Weather Nogosaren, Daerah Istimewa Yogyakarta tomorrow
| 29 °C | 34 °C | 9 am | |
| 32 °C | 37 °C | 12 pm | |
| 28 °C | 33 °C | 3 pm | |
| 25 °C | 30 °C | 9 pm |
sunrise 5:40 am
sunset 5:31 pm
HOURLY
sunset 5:31 pm
Weather forecast Nogosaren, Daerah Istimewa Yogyakarta April 29, 2026
During the day morning overcast, later morning cloudy, in the afternoon initially cloudy, later rain, in the evening initially rain, later overcast. The highest temperature 32 °C. Total rainfall 3.0 mm. At night cloudy. The lowest temperature 23 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Nogosaren, Daerah Istimewa Yogyakarta, Indonesia extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
1 PM
| cloudy | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h east-northeast |
1009 hPa | 95 % | 23 °C | 100 % | 0% | 0% | 1% | 100% | |
| 1 AM
2 PM
| cloudy | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h northeast |
1009 hPa | 95 % | 23 °C | 100 % | 0% | 0% | 1% | 100% | |
| 2 AM
3 PM
| cloudy | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h east-northeast |
1008 hPa | 94 % | 22 °C | 100 % | 3% | 7% | 6% | 99% | |
| 3 AM
4 PM
| cloudy | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h northeast |
1008 hPa | 95 % | 22 °C | 93 % | 10% | 10% | 3% | 93% | |
| 4 AM
5 PM
| cloudy | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h east-southeast |
1008 hPa | 94 % | 22 °C | 99 % | 0% | 3% | 3% | 99% | |
| 5 AM
6 PM
| overcast | 23 °C 27 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h east-northeast |
1008 hPa | 95 % | 22 °C | 87 % | 20% | 22% | 0% | 83% | |
| 6 AM
7 PM
| fog | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h east-northeast |
1009 hPa | 95 % | 22 °C | 97 % | 33% | 36% | 0% | 95% | |
| 7 AM
8 PM
| overcast | 25 °C 30 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h east-northeast |
1009 hPa | 93 % | 23 °C | 91 % | 13% | 19% | 0% | 89% | |
| 8 AM
9 PM
| cloudy | 27 °C 33 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h east-northeast |
1010 hPa | 87 % | 24 °C | 92 % | 0% | 3% | 0% | 91% | |
| 9 AM
10 PM
| cloudy | 29 °C 35 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h east |
1010 hPa | 79 % | 24 °C | 87 % | 0% | 0% | 0% | 87% | |
| 10 AM
11 PM
| cloudy | 30 °C 35 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h east |
1009 hPa | 71 % | 24 °C | 72 % | 0% | 3% | 0% | 71% | |
| 11 AM
12 AM
| cloudy | 32 °C 37 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h east |
1008 hPa | 64 % | 24 °C | 87 % | 0% | 1% | 2% | 86% | |
| 12 PM
1 AM
| light rain showers | 32 °C 37 °C |
0.1 mm | 4.2 m/s15 km/h east |
1007 hPa | 62 % | 23 °C | 32 % | 0% | 3% | 4% | 26% | |
| 1 PM
2 AM
| overcast | 31 °C 36 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h east |
1007 hPa | 63 % | 23 °C | 88 % | 0% | 12% | 25% | 82% | |
| 2 PM
3 AM
| heavy rain | 32 °C 37 °C |
1.5 mm | 4.1 m/s15 km/h east |
1006 hPa | 64 % | 24 °C | 89 % | 0% | 10% | 16% | 85% | |
| 3 PM
4 AM
| rain | 28 °C 34 °C |
0.6 mm | 2.0 m/s7 km/h south-southeast |
1007 hPa | 80 % | 24 °C | 99 % | 0% | 33% | 35% | 98% | |
| 4 PM
5 AM
| rain | 27 °C 32 °C |
0.5 mm | 2.9 m/s10 km/h south-southeast |
1007 hPa | 82 % | 24 °C | 99 % | 0% | 32% | 33% | 97% | |
| 5 PM
6 AM
| light rain | 26 °C 31 °C |
0.2 mm | 2.3 m/s8 km/h southeast |
1008 hPa | 87 % | 23 °C | 100 % | 0% | 20% | 35% | 100% | |
| 6 PM
7 AM
| overcast | 25 °C 30 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h east-southeast |
1009 hPa | 91 % | 23 °C | 100 % | 0% | 39% | 24% | 100% | |
| 7 PM
8 AM
| cloudy | 25 °C 30 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h east-southeast |
1010 hPa | 92 % | 23 °C | 100 % | 0% | 12% | 0% | 100% | |
| 8 PM
9 AM
| cloudy | 25 °C 30 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h east-northeast |
1010 hPa | 93 % | 23 °C | 100 % | 0% | 6% | 8% | 100% | |
| 9 PM
10 AM
| cloudy | 25 °C 30 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h northeast |
1011 hPa | 94 % | 23 °C | 100 % | 1% | 10% | 2% | 100% | |
| 10 PM
11 AM
| overcast | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h northeast |
1011 hPa | 96 % | 23 °C | 100 % | 5% | 18% | 4% | 100% | |
| 11 PM
12 PM
| cloudy | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h east |
1010 hPa | 96 % | 23 °C | 100 % | 4% | 12% | 3% | 100% | |
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
1 PM
| overcast | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h southeast |
1010 hPa | 96 % | 23 °C | 100 % | 3% | 13% | 4% | 100% | |
| 1 AM
2 PM
| overcast | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h north |
1009 hPa | 97 % | 23 °C | 100 % | 1% | 18% | 3% | 100% | |
| 2 AM
3 PM
| overcast | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h northeast |
1009 hPa | 96 % | 23 °C | 100 % | 0% | 25% | 2% | 100% | |
| 3 AM
4 PM
| overcast | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h east-northeast |
1009 hPa | 96 % | 22 °C | 99 % | 0% | 17% | 8% | 99% | |
| 4 AM
5 PM
| cloudy | 23 °C 28 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h north-northeast |
1009 hPa | 96 % | 22 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 5 AM
6 PM
| cloudy | 23 °C 28 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h east-northeast |
1009 hPa | 96 % | 22 °C | 100 % | 0% | 3% | 3% | 100% | |
| 6 AM
7 PM
| cloudy | 23 °C 28 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h northeast |
1010 hPa | 97 % | 22 °C | 100 % | 0% | 3% | 2% | 100% | |
| 7 AM
8 PM
| cloudy | 25 °C 30 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h east-southeast |
1010 hPa | 94 % | 23 °C | 99 % | 0% | 7% | 0% | 99% | |
| 8 AM
9 PM
| overcast | 26 °C 31 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h northeast |
1011 hPa | 84 % | 23 °C | 100 % | 0% | 40% | 1% | 100% | |
| 9 AM
10 PM
| overcast | 28 °C 33 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h east-northeast |
1011 hPa | 77 % | 23 °C | 100 % | 0% | 80% | 3% | 100% | |
| 10 AM
11 PM
| overcast | 29 °C 34 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h east |
1011 hPa | 73 % | 23 °C | 100 % | 0% | 15% | 3% | 100% | |
| 11 AM
12 AM
| light rain | 30 °C 35 °C |
0.2 mm | 2.3 m/s8 km/h east |
1009 hPa | 71 % | 24 °C | 100 % | 0% | 14% | 10% | 100% | |
| 12 PM
1 AM
| light rain showers | 31 °C 37 °C |
0.2 mm | 2.0 m/s7 km/h southeast |
1008 hPa | 69 % | 24 °C | 99 % | 0% | 9% | 7% | 99% | |
| 1 PM
2 AM
| heavy rain showers | 31 °C 37 °C |
6.6 mm | 2.3 m/s8 km/h southeast |
1007 hPa | 68 % | 24 °C | 89 % | 0% | 8% | 3% | 88% | |
| 2 PM
3 AM
| light rain | 27 °C 32 °C |
0.2 mm | 2.8 m/s10 km/h south |
1008 hPa | 82 % | 23 °C | 99 % | 0% | 71% | 30% | 93% | |
| 3 PM
4 AM
| rain | 26 °C 31 °C |
0.4 mm | 2.5 m/s9 km/h northeast |
1008 hPa | 86 % | 24 °C | 100 % | 0% | 57% | 17% | 100% | |
| 4 PM
5 AM
| light rain | 26 °C 31 °C |
0.1 mm | 2.6 m/s9 km/h east |
1009 hPa | 86 % | 24 °C | 100 % | 0% | 12% | 17% | 100% | |
| 5 PM
6 AM
| cloudy | 26 °C 32 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h west-northwest |
1008 hPa | 89 % | 24 °C | 100 % | 0% | 4% | 0% | 100% | |
| 6 PM
7 AM
| cloudy | 26 °C 32 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h east-northeast |
1009 hPa | 93 % | 24 °C | 100 % | 0% | 10% | 1% | 100% | |
| 7 PM
8 AM
| overcast | 25 °C 31 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h east |
1010 hPa | 94 % | 24 °C | 100 % | 0% | 14% | 3% | 100% | |
| 8 PM
9 AM
| cloudy | 25 °C 30 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h east-northeast |
1011 hPa | 95 % | 24 °C | 100 % | 0% | 3% | 6% | 100% | |
| 9 PM
10 AM
| cloudy | 25 °C 31 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h east |
1012 hPa | 96 % | 24 °C | 100 % | 0% | 4% | 6% | 100% | |
| 10 PM
11 AM
| cloudy | 25 °C 30 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h east-northeast |
1011 hPa | 95 % | 24 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 11 PM
12 PM
| cloudy | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h southeast |
1011 hPa | 95 % | 23 °C | 100 % | 0% | 4% | 1% | 100% | |
Nogosaren, Daerah Istimewa Yogyakarta, Indonesia - information
State: IndonesiaGPS coordinates: -7.7758; 110.3372
Time zone: Asia / Jakarta
time difference in hours with time in US is +5 hours
Something wrong, something missing?
Weather Nogosaren, Daerah Istimewa Yogyakarta, Indonesia. Weather forecast Nogosaren, Daerah Istimewa Yogyakarta.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Nogosaren, Daerah Istimewa Yogyakarta is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Nogosaren, Daerah Istimewa Yogyakarta
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:40 am | 5:31 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 11:36 am | 11:51 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:18 am | 5:53 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:54 am | 6:17 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:29 am | 6:42 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 3:07 pm | 04/29/2026 3:31 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |