Weather Kharagpur, Bengal weekend
Weather forecast for Kharagpur, Bengal for this and next weekend.
|
Today
5/15/26 |
Tomorrow
5/16/26 |
Sunday
5/17/26 |
Sunday during the day clear, later morning initially clear, later rain showers, in the afternoon initially rain showers, later cloudy.
Friday, May 15
30 / 29°C
| 0.0 mm | 14 km/h |
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Kharagpur, Bengal, India extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/15/2026 |
|||||||||||||
| 6 PM
9 AM
| clear | 30 °C 37 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h south-southeast |
1001 hPa | 85 % | 27 °C | 2 % | 0% | 0% | 0% | 2% | |
| 7 PM
10 AM
| clear | 29 °C 35 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h south-southeast |
1002 hPa | 85 % | 26 °C | 3 % | 0% | 0% | 2% | 0% | |
| 8 PM
11 AM
| clear | 29 °C 35 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h south-southeast |
1003 hPa | 85 % | 26 °C | 4 % | 0% | 0% | 4% | 0% | |
| 9 PM
12 PM
| partly cloudy | 29 °C 35 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h south |
1003 hPa | 84 % | 25 °C | 19 % | 0% | 0% | 15% | 3% | |
| 10 PM
1 PM
| clear | 29 °C 35 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h south |
1003 hPa | 84 % | 25 °C | 12 % | 0% | 0% | 5% | 7% | |
| 11 PM
2 PM
| clear | 29 °C 35 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h south |
1003 hPa | 87 % | 26 °C | 8 % | 0% | 2% | 5% | 1% | |
Saturday 05/16/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
3 PM
| clear | 29 °C 35 °C |
0.0 mm | 5.9 m/s21 km/h south-southwest |
1003 hPa | 87 % | 26 °C | 10 % | 0% | 9% | 0% | 0% | |
| 1 AM
4 PM
| clear | 29 °C 35 °C |
0.0 mm | 5.6 m/s20 km/h south-southwest |
1003 hPa | 87 % | 26 °C | 11 % | 0% | 3% | 8% | 0% | |
| 2 AM
5 PM
| clear | 28 °C 34 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h south-southwest |
1002 hPa | 86 % | 25 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
6 PM
| clear | 28 °C 34 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h south-southwest |
1002 hPa | 86 % | 25 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
7 PM
| clear | 28 °C 34 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h south-southwest |
1002 hPa | 86 % | 25 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
8 PM
| clear | 28 °C 34 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h south-southwest |
1003 hPa | 87 % | 25 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
9 PM
| clear | 29 °C 35 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h south-southwest |
1003 hPa | 84 % | 25 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
10 PM
| clear | 30 °C 36 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h south-southwest |
1003 hPa | 81 % | 26 °C | 6 % | 0% | 4% | 0% | 1% | |
| 8 AM
11 PM
| clear | 31 °C 37 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h south-southwest |
1004 hPa | 74 % | 26 °C | 1 % | 0% | 1% | 0% | 0% | |
| 9 AM
12 AM
| clear | 33 °C 40 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h south-southwest |
1004 hPa | 69 % | 26 °C | 1 % | 0% | 1% | 0% | 0% | |
| 10 AM
1 AM
| clear | 34 °C 40 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h south-southwest |
1004 hPa | 64 % | 26 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
2 AM
| clear | 35 °C 41 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h south |
1003 hPa | 60 % | 26 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
3 AM
| clear | 36 °C 43 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h south |
1002 hPa | 58 % | 26 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
4 AM
| clear | 36 °C 43 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h south |
1002 hPa | 59 % | 26 °C | 3 % | 0% | 2% | 0% | 0% | |
| 2 PM
5 AM
| cloudy | 36 °C 43 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h south |
1001 hPa | 60 % | 26 °C | 39 % | 0% | 29% | 17% | 3% | |
| 3 PM
6 AM
| partly cloudy | 34 °C 40 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h south |
1000 hPa | 66 % | 26 °C | 30 % | 0% | 6% | 26% | 10% | |
| 4 PM
7 AM
| light rain showers | 33 °C 40 °C |
0.2 mm | 4.9 m/s18 km/h south |
1000 hPa | 70 % | 26 °C | 18 % | 0% | 0% | 5% | 13% | |
| 5 PM
8 AM
| rain showers | 31 °C 37 °C |
0.3 mm | 4.9 m/s18 km/h south |
1000 hPa | 76 % | 26 °C | 63 % | 0% | 0% | 2% | 62% | |
| 6 PM
9 AM
| light rain showers | 30 °C 37 °C |
0.1 mm | 3.5 m/s13 km/h south-southeast |
1002 hPa | 86 % | 27 °C | 85 % | 0% | 0% | 3% | 85% | |
| 7 PM
10 AM
| cloudy | 29 °C 36 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h east-southeast |
1003 hPa | 90 % | 27 °C | 71 % | 0% | 3% | 13% | 65% | |
| 8 PM
11 AM
| partly cloudy | 28 °C 34 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h southeast |
1004 hPa | 90 % | 26 °C | 25 % | 0% | 0% | 18% | 7% | |
| 9 PM
12 PM
| clear | 28 °C 34 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h south-southeast |
1004 hPa | 89 % | 26 °C | 2 % | 0% | 0% | 0% | 1% | |
| 10 PM
1 PM
| partly cloudy | 29 °C 36 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h south |
1004 hPa | 88 % | 26 °C | 30 % | 0% | 0% | 19% | 13% | |
| 11 PM
2 PM
| partly cloudy | 29 °C 35 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h south |
1004 hPa | 86 % | 26 °C | 23 % | 0% | 0% | 20% | 3% | |
Kharagpur, Bengal, India - information
State: IndiaGPS coordinates: 22.3397; 87.3250
Time zone: Asia / Kolkata
time difference in hours with time in US is +3:30 hours
Population: 219 665
Altitude: 38 m
The administrative part:
- State of West Bengal, Kolkata
- Paschim Medinipur, Kharagpur, Bengal
Something wrong, something missing?
Weather Kharagpur, Bengal, India. Weather forecast Kharagpur, Bengal.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Kharagpur, Bengal is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Kharagpur, Bengal
data are always in the local timeSun and light
May 15, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5 am | 6:13 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 11:37 am | 13:12 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:36 am | 6:38 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:08 am | 7:06 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:38 am | 7:35 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/15/2026 3:21 am | 05/15/2026 4:43 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |