Weather Siruvallur long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Siruvallur for ten days.
Thursday, Apr 30
38 / 28°C
| 0.0 mm | 28 km/h |
| 34 °C | 39 °C | 9 am | |
| 38 °C | 42 °C | 12 pm | |
| 36 °C | 41 °C | 3 pm | |
| 30 °C | 36 °C | 9 pm |
sunrise 5:48 am
sunset 6:24 pm
HOURLY
sunset 6:24 pm
|
|
|
|
Weather forecast Siruvallur, India extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
3 PM
| clear | 29 °C 35 °C |
0.0 mm | 6.4 m/s23 km/h south |
1007 hPa | 83 % | 26 °C | 3 % | 0% | 3% | 0% | 0% | |
| 1 AM
4 PM
| clear | 29 °C 35 °C |
0.0 mm | 6.5 m/s23 km/h south-southwest |
1007 hPa | 85 % | 26 °C | 11 % | 0% | 11% | 0% | 0% | |
| 2 AM
5 PM
| clear | 29 °C 35 °C |
0.0 mm | 6.1 m/s22 km/h south-southwest |
1006 hPa | 84 % | 25 °C | 3 % | 0% | 3% | 0% | 0% | |
| 3 AM
6 PM
| clear | 28 °C 33 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h south-southwest |
1006 hPa | 82 % | 25 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
7 PM
| clear | 28 °C 33 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h south-southwest |
1006 hPa | 82 % | 24 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
8 PM
| clear | 28 °C 33 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h south-southwest |
1007 hPa | 84 % | 24 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
9 PM
| clear | 28 °C 33 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h south-southwest |
1008 hPa | 83 % | 24 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
10 PM
| clear | 30 °C 35 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h south-southwest |
1008 hPa | 75 % | 24 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
11 PM
| clear | 32 °C 37 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h south-southwest |
1009 hPa | 64 % | 24 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
12 AM
| clear | 34 °C 38 °C |
0.0 mm | 5.3 m/s19 km/h south-southwest |
1008 hPa | 54 % | 23 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
1 AM
| cloudy | 36 °C 40 °C |
0.0 mm | 6.2 m/s22 km/h south-southwest |
1008 hPa | 45 % | 22 °C | 60 % | 0% | 0% | 0% | 60% | |
| 11 AM
2 AM
| cloudy | 38 °C 41 °C |
0.0 mm | 7.4 m/s27 km/h south |
1007 hPa | 39 % | 21 °C | 50 % | 0% | 0% | 0% | 50% | |
| 12 PM
3 AM
| partly cloudy | 38 °C 41 °C |
0.0 mm | 8.2 m/s30 km/h south |
1006 hPa | 39 % | 22 °C | 19 % | 0% | 0% | 7% | 12% | |
| 1 PM
4 AM
| partly cloudy | 38 °C 41 °C |
0.0 mm | 8.4 m/s30 km/h south-southeast |
1005 hPa | 41 % | 22 °C | 26 % | 0% | 0% | 3% | 24% | |
| 2 PM
5 AM
| partly cloudy | 37 °C 41 °C |
0.0 mm | 8.2 m/s30 km/h south-southeast |
1004 hPa | 45 % | 23 °C | 18 % | 0% | 0% | 2% | 17% | |
| 3 PM
6 AM
| partly cloudy | 36 °C 40 °C |
0.0 mm | 8.1 m/s29 km/h south-southeast |
1003 hPa | 51 % | 24 °C | 35 % | 0% | 0% | 5% | 32% | |
| 4 PM
7 AM
| partly cloudy | 35 °C 40 °C |
0.0 mm | 7.9 m/s28 km/h south-southeast |
1003 hPa | 55 % | 24 °C | 31 % | 0% | 0% | 4% | 28% | |
| 5 PM
8 AM
| cloudy | 33 °C 38 °C |
0.0 mm | 8.2 m/s30 km/h south-southeast |
1004 hPa | 65 % | 25 °C | 40 % | 0% | 0% | 4% | 39% | |
| 6 PM
9 AM
| clear | 31 °C 37 °C |
0.0 mm | 8.7 m/s31 km/h south-southeast |
1005 hPa | 76 % | 26 °C | 8 % | 0% | 0% | 5% | 4% | |
| 7 PM
10 AM
| clear | 30 °C 35 °C |
0.0 mm | 8.8 m/s32 km/h south-southeast |
1007 hPa | 80 % | 26 °C | 8 % | 0% | 0% | 2% | 6% | |
| 8 PM
11 AM
| partly cloudy | 30 °C 36 °C |
0.0 mm | 7.6 m/s27 km/h south-southeast |
1007 hPa | 79 % | 26 °C | 15 % | 0% | 0% | 0% | 14% | |
| 9 PM
12 PM
| clear | 30 °C 36 °C |
0.0 mm | 7.3 m/s26 km/h south |
1008 hPa | 82 % | 26 °C | 2 % | 0% | 0% | 0% | 2% | |
| 10 PM
1 PM
| clear | 30 °C 36 °C |
0.0 mm | 6.9 m/s25 km/h south |
1009 hPa | 80 % | 26 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
2 PM
| clear | 30 °C 36 °C |
0.0 mm | 6.5 m/s23 km/h south-southwest |
1008 hPa | 78 % | 26 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
3 PM
| clear | 30 °C 36 °C |
0.0 mm | 5.9 m/s21 km/h south-southwest |
1008 hPa | 79 % | 25 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
4 PM
| clear | 30 °C 35 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h south |
1007 hPa | 75 % | 24 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
5 PM
| clear | 29 °C 34 °C |
0.0 mm | 5.6 m/s20 km/h south |
1007 hPa | 74 % | 24 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
6 PM
| clear | 29 °C 34 °C |
0.0 mm | 5.9 m/s21 km/h south |
1006 hPa | 77 % | 24 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
7 PM
| clear | 29 °C 34 °C |
0.0 mm | 5.9 m/s21 km/h south |
1007 hPa | 80 % | 24 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
8 PM
| clear | 28 °C 33 °C |
0.0 mm | 5.8 m/s21 km/h south-southwest |
1007 hPa | 81 % | 24 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
9 PM
| clear | 29 °C 34 °C |
0.0 mm | 5.6 m/s20 km/h south-southwest |
1008 hPa | 79 % | 24 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
10 PM
| clear | 30 °C 35 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h south-southwest |
1008 hPa | 71 % | 24 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
11 PM
| clear | 33 °C 38 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h southwest |
1009 hPa | 59 % | 23 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
12 AM
| clear | 35 °C 39 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h west-southwest |
1009 hPa | 48 % | 22 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
1 AM
| clear | 37 °C 40 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h west-southwest |
1008 hPa | 39 % | 21 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
2 AM
| clear | 39 °C 42 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h west-southwest |
1007 hPa | 33 % | 19 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
3 AM
| clear | 40 °C 42 °C |
0.0 mm | 7.4 m/s27 km/h southwest |
1006 hPa | 30 % | 19 °C | 6 % | 0% | 0% | 0% | 5% | |
| 1 PM
4 AM
| clear | 40 °C 43 °C |
0.0 mm | 8.1 m/s29 km/h south-southeast |
1004 hPa | 35 % | 21 °C | 9 % | 0% | 0% | 0% | 8% | |
| 2 PM
5 AM
| partly cloudy | 40 °C 43 °C |
0.0 mm | 8.2 m/s30 km/h southeast |
1003 hPa | 34 % | 21 °C | 13 % | 0% | 0% | 1% | 11% | |
| 3 PM
6 AM
| partly cloudy | 38 °C 42 °C |
0.0 mm | 8.0 m/s29 km/h southeast |
1002 hPa | 44 % | 23 °C | 21 % | 0% | 0% | 4% | 18% | |
| 4 PM
7 AM
| clear | 35 °C 39 °C |
0.0 mm | 8.3 m/s30 km/h south-southeast |
1002 hPa | 54 % | 24 °C | 10 % | 0% | 0% | 8% | 3% | |
| 5 PM
8 AM
| partly cloudy | 34 °C 39 °C |
0.0 mm | 8.1 m/s29 km/h south-southeast |
1003 hPa | 60 % | 24 °C | 35 % | 0% | 0% | 5% | 32% | |
| 6 PM
9 AM
| partly cloudy | 32 °C 38 °C |
0.0 mm | 7.1 m/s26 km/h south-southeast |
1005 hPa | 71 % | 26 °C | 27 % | 0% | 0% | 4% | 25% | |
| 7 PM
10 AM
| clear | 32 °C 38 °C |
0.0 mm | 6.8 m/s24 km/h south |
1006 hPa | 72 % | 26 °C | 11 % | 0% | 0% | 1% | 10% | |
| 8 PM
11 AM
| cloudy | 32 °C 38 °C |
0.0 mm | 5.9 m/s21 km/h south |
1007 hPa | 74 % | 26 °C | 69 % | 0% | 0% | 44% | 68% | |
| 9 PM
12 PM
| overcast | 31 °C 37 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h south |
1008 hPa | 77 % | 26 °C | 95 % | 0% | 0% | 71% | 74% | |
| 10 PM
1 PM
| clear | 31 °C 37 °C |
0.0 mm | 6.5 m/s23 km/h south |
1008 hPa | 76 % | 26 °C | 8 % | 0% | 1% | 0% | 7% | |
| 11 PM
2 PM
| partly cloudy | 31 °C 36 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h south-southwest |
1007 hPa | 71 % | 25 °C | 14 % | 0% | 0% | 3% | 11% | |
Siruvallur, India - information
State: IndiaGPS coordinates: 13.1083; 80.2369
Time zone: Asia / Kolkata
time difference in hours with time in US is +3:30 hours
Something wrong, something missing?
Weather Siruvallur, India. Weather forecast Siruvallur.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Siruvallur is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Siruvallur
data are always in the local timeSun and light
April 30, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:48 am | 6:24 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:06 pm | 12:35 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:26 am | 6:46 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5 am | 7:11 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:34 am | 7:38 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/29/2026 4:32 pm | 04/30/2026 4:34 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |