Weather Khurda, Madhya Pradesh today
Weather forecast Khurda, Madhya Pradesh April 29, 2026
During the day clear. The highest temperature 40 °C. At night clear. The lowest temperature 26 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Khurda, Madhya Pradesh, India extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 5 AM
8 PM
| clear | 27 °C 27 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h northwest |
1006 hPa | 43 % | 13 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
2 AM
| clear | 39 °C 38 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h west-northwest |
1006 hPa | 16 % | 9 °C | 3 % | 0% | 0% | 0% | 3% | |
| 5 PM
8 AM
| clear | 38 °C 36 °C |
0.0 mm | 5.8 m/s21 km/h west |
1002 hPa | 14 % | 6 °C | 3 % | 0% | 0% | 0% | 3% | |
| 11 PM
2 PM
| clear | 30 °C 29 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h northwest |
1005 hPa | 24 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Tomorrow, Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 5 AM
8 PM
| clear | 26 °C 27 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h west-northwest |
1006 hPa | 47 % | 13 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
2 AM
| clear | 38 °C 37 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h west |
1006 hPa | 20 % | 11 °C | 3 % | 0% | 0% | 0% | 3% | |
| 5 PM
8 AM
| partly cloudy | 37 °C 35 °C |
0.0 mm | 6.3 m/s23 km/h west |
1001 hPa | 16 % | 7 °C | 17 % | 0% | 0% | 3% | 15% | |
| 11 PM
2 PM
| clear | 30 °C 30 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h west-northwest |
1005 hPa | 32 % | 11 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Khurda, Madhya Pradesh, India - information
State: IndiaGPS coordinates: 22.3733; 75.6449
Time zone: Asia / Kolkata
time difference in hours with time in US is +3:30 hours
Something wrong, something missing?
Weather Khurda, Madhya Pradesh, India. Weather forecast Khurda, Madhya Pradesh.
Khurda, Madhya Pradesh - weather nearby - bigger cities
Khurda, Madhya Pradesh - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Khurda, Madhya Pradesh is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Khurda, Madhya Pradesh
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Khurda, Madhya Pradesh
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:56 am | 6:53 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:24 pm | 12:56 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:32 am | 7:17 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:05 am | 7:44 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:37 am | 8:12 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 4:05 pm | 04/29/2026 4:13 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |