Weather Rāmpur weekend
Weather forecast for Rāmpur for this and next weekend.
|
Friday
5/1/26 |
Saturday
5/2/26 |
Sunday
5/3/26 |
Saturday from morning untill noon clear, later morning initially clear, later partly cloudy. Sunday during the day clear.
Friday, May 1
38 / 27°C
| 0.0 mm | 18 km/h |
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Rāmpur, India extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
3 PM
| overcast | 29 °C 28 °C |
0.0 mm | 5.6 m/s20 km/h west-northwest |
1005 hPa | 29 % | 9 °C | 94 % | 0% | 0% | 30% | 93% | |
| 1 AM
4 PM
| partly cloudy | 31 °C 30 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h west |
1004 hPa | 25 % | 8 °C | 37 % | 0% | 0% | 7% | 34% | |
| 2 AM
5 PM
| partly cloudy | 28 °C 27 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h southwest |
1003 hPa | 30 % | 9 °C | 14 % | 0% | 0% | 10% | 3% | |
| 3 AM
6 PM
| clear | 28 °C 27 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h southwest |
1003 hPa | 33 % | 10 °C | 3 % | 0% | 0% | 2% | 0% | |
| 4 AM
7 PM
| clear | 28 °C 27 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h west-southwest |
1003 hPa | 34 % | 11 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
8 PM
| clear | 27 °C 26 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h southwest |
1004 hPa | 35 % | 10 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
2 AM
| partly cloudy | 37 °C 38 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h west |
1005 hPa | 28 % | 15 °C | 14 % | 0% | 0% | 14% | 0% | |
| 5 PM
8 AM
| clear | 38 °C 36 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h west-northwest |
999 hPa | 14 % | 6 °C | 3 % | 0% | 0% | 2% | 2% | |
| 11 PM
2 PM
| clear | 30 °C 29 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h west |
1003 hPa | 27 % | 9 °C | 10 % | 0% | 0% | 10% | 0% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 5 AM
8 PM
| clear | 28 °C 29 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h west-southwest |
1002 hPa | 43 % | 14 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
2 AM
| partly cloudy | 38 °C 39 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h west |
1003 hPa | 28 % | 16 °C | 30 % | 0% | 0% | 17% | 17% | |
| 5 PM
8 AM
| partly cloudy | 39 °C 37 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h west |
998 hPa | 12 % | 5 °C | 29 % | 0% | 0% | 2% | 28% | |
| 11 PM
2 PM
| clear | 31 °C 30 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h west-southwest |
1002 hPa | 24 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Rāmpur, India - information
State: IndiaGPS coordinates: 24.3058; 77.4495
Time zone: Asia / Kolkata
time difference in hours with time in US is +3:30 hours
Something wrong, something missing?
Weather Rāmpur, India. Weather forecast Rāmpur.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Rāmpur is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Rāmpur
data are always in the local timeSun and light
May 1, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:45 am | 6:49 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:17 pm | 13:04 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:21 am | 7:13 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:53 am | 7:41 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:24 am | 8:10 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 5:44 pm | 05/01/2026 5:08 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |