Weather Malleshwaram today
Weather forecast Malleshwaram May 29, 2026
During the day the highest temperature 22 °C. Cloudy overnight with a low of 22 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Malleshwaram, India extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Friday 05/29/2026 |
|||||||||||||
| 11 PM
2 PM
| partly cloudy | 22 °C 26 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h west-southwest |
1013 hPa | 95 % | 20 °C | 21 % | 0% | 0% | 3% | 18% | |
Tomorrow, Saturday 05/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
3 PM
| cloudy | 22 °C 26 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h west-southwest |
1012 hPa | 95 % | 20 °C | 57 % | 0% | 0% | 3% | 56% | |
| 1 AM
4 PM
| cloudy | 21 °C 24 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h west-southwest |
1012 hPa | 96 % | 20 °C | 38 % | 0% | 1% | 4% | 33% | |
| 2 AM
5 PM
| cloudy | 21 °C 24 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h west |
1011 hPa | 97 % | 20 °C | 50 % | 0% | 17% | 0% | 39% | |
| 3 AM
6 PM
| overcast | 21 °C 24 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h west |
1011 hPa | 98 % | 20 °C | 94 % | 0% | 81% | 0% | 73% | |
| 4 AM
7 PM
| overcast | 21 °C 24 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h west-southwest |
1011 hPa | 98 % | 20 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 13% | |
| 5 AM
8 PM
| overcast | 21 °C 24 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h west-southwest |
1011 hPa | 97 % | 20 °C | 100 % | 7% | 100% | 0% | 35% | |
| 6 AM
9 PM
| overcast | 21 °C 24 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h west |
1011 hPa | 95 % | 20 °C | 93 % | 3% | 86% | 0% | 54% | |
| 7 AM
10 PM
| cloudy | 22 °C 25 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h west |
1012 hPa | 88 % | 20 °C | 55 % | 0% | 43% | 0% | 21% | |
| 8 AM
11 PM
| cloudy | 24 °C 27 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h west |
1013 hPa | 79 % | 20 °C | 92 % | 0% | 10% | 0% | 91% | |
| 9 AM
12 AM
| cloudy | 26 °C 29 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h west |
1013 hPa | 73 % | 20 °C | 92 % | 0% | 6% | 0% | 92% | |
| 10 AM
1 AM
| cloudy | 28 °C 32 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h west |
1012 hPa | 66 % | 20 °C | 67 % | 0% | 0% | 0% | 67% | |
| 11 AM
2 AM
| cloudy | 29 °C 32 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h west-northwest |
1011 hPa | 60 % | 20 °C | 50 % | 0% | 1% | 0% | 50% | |
| 12 PM
3 AM
| cloudy | 30 °C 33 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h west |
1011 hPa | 57 % | 20 °C | 78 % | 0% | 3% | 0% | 77% | |
| 1 PM
4 AM
| cloudy | 30 °C 33 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h west-northwest |
1010 hPa | 56 % | 20 °C | 46 % | 0% | 2% | 1% | 45% | |
| 2 PM
5 AM
| cloudy | 31 °C 34 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h west-northwest |
1008 hPa | 54 % | 20 °C | 49 % | 0% | 25% | 16% | 31% | |
| 3 PM
6 AM
| light rain showers | 31 °C 34 °C |
0.2 mm | 2.2 m/s8 km/h northwest |
1007 hPa | 52 % | 19 °C | 80 % | 0% | 68% | 66% | 32% | |
| 4 PM
7 AM
| heavy rain | 28 °C 31 °C |
5.3 mm | 5.1 m/s18 km/h north |
1008 hPa | 62 % | 19 °C | 99 % | 0% | 95% | 89% | 84% | |
| 5 PM
8 AM
| rain | 22 °C 25 °C |
0.6 mm | 4.2 m/s15 km/h east |
1011 hPa | 92 % | 20 °C | 99 % | 0% | 20% | 10% | 98% | |
| 6 PM
9 AM
| light rain showers | 22 °C 25 °C |
0.1 mm | 3.6 m/s13 km/h west |
1011 hPa | 92 % | 20 °C | 97 % | 0% | 0% | 7% | 96% | |
| 7 PM
10 AM
| cloudy | 22 °C 26 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h west |
1011 hPa | 93 % | 20 °C | 99 % | 0% | 0% | 1% | 99% | |
| 8 PM
11 AM
| cloudy | 22 °C 25 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h west-southwest |
1012 hPa | 92 % | 20 °C | 96 % | 0% | 0% | 0% | 96% | |
| 9 PM
12 PM
| cloudy | 22 °C 26 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h west |
1012 hPa | 93 % | 20 °C | 43 % | 0% | 0% | 0% | 43% | |
| 10 PM
1 PM
| partly cloudy | 22 °C 26 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h west-southwest |
1012 hPa | 94 % | 20 °C | 27 % | 0% | 0% | 0% | 27% | |
| 11 PM
2 PM
| cloudy | 21 °C 24 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h west-southwest |
1013 hPa | 94 % | 20 °C | 60 % | 0% | 0% | 0% | 59% | |
Malleshwaram, India - information
State: IndiaGPS coordinates: 13.0097; 77.5648
Time zone: Asia / Kolkata
time difference in hours with time in US is +3:30 hours
Something wrong, something missing?
Weather Malleshwaram, India. Weather forecast Malleshwaram.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Malleshwaram is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Malleshwaram
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Malleshwaram
data are always in the local timeSun and light
May 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:52 am | 6:42 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:17 pm | 12:49 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:28 am | 7:05 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:02 am | 7:32 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:34 am | 7:59 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/28/2026 4:17 pm | 05/29/2026 4:02 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 06/14/2026 | 05/31/2026 |