Weather Raipura, Madhya Pradesh today
| 39 °C | 36 °C | 4 pm | |
| 36 °C | 34 °C | 6 pm | |
| 34 °C | 32 °C | 8 pm | |
| 31 °C | 29 °C | 10 pm |
sunrise 5:59 am
sunset 6:56 pm
HOURLY
sunset 6:56 pm
Weather forecast Raipura, Madhya Pradesh April 28, 2026
During the day later morning clear, in the afternoon initially clear, later partly cloudy. The highest temperature 40 °C. At night cloudy. The lowest temperature 26 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Raipura, Madhya Pradesh, India extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 6 AM
9 PM
| clear | 26 °C 27 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h west-southwest |
1006 hPa | 49 % | 14 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
10 PM
| clear | 28 °C 29 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h west-southwest |
1007 hPa | 44 % | 14 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
11 PM
| clear | 31 °C 32 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h west-southwest |
1007 hPa | 36 % | 14 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
12 AM
| clear | 34 °C 34 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h west-southwest |
1007 hPa | 27 % | 12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
1 AM
| clear | 36 °C 35 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h west |
1007 hPa | 20 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
2 AM
| clear | 38 °C 36 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h west |
1006 hPa | 16 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
3 AM
| clear | 39 °C 37 °C |
0.0 mm | 5.9 m/s21 km/h west |
1005 hPa | 14 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
4 AM
| clear | 39 °C 37 °C |
0.0 mm | 6.4 m/s23 km/h west |
1005 hPa | 12 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
5 AM
| clear | 40 °C 38 °C |
0.0 mm | 6.6 m/s24 km/h west |
1003 hPa | 12 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 PM
6 AM
| clear | 39 °C 36 °C |
0.0 mm | 6.8 m/s24 km/h west |
1002 hPa | 12 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 PM
7 AM
| clear | 39 °C 36 °C |
0.0 mm | 7.0 m/s25 km/h west |
1001 hPa | 12 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 PM
8 AM
| clear | 38 °C 36 °C |
0.0 mm | 6.5 m/s23 km/h west |
1001 hPa | 13 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 PM
9 AM
| clear | 36 °C 34 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h west-southwest |
1001 hPa | 14 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 PM
10 AM
| clear | 35 °C 33 °C |
0.0 mm | 5.3 m/s19 km/h west-southwest |
1002 hPa | 15 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
11 AM
| clear | 34 °C 32 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h west |
1003 hPa | 17 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 PM
12 PM
| clear | 32 °C 31 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h west-southwest |
1004 hPa | 21 % | 6 °C | 5 % | 0% | 0% | 0% | 5% | |
| 10 PM
1 PM
| cloudy | 31 °C 29 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h southwest |
1004 hPa | 22 % | 6 °C | 98 % | 0% | 0% | 0% | 98% | |
| 11 PM
2 PM
| cloudy | 31 °C 29 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h southwest |
1005 hPa | 21 % | 6 °C | 76 % | 0% | 0% | 0% | 76% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
3 PM
| cloudy | 30 °C 29 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h southwest |
1005 hPa | 28 % | 9 °C | 82 % | 0% | 0% | 0% | 82% | |
| 1 AM
4 PM
| cloudy | 28 °C 28 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h southwest |
1005 hPa | 37 % | 12 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 2 AM
5 PM
| cloudy | 28 °C 29 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h west-southwest |
1005 hPa | 43 % | 14 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 3 AM
6 PM
| cloudy | 27 °C 28 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h west-southwest |
1004 hPa | 48 % | 15 °C | 69 % | 0% | 0% | 0% | 69% | |
| 4 AM
7 PM
| clear | 26 °C 27 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h west-southwest |
1004 hPa | 51 % | 15 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
8 PM
| clear | 26 °C 27 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h west-southwest |
1005 hPa | 54 % | 15 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
9 PM
| clear | 26 °C 27 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h west-southwest |
1006 hPa | 55 % | 16 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
10 PM
| clear | 28 °C 29 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h west-southwest |
1006 hPa | 50 % | 16 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
11 PM
| clear | 30 °C 31 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h west-southwest |
1007 hPa | 42 % | 16 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
12 AM
| clear | 33 °C 33 °C |
0.0 mm | 5.8 m/s21 km/h west-southwest |
1007 hPa | 32 % | 13 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
1 AM
| clear | 35 °C 34 °C |
0.0 mm | 6.0 m/s22 km/h west |
1007 hPa | 25 % | 12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
2 AM
| clear | 37 °C 36 °C |
0.0 mm | 6.2 m/s22 km/h west |
1006 hPa | 21 % | 10 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
3 AM
| clear | 38 °C 37 °C |
0.0 mm | 6.5 m/s23 km/h west |
1005 hPa | 18 % | 10 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
4 AM
| clear | 39 °C 38 °C |
0.0 mm | 6.8 m/s24 km/h west |
1004 hPa | 17 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
5 AM
| clear | 39 °C 37 °C |
0.0 mm | 7.3 m/s26 km/h west |
1003 hPa | 15 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 PM
6 AM
| clear | 39 °C 37 °C |
0.0 mm | 7.5 m/s27 km/h west |
1002 hPa | 13 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 PM
7 AM
| clear | 39 °C 37 °C |
0.0 mm | 7.4 m/s27 km/h west |
1001 hPa | 14 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 PM
8 AM
| clear | 38 °C 36 °C |
0.0 mm | 7.0 m/s25 km/h west |
1001 hPa | 15 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 PM
9 AM
| clear | 37 °C 35 °C |
0.0 mm | 5.3 m/s19 km/h west |
1002 hPa | 17 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 PM
10 AM
| clear | 35 °C 34 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h west |
1003 hPa | 20 % | 8 °C | 1 % | 0% | 0% | 0% | 1% | |
| 8 PM
11 AM
| cloudy | 33 °C 32 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h southwest |
1004 hPa | 22 % | 9 °C | 75 % | 0% | 0% | 0% | 75% | |
| 9 PM
12 PM
| clear | 32 °C 31 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h west-southwest |
1004 hPa | 24 % | 9 °C | 3 % | 0% | 0% | 0% | 3% | |
| 10 PM
1 PM
| clear | 32 °C 31 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h west-southwest |
1005 hPa | 27 % | 10 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
2 PM
| clear | 31 °C 30 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h west-southwest |
1005 hPa | 28 % | 10 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Raipura, Madhya Pradesh, India - information
State: IndiaGPS coordinates: 22.9610; 74.8292
Time zone: Asia / Kolkata
time difference in hours with time in US is +3:30 hours
Something wrong, something missing?
Weather Raipura, Madhya Pradesh, India. Weather forecast Raipura, Madhya Pradesh.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Raipura, Madhya Pradesh is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Raipura, Madhya Pradesh
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Raipura, Madhya Pradesh
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:59 am | 6:56 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:28 pm | 12:57 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:35 am | 7:20 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:08 am | 7:47 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:40 am | 8:16 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 3:15 pm | 04/28/2026 3:45 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |