Weather Shillong today
Weather forecast Shillong April 28, 2026
During the day rain, in the evening rain showers. The highest temperature 22 °C. Total rainfall 7.5 mm. At night heavy rain. The lowest temperature 15 °C. Total rainfall 5.2 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Shillong, India extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 5 AM
8 PM
| rain | 17 °C 19 °C |
2.8 mm | 1.4 m/s5 km/h southwest |
1007 hPa | 95 % | 16 °C | 100 % | 0% | 54% | 18% | 100% | |
| 11 AM
2 AM
| rain | 19 °C 21 °C |
1.8 mm | 1.4 m/s5 km/h south-southwest |
1008 hPa | 85 % | 16 °C | 100 % | 0% | 39% | 39% | 100% | |
| 5 PM
8 AM
| rain showers | 20 °C 22 °C |
2.9 mm | 0.7 m/s3 km/h south-southwest |
1005 hPa | 86 % | 17 °C | 52 % | 0% | 27% | 3% | 32% | |
| 11 PM
2 PM
| heavy rain | 17 °C 19 °C |
5.2 mm | 1.1 m/s4 km/h south-southwest |
1009 hPa | 96 % | 15 °C | 100 % | 0% | 75% | 14% | 100% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 5 AM
8 PM
| light rain | 16 °C 17 °C |
0.9 mm | 2.9 m/s10 km/h south |
1009 hPa | 95 % | 15 °C | 100 % | 0% | 74% | 10% | 100% | |
| 11 AM
2 AM
| heavy rain | 20 °C 22 °C |
6.1 mm | 0.9 m/s3 km/h west-northwest |
1008 hPa | 82 % | 16 °C | 100 % | 0% | 90% | 2% | 100% | |
| 5 PM
8 AM
| overcast | 18 °C 20 °C |
0.1 mm | 2.4 m/s9 km/h south |
1005 hPa | 90 % | 16 °C | 100 % | 0% | 57% | 0% | 99% | |
| 11 PM
2 PM
| light rain | 17 °C 19 °C |
0.9 mm | 0.2 m/s1 km/h south |
1009 hPa | 94 % | 15 °C | 100 % | 0% | 16% | 6% | 100% | |
Shillong, India - information
State: IndiaGPS coordinates: 25.5689; 91.8831
Time zone: Asia / Kolkata
time difference in hours with time in US is +3:30 hours
Population: 132 842
Altitude: 1507 m
The administrative part:
Something wrong, something missing?
Weather Shillong, India. Weather forecast Shillong.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Shillong is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Shillong
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Long-term statistical averages
| average | min. | max. | precipit… days |
|
|---|---|---|---|---|
| January | 11.5 °C | 7.2 °C | 15.7 °C | 1 |
| February | 13.1 °C | 8.9 °C | 17.3 °C | 3 |
| March | 16.5 °C | 12.5 °C | 20.5 °C | 8 |
| April | 18.1 °C | 14.5 °C | 21.7 °C | 19 |
| May | 19.3 °C | 16.1 °C | 22.4 °C | 22 |
| June | 20.3 °C | 17.9 °C | 22.7 °C | 25 |
| July | 20.1 °C | 18.1 °C | 22.0 °C | 29 |
| August | 20.6 °C | 18.2 °C | 22.9 °C | 26 |
| September | 20.2 °C | 17.5 °C | 22.7 °C | 21 |
| October | 19.3 °C | 15.8 °C | 22.7 °C | 9 |
| November | 16.4 °C | 12.3 °C | 20.4 °C | 2 |
| December | 12.7 °C | 8.3 °C | 17.0 °C | 1 |
Astronomical information Shillong
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 4:48 am | 5:51 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 11:19 am | 13:03 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:23 am | 6:16 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:56 am | 6:44 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:27 am | 7:13 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 2:04 pm | 04/28/2026 2:35 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |