Weather Pajang Barat tomorrow
| 27 °C | 33 °C | 9 am | |
| 30 °C | 35 °C | 12 pm | |
| 26 °C | 31 °C | 3 pm | |
| 24 °C | 30 °C | 9 pm |
sunrise 6:18 am
sunset 6:07 pm
HOURLY
sunset 6:07 pm
Weather forecast Pajang Barat April 30, 2026
During the day morning fog, later morning heavy rain, in the afternoon initially heavy rain, later rain, in the evening initially rain, later fog. The highest temperature 30 °C. Total rainfall 9.6 mm. At night partly cloudy. The lowest temperature 22 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Pajang Barat, Indonesia extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
12 PM
| fog | 24 °C 30 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h west-northwest |
1010 hPa | 99 % | 23 °C | 100 % | 99% | 98% | 18% | 100% | |
| 1 AM
1 PM
| fog | 23 °C 28 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h south |
1010 hPa | 99 % | 23 °C | 100 % | 98% | 98% | 9% | 96% | |
| 2 AM
2 PM
| fog | 23 °C 28 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h northeast |
1009 hPa | 99 % | 23 °C | 100 % | 93% | 90% | 12% | 100% | |
| 3 AM
3 PM
| fog | 23 °C 28 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h east-southeast |
1008 hPa | 99 % | 22 °C | 100 % | 100% | 99% | 3% | 100% | |
| 4 AM
4 PM
| fog | 23 °C 28 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h south-southwest |
1009 hPa | 100 % | 22 °C | 100 % | 98% | 97% | 17% | 98% | |
| 5 AM
5 PM
| fog | 23 °C 28 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h northeast |
1009 hPa | 100 % | 22 °C | 100 % | 100% | 99% | 3% | 100% | |
| 6 AM
6 PM
| fog | 22 °C 27 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h northwest |
1010 hPa | 100 % | 22 °C | 100 % | 100% | 100% | 10% | 95% | |
| 7 AM
7 PM
| fog | 23 °C 28 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h north |
1010 hPa | 99 % | 22 °C | 100 % | 100% | 99% | 9% | 100% | |
| 8 AM
8 PM
| overcast | 25 °C 31 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h east-southeast |
1011 hPa | 96 % | 24 °C | 100 % | 0% | 43% | 0% | 99% | |
| 9 AM
9 PM
| overcast | 27 °C 33 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h north-northeast |
1011 hPa | 84 % | 24 °C | 100 % | 0% | 13% | 0% | 100% | |
| 10 AM
10 PM
| light rain | 29 °C 35 °C |
0.1 mm | 1.5 m/s5 km/h north-northeast |
1011 hPa | 75 % | 24 °C | 100 % | 0% | 16% | 0% | 100% | |
| 11 AM
11 PM
| rain | 30 °C 36 °C |
0.3 mm | 1.9 m/s7 km/h north-northeast |
1011 hPa | 71 % | 24 °C | 100 % | 0% | 9% | 25% | 100% | |
| 12 PM
12 AM
| heavy rain | 30 °C 35 °C |
3.8 mm | 2.5 m/s9 km/h north-northwest |
1010 hPa | 71 % | 24 °C | 100 % | 0% | 43% | 8% | 100% | |
| 1 PM
1 AM
| heavy rain | 29 °C 34 °C |
2.6 mm | 3.0 m/s11 km/h west-northwest |
1009 hPa | 75 % | 24 °C | 100 % | 0% | 100% | 7% | 100% | |
| 2 PM
2 AM
| heavy rain | 27 °C 33 °C |
2.3 mm | 1.5 m/s5 km/h south-southwest |
1009 hPa | 85 % | 24 °C | 100 % | 0% | 62% | 19% | 100% | |
| 3 PM
3 AM
| rain | 26 °C 31 °C |
0.4 mm | 2.0 m/s7 km/h south-southeast |
1009 hPa | 86 % | 23 °C | 100 % | 0% | 53% | 50% | 100% | |
| 4 PM
4 AM
| cloudy | 26 °C 31 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h southeast |
1008 hPa | 88 % | 23 °C | 100 % | 0% | 3% | 7% | 100% | |
| 5 PM
5 AM
| overcast | 26 °C 31 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h east |
1009 hPa | 88 % | 23 °C | 100 % | 0% | 17% | 10% | 100% | |
| 6 PM
6 AM
| cloudy | 26 °C 32 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h east |
