Weather Kota Pahār today
| 40 °C | 37 °C | 4 pm | |
| 37 °C | 34 °C | 6 pm | |
| 33 °C | 31 °C | 8 pm | |
| 30 °C | 29 °C | 10 pm |
sunrise 5:41 am
sunset 6:42 pm
HOURLY
sunset 6:42 pm
Weather forecast Kota Pahār April 29, 2026
During the day partly cloudy. The highest temperature 40 °C. At night cloudy. The lowest temperature 26 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Kota Pahār, India extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
4 PM
| clear | 28 °C 26 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h west-southwest |
1003 hPa | 22 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
5 PM
| cloudy | 27 °C 25 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h west-southwest |
1003 hPa | 24 % | 5 °C | 75 % | 0% | 0% | 0% | 75% | |
| 3 AM
6 PM
| cloudy | 27 °C 26 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h west-southwest |
1003 hPa | 27 % | 6 °C | 96 % | 0% | 0% | 0% | 96% | |
| 4 AM
7 PM
| cloudy | 26 °C 25 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h southwest |
1003 hPa | 28 % | 6 °C | 99 % | 0% | 0% | 0% | 99% | |
| 5 AM
8 PM
| cloudy | 26 °C 25 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h southwest |
1003 hPa | 29 % | 6 °C | 93 % | 0% | 0% | 0% | 93% | |
| 6 AM
9 PM
| partly cloudy | 27 °C 26 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h southwest |
1004 hPa | 28 % | 7 °C | 14 % | 0% | 0% | 0% | 14% | |
| 7 AM
10 PM
| partly cloudy | 30 °C 29 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h west-southwest |
1005 hPa | 26 % | 8 °C | 21 % | 0% | 0% | 0% | 21% | |
| 8 AM
11 PM
| clear | 32 °C 31 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h west-southwest |
1005 hPa | 23 % | 8 °C | 9 % | 0% | 0% | 0% | 9% | |
| 9 AM
12 AM
| partly cloudy | 35 °C 34 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h west-southwest |
1005 hPa | 21 % | 9 °C | 20 % | 0% | 0% | 0% | 20% | |
| 10 AM
1 AM
| clear | 37 °C 36 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h west |
1004 hPa | 18 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
2 AM
| partly cloudy | 39 °C 38 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h west |
1004 hPa | 16 % | 8 °C | 17 % | 0% | 0% | 0% | 16% | |
| 12 PM
3 AM
| partly cloudy | 40 °C 38 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h west |
1002 hPa | 14 % | 8 °C | 25 % | 0% | 0% | 0% | 25% | |
| 1 PM
4 AM
| partly cloudy | 40 °C 38 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h west-southwest |
1001 hPa | 13 % | 6 °C | 19 % | 0% | 0% | 0% | 19% | |
| 2 PM
5 AM
| partly cloudy | 40 °C 37 °C |
0.0 mm | 6.1 m/s22 km/h west-southwest |
1000 hPa | 10 % | 4 °C | 14 % | 0% | 0% | 0% | 14% | |
| 3 PM
6 AM
| clear | 40 °C 37 °C |
0.0 mm | 6.6 m/s24 km/h west-southwest |
999 hPa | 10 % | 3 °C | 8 % | 0% | 0% | 0% | 8% | |
| 4 PM
7 AM
| partly cloudy | 40 °C 37 °C |
0.0 mm | 7.0 m/s25 km/h west-southwest |
999 hPa | 10 % | 2 °C | 18 % | 0% | 0% | 0% | 18% | |
| 5 PM
8 AM
| cloudy | 39 °C 36 °C |
0.0 mm | 6.7 m/s24 km/h west-southwest |
999 hPa | 10 % | 2 °C | 89 % | 0% | 0% | 2% | 88% | |
| 6 PM
9 AM
| cloudy | 37 °C 34 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h west |
1000 hPa | 12 % | 2 °C | 99 % | 0% | 0% | 1% | 99% | |
| 7 PM
10 AM
| cloudy | 34 °C 32 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h west |
1001 hPa | 15 % | 4 °C | 47 % | 0% | 0% | 0% | 47% | |
| 8 PM
11 AM
| clear | 33 °C 31 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h west-northwest |
1002 hPa | 17 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 PM
12 PM
| clear | 32 °C 30 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h west-northwest |
1003 hPa | 18 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
1 PM
| cloudy | 30 °C 28 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h west-southwest |
1003 hPa | 21 % | 5 °C | 46 % | 0% | 0% | 0% | 46% | |
| 11 PM
2 PM
| clear | 30 °C 28 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h west-southwest |
1003 hPa | 22 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Tomorrow, Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
3 PM
| partly cloudy | 29 °C 27 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h west-southwest |
1003 hPa | 23 % | 6 °C | 21 % | 0% | 0% | 0% | 21% | |
| 1 AM
4 PM
| partly cloudy | 29 °C 28 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h west |
1003 hPa | 24 % | 6 °C | 27 % | 0% | 0% | 0% | 27% | |
| 2 AM
5 PM
| cloudy | 28 °C 27 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h west |
1003 hPa | 26 % | 7 °C | 79 % | 0% | 0% | 0% | 79% | |
| 3 AM
6 PM
| partly cloudy | 28 °C 27 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h west-southwest |
1003 hPa | 29 % | 7 °C | 31 % | 0% | 0% | 1% | 30% | |
| 4 AM
7 PM
| partly cloudy | 26 °C 25 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h southwest |
1003 hPa | 33 % | 8 °C | 28 % | 0% | 0% | 14% | 22% | |
| 5 AM
8 PM
| cloudy | 26 °C 25 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h southwest |
1004 hPa | 33 % | 9 °C | 43 % | 0% | 0% | 41% | 24% | |
| 6 AM
9 PM
| cloudy | 28 °C 27 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h west-southwest |
1004 hPa | 32 % | 9 °C | 82 % | 0% | 0% | 81% | 25% | |
| 7 AM
10 PM
| cloudy | 30 °C 29 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h west-southwest |
1005 hPa | 29 % | 10 °C | 71 % | 0% | 0% | 71% | 1% | |
| 8 AM
11 PM
| clear | 32 °C 31 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h west-southwest |
1005 hPa | 26 % | 10 °C | 9 % | 0% | 0% | 1% | 7% | |
| 9 AM
12 AM
| clear | 35 °C 34 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h west-southwest |
1005 hPa | 24 % | 11 °C | 4 % | 0% | 0% | 0% | 3% | |
| 10 AM
1 AM
| partly cloudy | 37 °C 36 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h west |
1005 hPa | 19 % | 10 °C | 25 % | 0% | 0% | 2% | 24% | |
| 11 AM
2 AM
| partly cloudy | 39 °C 38 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h west |
1004 hPa | 16 % | 8 °C | 24 % | 0% | 0% | 2% | 23% | |
| 12 PM
3 AM
| partly cloudy | 40 °C 38 °C |
0.0 mm | 6.3 m/s23 km/h west |
1003 hPa | 15 % | 8 °C | 31 % | 0% | 0% | 3% | 30% | |
| 1 PM
4 AM
| cloudy | 40 °C 38 °C |
0.0 mm | 7.0 m/s25 km/h west |
1001 hPa | 15 % | 8 °C | 50 % | 0% | 0% | 18% | 41% | |
| 2 PM
5 AM
| partly cloudy | 39 °C 37 °C |
0.0 mm | 7.7 m/s28 km/h west-northwest |
1001 hPa | 15 % | 7 °C | 25 % | 0% | 0% | 18% | 9% | |
| 3 PM
6 AM
| cloudy | 40 °C 38 °C |
0.0 mm | 7.3 m/s26 km/h west |
999 hPa | 14 % | 8 °C | 78 % | 0% | 0% | 29% | 71% | |
| 4 PM
7 AM
| partly cloudy | 38 °C 36 °C |
0.0 mm | 7.9 m/s28 km/h west-northwest |
999 hPa | 15 % | 7 °C | 19 % | 0% | 0% | 16% | 3% | |
| 5 PM
8 AM
| partly cloudy | 38 °C 35 °C |
0.0 mm | 7.4 m/s27 km/h west-northwest |
1000 hPa | 13 % | 4 °C | 22 % | 0% | 0% | 9% | 18% | |
| 6 PM
9 AM
| partly cloudy | 36 °C 34 °C |
0.0 mm | 5.9 m/s21 km/h west |
1001 hPa | 15 % | 6 °C | 28 % | 0% | 0% | 25% | 19% | |
| 7 PM
10 AM
| partly cloudy | 34 °C 32 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h west |
1002 hPa | 17 % | 6 °C | 25 % | 0% | 0% | 18% | 10% | |
| 8 PM
11 AM
| cloudy | 33 °C 31 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h west |
1003 hPa | 18 % | 5 °C | 96 % | 0% | 0% | 12% | 96% | |
| 9 PM
12 PM
| partly cloudy | 33 °C 31 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h west |
1004 hPa | 17 % | 5 °C | 35 % | 0% | 0% | 18% | 22% | |
| 10 PM
1 PM
| partly cloudy | 31 °C 30 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h west |
1004 hPa | 21 % | 6 °C | 25 % | 0% | 0% | 25% | 5% | |
| 11 PM
2 PM
| clear | 29 °C 28 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h southwest |
1005 hPa | 24 % | 7 °C | 7 % | 0% | 0% | 7% | 0% | |
Kota Pahār, India - information
State: IndiaGPS coordinates: 24.1432; 78.8057
Time zone: Asia / Kolkata
time difference in hours with time in US is +3:30 hours
Something wrong, something missing?
Weather Kota Pahār, India. Weather forecast Kota Pahār.
Kota Pahār - weather nearby - bigger cities
Kota Pahār - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Kota Pahār is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Kota Pahār
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Kota Pahār
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:41 am | 6:42 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:12 pm | 13:01 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:17 am | 7:07 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:50 am | 7:34 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:21 am | 8:03 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 3:52 pm | 04/29/2026 3:59 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |