | 23 °C 28 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h south-southeast |
1010 hPa | 97 % | 22 °C | 100 % | 0% | 12% | 18% | 100% | |
| 7 AM
8 PM
| heavy rain | 25 °C 30 °C |
6.5 mm | 1.0 m/s4 km/h northeast |
1011 hPa | 93 % | 23 °C | 100 % | 0% | 1% | 12% | 100% | |
| 1 PM
2 AM
| heavy rain | 27 °C 32 °C |
5.4 mm | 2.4 m/s9 km/h south |
1008 hPa | 81 % | 23 °C | 100 % | 0% | 46% | 28% | 100% | |
| 7 PM
8 AM
| overcast | 24 °C 29 °C |
0.1 mm | 1.2 m/s4 km/h west |
1010 hPa | 96 % | 23 °C | 100 % | 0% | 40% | 20% | 100% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
2 PM
| overcast | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 0.2 m/s1 km/h north |
1009 hPa | 97 % | 23 °C | 100 % | 0% | 9% | 0% | 100% | |
| 7 AM
8 PM
| heavy rain | 25 °C 31 °C |
7.8 mm | 1.4 m/s5 km/h southwest |
1011 hPa | 94 % | 23 °C | 96 % | 0% | 20% | 25% | 94% | |
| 1 PM
2 AM
| rain | 27 °C 32 °C |
4.7 mm | 4.3 m/s15 km/h south |
1008 hPa | 80 % | 23 °C | 100 % | 0% | 100% | 75% | 97% | |
| 7 PM
8 AM
| overcast | 25 °C 31 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h north-northwest |
1009 hPa | 96 % | 24 °C | 100 % | 0% | 24% | 5% | 100% | |
Palemantung, Indonesia - information
State: IndonesiaGPS coordinates: -7.9608; 110.3772
Time zone: Asia / Jakarta
time difference in hours with time in US is +5 hours
Something wrong, something missing?
Weather Palemantung, Indonesia. Weather forecast Palemantung.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Palemantung is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Palemantung
data are always in the local timeSun and light
May 1, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:40 am | 5:30 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 11:35 am | 11:50 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:18 am | 5:52 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:54 am | 6:16 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:29 am | 6:41 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 4:25 pm | 05/01/2026 5:03 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |