Weather Muzaffarnagar long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Muzaffarnagar for ten days.
Wednesday, Jun 3
38 / 28°C
| 0.0 mm | 5 km/h |
| 27 °C | 30 °C | 5 am | |
| 36 °C | 39 °C | 11 am | |
| 37 °C | 40 °C | 5 pm | |
| 31 °C | 34 °C | 11 pm |
sunrise 5:19 am
sunset 7:15 pm
HOURLY
sunset 7:15 pm
|
|
|
|
Weather forecast Muzaffarnagar, India extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wednesday 06/03/2026 |
|||||||||||||
| 5 AM
8 PM
| clear | 27 °C 31 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h east |
1002 hPa | 67 % | 20 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
2 AM
| clear | 36 °C 39 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h west-southwest |
1002 hPa | 36 % | 18 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 PM
8 AM
| clear | 37 °C 39 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h northwest |
998 hPa | 32 % | 18 °C | 7 % | 0% | 0% | 1% | 4% | |
| 11 PM
2 PM
| clear | 31 °C 34 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h southwest |
999 hPa | 52 % | 19 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Thursday 06/04/2026 |
|||||||||||||
| 5 AM
8 PM
| clear | 28 °C 32 °C |
0.0 mm | 0.2 m/s1 km/h northeast |
999 hPa | 63 % | 20 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
2 AM
| clear | 38 °C 40 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h west |
999 hPa | 31 % | 18 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 PM
8 AM
| partly cloudy | 39 °C 41 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h west |
995 hPa | 25 % | 15 °C | 18 % | 0% | 0% | 18% | 0% | |
| 11 PM
2 PM
| clear | 32 °C 33 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h northwest |
998 hPa | 33 % | 13 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Muzaffarnagar, India - information
State: IndiaGPS coordinates: 29.4709; 77.7033
Time zone: Asia / Kolkata
time difference in hours with time in US is +3:30 hours
Population: 349 706
Altitude: 240 m
The administrative part:
- State of Uttar Pradesh, Lucknow
- Muzaffarnagar district, Muzaffarnagar
Something wrong, something missing?
Weather Muzaffarnagar, India. Weather forecast Muzaffarnagar.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Muzaffarnagar is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Muzaffarnagar
data are always in the local timeSun and light
June 3, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:19 am | 7:15 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:17 pm | 13:56 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:51 am | 7:43 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:20 am | 8:14 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:45 am | 8:49 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 06/02/2026 9:15 pm | 06/03/2026 7:20 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 06/14/2026 | 06/29/2026 |