Weather Palbatu, Jakarta Raya the day after tomorrow
Weather forecast Palbatu, Jakarta Raya May 18, 2026
During the day clear, in the afternoon initially clear, later rain showers, in the evening initially rain showers, later light rain showers. The highest temperature 31 °C. Total rainfall 4.3 mm. At night partly cloudy. The lowest temperature 24 °C. Total rainfall 0.1 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Palbatu, Jakarta Raya, Indonesia extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Monday 05/18/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
1 PM
| cloudy | 25 °C 31 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h south-southeast |
1010 hPa | 96 % | 24 °C | 59 % | 0% | 2% | 1% | 57% | |
| 1 AM
2 PM
| partly cloudy | 25 °C 31 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h south-southeast |
1009 hPa | 97 % | 24 °C | 34 % | 0% | 0% | 3% | 31% | |
| 2 AM
3 PM
| clear | 25 °C 31 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h southeast |
1008 hPa | 96 % | 24 °C | 7 % | 0% | 0% | 2% | 4% | |
| 3 AM
4 PM
| clear | 25 °C 31 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h south-southeast |
1008 hPa | 96 % | 24 °C | 7 % | 0% | 1% | 3% | 3% | |
| 4 AM
5 PM
| clear | 25 °C 31 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h south |
1008 hPa | 96 % | 24 °C | 2 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
6 PM
| clear | 25 °C 31 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h south-southeast |
1008 hPa | 95 % | 23 °C | 5 % | 0% | 0% | 0% | 4% | |
| 6 AM
7 PM
| clear | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h south-southeast |
1008 hPa | 95 % | 23 °C | 12 % | 0% | 0% | 0% | 11% | |
| 7 AM
8 PM
| clear | 25 °C 30 °C |
0.1 mm | 1.8 m/s6 km/h south |
1009 hPa | 93 % | 23 °C | 21 % | 0% | 0% | 0% | 21% | |
| 1 PM
2 AM
| rain showers | 31 °C 37 °C |
3.5 mm | 2.6 m/s9 km/h north |
1007 hPa | 68 % | 24 °C | 6 % | 0% | 5% | 2% | 0% | |
| 7 PM
8 AM
| light rain showers | 25 °C 31 °C |
0.7 mm | 0.5 m/s2 km/h south |
1008 hPa | 95 % | 24 °C | 67 % | 0% | 25% | 63% | 7% | |
Tuesday 05/19/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
2 PM
| partly cloudy | 25 °C 31 °C |
0.1 mm | 0.7 m/s3 km/h south-southeast |
1009 hPa | 95 % | 24 °C | 25 % | 0% | 25% | 1% | 0% | |
| 7 AM
8 PM
| clear | 25 °C 31 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h east |
1009 hPa | 94 % | 24 °C | 12 % | 0% | 11% | 0% | 0% | |
| 1 PM
2 AM
| rain showers | 32 °C 38 °C |
1.4 mm | 1.4 m/s5 km/h north |
1007 hPa | 64 % | 24 °C | 69 % | 0% | 69% | 0% | 0% | |
| 7 PM
8 AM
| rain showers | 26 °C 32 °C |
2.8 mm | 1.4 m/s5 km/h south-southeast |
1007 hPa | 92 % | 24 °C | 13 % | 0% | 3% | 7% | 3% | |
Palbatu, Jakarta Raya, Indonesia - information
State: IndonesiaGPS coordinates: -6.2228; 106.8481
Time zone: Asia / Jakarta
time difference in hours with time in US is +5 hours
Something wrong, something missing?
Weather Palbatu, Jakarta Raya, Indonesia. Weather forecast Palbatu, Jakarta Raya.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Palbatu, Jakarta Raya is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Palbatu, Jakarta Raya
data are always in the local timeSun and light
May 18, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:54 am | 5:43 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 11:49 am | 11:49 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:31 am | 6:06 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:06 am | 6:31 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:41 am | 6:56 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/18/2026 7:10 am | 05/18/2026 7:15 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 06/14/2026 | 05/31/2026 |