Weather Muntilan today
| 30 °C | 35 °C | 12 pm | |
| 27 °C | 33 °C | 3 pm | |
| 24 °C | 30 °C | 5 pm | |
| 24 °C | 29 °C | 10 pm |
sunrise 5:40 am
sunset 5:32 pm
HOURLY
sunset 5:32 pm
Weather forecast Muntilan April 28, 2026
Afternoon in the afternoon heavy rain, in the evening initially heavy rain, later overcast. The highest temperature 30 °C. Total rainfall 14.4 mm. At night cloudy. The lowest temperature 24 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Muntilan, Indonesia extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 8 AM
9 PM
| overcast | 26 °C 31 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h southwest |
1011 hPa | 87 % | 23 °C | 97 % | 0% | 34% | 1% | 96% | |
| 9 AM
10 PM
| overcast | 27 °C 32 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h south-southwest |
1011 hPa | 77 % | 23 °C | 96 % | 0% | 46% | 4% | 93% | |
| 10 AM
11 PM
| overcast | 28 °C 33 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h south |
1010 hPa | 74 % | 23 °C | 98 % | 0% | 27% | 5% | 97% | |
| 11 AM
12 AM
| rain showers | 30 °C 35 °C |
0.3 mm | 2.5 m/s9 km/h south-southeast |
1009 hPa | 69 % | 23 °C | 97 % | 0% | 10% | 3% | 97% | |
| 12 PM
1 AM
| heavy rain | 30 °C 35 °C |
5.4 mm | 2.9 m/s10 km/h south-southeast |
1008 hPa | 66 % | 23 °C | 91 % | 0% | 27% | 13% | 86% | |
| 1 PM
2 AM
| rain | 28 °C 33 °C |
0.8 mm | 2.5 m/s9 km/h south-southeast |
1007 hPa | 78 % | 24 °C | 87 % | 0% | 46% | 21% | 72% | |
| 2 PM
3 AM
| heavy rain | 28 °C 34 °C |
1.2 mm | 2.6 m/s9 km/h southeast |
1007 hPa | 82 % | 24 °C | 92 % | 0% | 54% | 17% | 80% | |
| 3 PM
4 AM
| heavy rain | 27 °C 33 °C |
12.1 mm | 2.4 m/s9 km/h south-southeast |
1007 hPa | 85 % | 24 °C | 100 % | 0% | 100% | 28% | 89% | |
| 4 PM
5 AM
| light rain | 25 °C 31 °C |
0.2 mm | 1.7 m/s6 km/h southeast |
1008 hPa | 96 % | 23 °C | 100 % | 0% | 50% | 68% | 100% | |
| 5 PM
6 AM
| light rain | 24 °C 29 °C |
0.1 mm | 1.7 m/s6 km/h west |
1008 hPa | 97 % | 24 °C | 100 % | 0% | 34% | 18% | 100% | |
| 6 PM
7 AM
| overcast | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h north-northwest |
1008 hPa | 97 % | 23 °C | 97 % | 0% | 9% | 16% | 97% | |
| 7 PM
8 AM
| overcast | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h northwest |
1009 hPa | 95 % | 23 °C | 100 % | 0% | 21% | 10% | 100% | |
| 8 PM
9 AM
| overcast | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h north-northwest |
1010 hPa | 94 % | 23 °C | 100 % | 0% | 18% | 22% | 100% | |
| 9 PM
10 AM
| cloudy | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h north-northwest |
1010 hPa | 93 % | 22 °C | 100 % | 0% | 8% | 10% | 100% | |
| 10 PM
11 AM
| cloudy | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h west |
1010 hPa | 92 % | 22 °C | 100 % | 0% | 10% | 10% | 100% | |
| 11 PM
12 PM
| overcast | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h northwest |
1010 hPa | 94 % | 22 °C | 100 % | 0% | 36% | 18% | 100% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
1 PM
| overcast | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h northeast |
1010 hPa | 93 % | 22 °C | 100 % | 0% | 31% | 0% | 100% | |
| 1 AM
2 PM
| cloudy | 23 °C 28 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h west-southwest |
1009 hPa | 96 % | 22 °C | 99 % | 0% | 3% | 7% | 99% | |
| 2 AM
3 PM
| cloudy | 23 °C 28 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h north |
1009 hPa | 96 % | 22 °C | 56 % | 0% | 2% | 2% | 54% | |
| 3 AM
4 PM
| partly cloudy | 23 °C 27 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h north-northwest |
1008 hPa | 93 % | 22 °C | 36 % | 0% | 0% | 0% | 36% | |
| 4 AM
5 PM
| cloudy | 23 °C 27 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h north-northwest |
1008 hPa | 90 % | 21 °C | 99 % | 0% | 2% | 0% | 99% | |
| 5 AM
6 PM
| cloudy | 23 °C 27 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h northwest |
1008 hPa | 89 % | 21 °C | 90 % | 0% | 0% | 0% | 90% | |
| 6 AM
7 PM
| cloudy | 23 °C 27 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h west |
1009 hPa | 90 % | 21 °C | 98 % | 0% | 0% | 0% | 98% | |
| 7 AM
8 PM
| cloudy | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h north |
1009 hPa | 93 % | 22 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 8 AM
9 PM
| cloudy | 26 °C 32 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h southwest |
1010 hPa | 90 % | 24 °C | 100 % | 0% | 0% | 2% | 100% | |
| 9 AM
10 PM
| cloudy | 27 °C 32 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h south-southwest |
1010 hPa | 80 % | 23 °C | 97 % | 0% | 7% | 1% | 96% | |
| 10 AM
11 PM
| overcast | 28 °C 33 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h south |
1010 hPa | 76 % | 23 °C | 98 % | 0% | 13% | 5% | 97% | |
| 11 AM
12 AM
| light rain | 30 °C 36 °C |
0.1 mm | 2.3 m/s8 km/h south-southwest |
1009 hPa | 73 % | 24 °C | 97 % | 0% | 14% | 10% | 96% | |
| 12 PM
1 AM
| light rain showers | 30 °C 36 °C |
0.2 mm | 2.4 m/s9 km/h southeast |
1008 hPa | 73 % | 24 °C | 85 % | 0% | 10% | 11% | 83% | |
| 1 PM
2 AM
| light rain showers | 31 °C 37 °C |
0.1 mm | 2.4 m/s9 km/h east-southeast |
1007 hPa | 69 % | 24 °C | 88 % | 0% | 7% | 3% | 86% | |
| 2 PM
3 AM
| heavy rain showers | 31 °C 36 °C |
3.6 mm | 2.6 m/s9 km/h southeast |
1006 hPa | 65 % | 24 °C | 91 % | 0% | 5% | 4% | 90% | |
| 3 PM
4 AM
| heavy rain | 28 °C 33 °C |
1.9 mm | 2.4 m/s9 km/h southwest |
1007 hPa | 78 % | 23 °C | 99 % | 0% | 46% | 42% | 96% | |
| 4 PM
5 AM
| light rain | 26 °C 31 °C |
0.1 mm | 2.8 m/s10 km/h southeast |
1008 hPa | 88 % | 23 °C | 100 % | 0% | 27% | 6% | 100% | |
| 5 PM
6 AM
| overcast | 25 °C 30 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h southwest |
1008 hPa | 92 % | 23 °C | 100 % | 0% | 7% | 18% | 100% | |
| 6 PM
7 AM
| overcast | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h south |
1009 hPa | 96 % | 23 °C | 100 % | 0% | 20% | 0% | 100% | |
| 7 PM
8 AM
| cloudy | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h north |
1010 hPa | 96 % | 23 °C | 100 % | 0% | 7% | 8% | 100% | |
| 8 PM
9 AM
| cloudy | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h north-northwest |
1010 hPa | 96 % | 23 °C | 100 % | 0% | 8% | 10% | 100% | |
| 9 PM
10 AM
| cloudy | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h northwest |
1010 hPa | 96 % | 23 °C | 99 % | 0% | 0% | 3% | 99% | |
| 10 PM
11 AM
| cloudy | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h northwest |
1010 hPa | 95 % | 22 °C | 97 % | 0% | 1% | 1% | 96% | |
| 11 PM
12 PM
| partly cloudy | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h northwest |
1010 hPa | 93 % | 22 °C | 23 % | 0% | 0% | 0% | 22% | |
Muntilan, Indonesia - information
State: IndonesiaGPS coordinates: -7.5811; 110.2928
Time zone: Asia / Jakarta
time difference in hours with time in US is +5 hours
Something wrong, something missing?
Weather Muntilan, Indonesia. Weather forecast Muntilan.
Muntilan - weather nearby - bigger cities
Muntilan - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Muntilan is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Muntilan
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Muntilan
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:40 am | 5:32 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 11:36 am | 11:51 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:18 am | 5:54 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:54 am | 6:18 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:29 am | 6:43 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 2:29 pm | 04/28/2026 2:46 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |