Weather Secunderabad the day after tomorrow
Weather forecast Secunderabad May 18, 2026
During the day clear, later morning initially clear, later heavy rain showers, in the afternoon initially heavy rain showers, later partly cloudy. The highest temperature 39 °C. Total rainfall 8.4 mm. At night clear. The lowest temperature 28 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Secunderabad, India extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Monday 05/18/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
3 PM
| cloudy | 29 °C 33 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h east-southeast |
1006 hPa | 64 % | 21 °C | 65 % | 0% | 0% | 44% | 43% | |
| 1 AM
4 PM
| partly cloudy | 29 °C 33 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h southeast |
1005 hPa | 64 % | 21 °C | 22 % | 0% | 0% | 16% | 7% | |
| 2 AM
5 PM
| partly cloudy | 28 °C 32 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h south-southeast |
1004 hPa | 67 % | 21 °C | 13 % | 0% | 0% | 9% | 4% | |
| 3 AM
6 PM
| clear | 28 °C 32 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h southwest |
1005 hPa | 70 % | 22 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
7 PM
| partly cloudy | 28 °C 31 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h west-southwest |
1005 hPa | 64 % | 20 °C | 26 % | 0% | 0% | 0% | 26% | |
| 5 AM
8 PM
| clear | 28 °C 31 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h west-southwest |
1005 hPa | 61 % | 19 °C | 12 % | 0% | 0% | 0% | 12% | |
| 6 AM
9 PM
| clear | 28 °C 31 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h west-southwest |
1006 hPa | 62 % | 19 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
10 PM
| clear | 29 °C 32 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h west-southwest |
1007 hPa | 57 % | 19 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
11 PM
| clear | 31 °C 34 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h west |
1007 hPa | 50 % | 19 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
12 AM
| clear | 34 °C 37 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h west |
1007 hPa | 42 % | 19 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
1 AM
| clear | 36 °C 39 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h west-southwest |
1006 hPa | 38 % | 19 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
2 AM
| partly cloudy | 37 °C 39 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h west-southwest |
1006 hPa | 33 % | 18 °C | 20 % | 0% | 0% | 2% | 18% | |
| 12 PM
3 AM
| cloudy | 38 °C 40 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h southwest |
1005 hPa | 30 % | 18 °C | 40 % | 0% | 0% | 14% | 31% | |
| 1 PM
4 AM
| partly cloudy | 39 °C 41 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h southwest |
1003 hPa | 28 % | 17 °C | 37 % | 0% | 0% | 28% | 16% | |
| 2 PM
5 AM
| heavy rain | 39 °C 41 °C |
3.1 mm | 2.9 m/s10 km/h south |
1002 hPa | 27 % | 17 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 12% | |
| 3 PM
6 AM
| heavy rain | 34 °C 37 °C |
5.0 mm | 3.3 m/s12 km/h east-northeast |
1002 hPa | 44 % | 19 °C | 98 % | 0% | 0% | 93% | 71% | |
| 4 PM
7 AM
| light rain | 30 °C 34 °C |
0.2 mm | 4.6 m/s17 km/h south |
1003 hPa | 66 % | 23 °C | 89 % | 0% | 0% | 13% | 89% | |
| 5 PM
8 AM
| partly cloudy | 32 °C 37 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h southwest |
1002 hPa | 59 % | 23 °C | 45 % | 0% | 0% | 5% | 43% | |
| 11 PM
2 PM
| clear | 32 °C 35 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h southeast |
1006 hPa | 49 % | 19 °C | 2 % | 0% | 0% | 2% | 0% | |
Tuesday 05/19/2026 |
|||||||||||||
| 5 AM
8 PM
| clear | 27 °C 30 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h west-southwest |
1005 hPa | 63 % | 19 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
2 AM
| clear | 37 °C 40 °C |
0.5 mm | 1.8 m/s6 km/h west |
1006 hPa | 34 % | 18 °C | 5 % | 0% | 0% | 5% | 0% | |
| 5 PM
8 AM
| partly cloudy | 38 °C 39 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h northeast |
1001 hPa | 26 % | 15 °C | 26 % | 0% | 0% | 26% | 0% | |
| 11 PM
2 PM
| clear | 33 °C 35 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h south |
1005 hPa | 40 % | 17 °C | 2 % | 0% | 0% | 2% | 0% | |
Secunderabad, India - information
State: IndiaGPS coordinates: 17.5043; 78.5426
Time zone: Asia / Kolkata
time difference in hours with time in US is +3:30 hours
Population: 204 182
Altitude: 566 m
The administrative part:
- Telangana, Hyderabad
- Rangareddi, Kūkatpalli
Something wrong, something missing?
Weather Secunderabad, India. Weather forecast Secunderabad.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Secunderabad is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Secunderabad
data are always in the local timeSun and light
May 18, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:42 am | 6:42 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:12 pm | 12:59 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:18 am | 7:05 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:52 am | 7:32 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:23 am | 8 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/18/2026 6:46 am | 05/18/2026 8:38 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 06/14/2026 | 05/31/2026 |