1009 hPa | 92 % | 24 °C | 100 % | 0% | 8% | 6% | 100% | |
| 7 PM
7 AM
| overcast | 25 °C 31 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h southeast |
1010 hPa | 96 % | 24 °C | 100 % | 0% | 18% | 10% | 100% | |
| 8 PM
8 AM
| cloudy | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h southeast |
1011 hPa | 97 % | 24 °C | 100 % | 0% | 10% | 11% | 100% | |
| 9 PM
9 AM
| overcast | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h southeast |
1011 hPa | 98 % | 23 °C | 100 % | 0% | 14% | 11% | 100% | |
| 10 PM
10 AM
| overcast | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h east-southeast |
1012 hPa | 99 % | 23 °C | 100 % | 17% | 28% | 6% | 100% | |
| 11 PM
11 AM
| fog | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h east-southeast |
1012 hPa | 99 % | 23 °C | 100 % | 90% | 89% | 6% | 100% | |
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
12 PM
| fog | 23 °C 28 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h south-southeast |
1012 hPa | 99 % | 23 °C | 100 % | 100% | 98% | 1% | 98% | |
| 1 AM
1 PM
| fog | 23 °C 28 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h southeast |
1011 hPa | 99 % | 23 °C | 99 % | 93% | 92% | 1% | 92% | |
| 2 AM
2 PM
| fog | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h southeast |
1010 hPa | 99 % | 23 °C | 71 % | 62% | 62% | 4% | 14% | |
| 3 AM
3 PM
| fog | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h southeast |
1009 hPa | 98 % | 23 °C | 44 % | 33% | 38% | 5% | 7% | |
| 4 AM
4 PM
| clear | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h south-southeast |
1009 hPa | 97 % | 23 °C | 12 % | 0% | 10% | 0% | 2% | |
| 5 AM
5 PM
| partly cloudy | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h southeast |
1010 hPa | 97 % | 23 °C | 18 % | 0% | 18% | 5% | 0% | |
| 6 AM
6 PM
| partly cloudy | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h southeast |
1010 hPa | 97 % | 23 °C | 28 % | 3% | 23% | 1% | 5% | |
| 7 AM
7 PM
| partly cloudy | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h southeast |
1010 hPa | 95 % | 23 °C | 15 % | 8% | 10% | 5% | 0% | |
| 8 AM
8 PM
| light rain | 26 °C 31 °C |
0.5 mm | 3.9 m/s14 km/h southeast |
1011 hPa | 89 % | 24 °C | 20 % | 0% | 15% | 5% | 0% | |
| 2 PM
2 AM
| cloudy | 29 °C 34 °C |
0.4 mm | 4.3 m/s15 km/h southeast |
1008 hPa | 75 % | 23 °C | 64 % | 0% | 7% | 10% | 58% | |
| 8 PM
8 AM
| cloudy | 25 °C 30 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h southeast |
1010 hPa | 88 % | 23 °C | 42 % | 0% | 19% | 7% | 25% | |
Pajang Barat, Indonesia - information
State: IndonesiaGPS coordinates: -8.5853; 116.1134
Time zone: Asia / Makassar
time difference in hours with time in US is +6 hours
Something wrong, something missing?
Weather Pajang Barat, Indonesia. Weather forecast Pajang Barat.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Pajang Barat is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Pajang Barat
data are always in the local timeSun and light
April 30, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:18 am | 6:07 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:12 pm | 11:49 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:56 am | 6:29 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:31 am | 6:53 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 5:06 am | 7:18 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/29/2026 4:22 pm | 04/30/2026 4:54 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |