Weather Rāmnagar week
Weather forecast for Rāmnagar for this and next week.
Wednesday, May 20
36 / 28°C
| 0.2 mm | 6 km/h |
| 29 °C | 36 °C | 5 am | |
| 36 °C | 42 °C | 11 am | |
| 35 °C | 42 °C | 5 pm | |
| 28 °C | 35 °C | 11 pm |
sunrise 4:54 am
sunset 6:12 pm
HOURLY
sunset 6:12 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Rāmnagar, India extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wednesday 05/20/2026 |
|||||||||||||
| 5 AM
8 PM
| clear | 29 °C 36 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h south |
999 hPa | 89 % | 26 °C | 6 % | 0% | 0% | 6% | 0% | |
| 11 AM
2 AM
| clear | 36 °C 42 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h west-southwest |
1000 hPa | 51 % | 24 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 PM
8 AM
| partly cloudy | 35 °C 43 °C |
0.2 mm | 1.2 m/s4 km/h northwest |
996 hPa | 65 % | 27 °C | 23 % | 0% | 8% | 23% | 0% | |
| 11 PM
2 PM
| clear | 28 °C 34 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h southeast |
999 hPa | 87 % | 25 °C | 4 % | 0% | 0% | 0% | 4% | |
Thursday 05/21/2026 |
|||||||||||||
| 5 AM
8 PM
| clear | 28 °C 36 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h south-southwest |
999 hPa | 97 % | 28 °C | 10 % | 0% | 10% | 0% | 0% | |
| 11 AM
2 AM
| heavy rain showers | 37 °C 44 °C |
5.6 mm | 1.6 m/s6 km/h north-northwest |
1000 hPa | 54 % | 26 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 PM
8 AM
| overcast | 29 °C 36 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h east |
998 hPa | 92 % | 27 °C | 92 % | 0% | 0% | 0% | 92% | |
| 11 PM
2 PM
| partly cloudy | 28 °C 35 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h south-southeast |
1001 hPa | 90 % | 26 °C | 25 % | 0% | 4% | 0% | 21% | |
Rāmnagar, India - information
State: IndiaGPS coordinates: 22.7778; 88.2464
Time zone: Asia / Kolkata
time difference in hours with time in US is +3:30 hours
Population: 5 195
Altitude: 10 m
The administrative part:
Something wrong, something missing?
Weather Rāmnagar, India. Weather forecast Rāmnagar.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Rāmnagar is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Rāmnagar
data are always in the local timeSun and light
May 20, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 4:54 am | 6:12 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 11:33 am | 13:18 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:29 am | 6:37 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:01 am | 7:06 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:31 am | 7:36 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/20/2026 8:07 am | 05/20/2026 10:13 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 06/14/2026 | 05/31/2026 |