Weather Shehera long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Shehera for ten days.
Monday, May 4
40 / 27°C
| 0.0 mm | 18 km/h |
| 26 °C | 31 °C | 5 am | |
| 36 °C | 38 °C | 11 am | |
| 39 °C | 38 °C | 5 pm | |
| 29 °C | 33 °C | 11 pm |
sunrise 6:00 am
sunset 7:04 pm
HOURLY
sunset 7:04 pm
|
|
|
|
Weather forecast Shehera, India extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Monday 05/04/2026 |
|||||||||||||
| 5 AM
8 PM
| clear | 26 °C 31 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h south-southwest |
1003 hPa | 86 % | 23 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
2 AM
| clear | 36 °C 38 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h southwest |
1005 hPa | 38 % | 19 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 PM
8 AM
| partly cloudy | 39 °C 38 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h west-southwest |
1000 hPa | 17 % | 10 °C | 19 % | 0% | 0% | 14% | 10% | |
| 11 PM
2 PM
| clear | 29 °C 33 °C |
0.0 mm | 5.8 m/s21 km/h south-southwest |
1005 hPa | 69 % | 22 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Tuesday 05/05/2026 |
|||||||||||||
| 5 AM
8 PM
| partly cloudy | 27 °C 32 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h southwest |
1006 hPa | 85 % | 24 °C | 28 % | 0% | 28% | 0% | 0% | |
| 11 AM
2 AM
| clear | 36 °C 38 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h southwest |
1008 hPa | 37 % | 18 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 PM
8 AM
| clear | 39 °C 38 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h west-southwest |
1003 hPa | 16 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
2 PM
| clear | 29 °C 32 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h southwest |
1007 hPa | 61 % | 21 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Shehera, India - information
State: IndiaGPS coordinates: 22.9508; 73.6312
Time zone: Asia / Kolkata
time difference in hours with time in US is +3:30 hours
Something wrong, something missing?
Weather Shehera, India. Weather forecast Shehera.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Shehera is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Shehera
data are always in the local timeSun and light
May 4, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6 am | 7:04 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:32 pm | 13:03 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:36 am | 7:28 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:09 am | 7:55 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:40 am | 8:24 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/03/2026 8:42 pm | 05/04/2026 7:26 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |