Weather Khammam long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Khammam for ten days.
Thursday, May 21
42 / 31°C
| 0.1 mm | 16 km/h |
| 30 °C | 33 °C | 5 am | |
| 39 °C | 43 °C | 11 am | |
| 40 °C | 43 °C | 5 pm | |
| 33 °C | 34 °C | 11 pm |
sunrise 5:35 am
sunset 6:36 pm
HOURLY
sunset 6:36 pm
|
|
|
|
Weather forecast Khammam, India extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Thursday 05/21/2026 |
|||||||||||||
| 5 AM
8 PM
| clear | 30 °C 34 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h west |
1002 hPa | 60 % | 21 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
2 AM
| clear | 39 °C 42 °C |
0.1 mm | 4.4 m/s16 km/h west-northwest |
1002 hPa | 36 % | 21 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 PM
8 AM
| clear | 40 °C 43 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h north-northeast |
999 hPa | 31 % | 19 °C | 8 % | 0% | 0% | 8% | 1% | |
| 11 PM
2 PM
| clear | 33 °C 35 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h south |
1001 hPa | 37 % | 16 °C | 2 % | 0% | 0% | 1% | 0% | |
Friday 05/22/2026 |
|||||||||||||
| 5 AM
8 PM
| cloudy | 31 °C 35 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h west |
1003 hPa | 57 % | 21 °C | 47 % | 0% | 0% | 47% | 0% | |
| 11 AM
2 AM
| clear | 40 °C 43 °C |
0.1 mm | 5.2 m/s19 km/h west-northwest |
1004 hPa | 33 % | 20 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 PM
8 AM
| clear | 39 °C 42 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h west-northwest |
1000 hPa | 31 % | 19 °C | 5 % | 0% | 0% | 3% | 3% | |
| 11 PM
2 PM
| partly cloudy | 34 °C 36 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h west-southwest |
1003 hPa | 35 % | 15 °C | 34 % | 0% | 0% | 34% | 0% | |
Khammam, India - information
State: IndiaGPS coordinates: 17.2477; 80.1437
Time zone: Asia / Kolkata
time difference in hours with time in US is +3:30 hours
Population: 170 503
Altitude: 119 m
The administrative part:
Something wrong, something missing?
Weather Khammam, India. Weather forecast Khammam.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Khammam is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Khammam
data are always in the local timeSun and light
May 21, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:35 am | 6:36 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:06 pm | 13:00 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:12 am | 7 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:45 am | 7:27 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:16 am | 7:55 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/21/2026 10 am | 05/21/2026 11:25 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 06/14/2026 | 05/31/2026 |