Weather Kartse today
Weather forecast Kartse April 29, 2026
During the day later morning rain, in the afternoon initially rain, later overcast. The highest temperature 12 °C. Total rainfall 1.6 mm. At night the lowest temperature 6 °C. Total rainfall 0.1 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Kartse, India extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 10 AM
1 AM
| rain | 11 °C 9 °C |
0.4 mm | 1.4 m/s5 km/h west-northwest |
1012 hPa | 57 % | 2 °C | 100 % | 0% | 32% | 90% | 100% | |
| 11 AM
2 AM
| rain | 12 °C 10 °C |
0.4 mm | 1.8 m/s6 km/h west-northwest |
1012 hPa | 50 % | 2 °C | 100 % | 0% | 11% | 100% | 96% | |
| 12 PM
3 AM
| light rain | 12 °C 10 °C |
0.2 mm | 2.0 m/s7 km/h west-northwest |
1011 hPa | 52 % | 2 °C | 100 % | 0% | 14% | 100% | 85% | |
| 1 PM
4 AM
| light rain | 12 °C 10 °C |
0.2 mm | 2.1 m/s8 km/h west |
1011 hPa | 50 % | 2 °C | 100 % | 0% | 10% | 100% | 82% | |
| 2 PM
5 AM
| light rain | 12 °C 10 °C |
0.2 mm | 2.0 m/s7 km/h west |
1011 hPa | 54 % | 2 °C | 100 % | 0% | 22% | 100% | 100% | |
| 3 PM
6 AM
| light rain | 11 °C 9 °C |
0.1 mm | 2.1 m/s8 km/h west-northwest |
1011 hPa | 57 % | 2 °C | 100 % | 0% | 7% | 100% | 99% | |
| 4 PM
7 AM
| overcast | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h west-northwest |
1012 hPa | 57 % | 1 °C | 100 % | 0% | 3% | 100% | 99% | |
| 5 PM
8 AM
| overcast | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h west-northwest |
1012 hPa | 59 % | 1 °C | 100 % | 0% | 5% | 100% | 90% | |
| 6 PM
9 AM
| overcast | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h west-northwest |
1013 hPa | 63 % | 1 °C | 100 % | 0% | 10% | 100% | 89% | |
| 7 PM
10 AM
| overcast | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h west-northwest |
1014 hPa | 68 % | 1 °C | 100 % | 0% | 9% | 100% | 40% | |
| 8 PM
11 AM
| overcast | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h west |
1015 hPa | 73 % | 2 °C | 100 % | 0% | 3% | 100% | 7% | |
| 9 PM
12 PM
| light rain | 6 °C 4 °C |
0.1 mm | 1.1 m/s4 km/h west-southwest |
1016 hPa | 77 % | 2 °C | 100 % | 0% | 5% | 100% | 20% | |
| 10 PM
1 PM
| overcast | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h west-southwest |
1016 hPa | 81 % | 3 °C | 100 % | 0% | 6% | 100% | 98% | |
| 11 PM
2 PM
| overcast | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h west |
1016 hPa | 84 % | 3 °C | 100 % | 0% | 7% | 100% | 98% | |
Tomorrow, Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
3 PM
| overcast | 6 °C 5 °C |
0.0 mm | 0.4 m/s1 km/h west |
1016 hPa | 85 % | 3 °C | 100 % | 0% | 8% | 100% | 81% | |
| 1 AM
4 PM
| overcast | 6 °C 5 °C |
0.0 mm | 0.4 m/s1 km/h west |
1015 hPa | 88 % | 3 °C | 100 % | 0% | 18% | 100% | 62% | |
| 2 AM
5 PM
| overcast | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 0.5 m/s2 km/h northwest |
1015 hPa | 89 % | 3 °C | 100 % | 0% | 22% | 100% | 39% | |
| 3 AM
6 PM
| overcast | 5 °C 4 °C |
0.0 mm | 0.4 m/s1 km/h northwest |
1015 hPa | 90 % | 3 °C | 100 % | 0% | 28% | 100% | 43% | |
| 4 AM
7 PM
| overcast | 5 °C 4 °C |
0.0 mm | 0.3 m/s1 km/h west-northwest |
1015 hPa | 94 % | 3 °C | 98 % | 0% | 39% | 89% | 79% | |
| 5 AM
8 PM
| overcast | 4 °C 3 °C |
0.0 mm | 0.2 m/s1 km/h west |
1015 hPa | 95 % | 3 °C | 97 % | 0% | 40% | 74% | 90% | |
| 6 AM
9 PM
| overcast | 5 °C 4 °C |
0.0 mm | 0.4 m/s1 km/h southeast |
1016 hPa | 93 % | 3 °C | 97 % | 0% | 71% | 87% | 73% | |
| 7 AM
10 PM
| overcast | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h north |
1016 hPa | 79 % | 3 °C | 92 % | 0% | 69% | 60% | 22% | |
| 8 AM
11 PM
| light rain showers | 8 °C 6 °C |
0.1 mm | 1.0 m/s4 km/h northwest |
1015 hPa | 68 % | 2 °C | 84 % | 0% | 71% | 39% | 10% | |
| 9 AM
12 AM
| cloudy | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h northwest |
1014 hPa | 59 % | 2 °C | 71 % | 0% | 43% | 53% | 11% | |
| 10 AM
1 AM
| light rain | 12 °C 10 °C |
0.2 mm | 1.6 m/s6 km/h northwest |
1013 hPa | 55 % | 3 °C | 95 % | 0% | 93% | 35% | 10% | |
| 11 AM
2 AM
| heavy rain | 13 °C 11 °C |
2.3 mm | 2.2 m/s8 km/h northwest |
1012 hPa | 48 % | 2 °C | 94 % | 0% | 88% | 85% | 14% | |
| 12 PM
3 AM
| heavy rain | 13 °C 11 °C |
2.7 mm | 2.5 m/s9 km/h northwest |
1011 hPa | 47 % | 2 °C | 86 % | 0% | 18% | 58% | 77% | |
| 1 PM
4 AM
| cloudy | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h northwest |
1012 hPa | 55 % | 3 °C | 81 % | 0% | 28% | 75% | 61% | |
| 2 PM
5 AM
| partly cloudy | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h west-northwest |
1010 hPa | 46 % | 2 °C | 21 % | 0% | 9% | 7% | 13% | |
| 3 PM
6 AM
| rain showers | 14 °C 12 °C |
0.8 mm | 2.5 m/s9 km/h northwest |
1009 hPa | 44 % | 1 °C | 37 % | 0% | 24% | 8% | 14% | |
| 4 PM
7 AM
| rain showers | 13 °C 11 °C |
0.5 mm | 2.3 m/s8 km/h northwest |
1009 hPa | 46 % | 1 °C | 35 % | 0% | 6% | 28% | 7% | |
| 5 PM
8 AM
| cloudy | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h northwest |
1009 hPa | 45 % | 0 °C | 42 % | 0% | 7% | 20% | 28% | |
| 6 PM
9 AM
| cloudy | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h northwest |
1010 hPa | 49 % | 1 °C | 59 % | 0% | 5% | 21% | 54% | |
| 7 PM
10 AM
| overcast | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h northwest |
1011 hPa | 56 % | 0 °C | 88 % | 0% | 5% | 59% | 85% | |
| 8 PM
11 AM
| overcast | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h west |
1012 hPa | 59 % | 0 °C | 100 % | 0% | 14% | 95% | 100% | |
| 9 PM
12 PM
| overcast | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 0.4 m/s1 km/h southwest |
1013 hPa | 61 % | 0 °C | 100 % | 0% | 7% | 98% | 98% | |
| 10 PM
1 PM
| overcast | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 0.3 m/s1 km/h south |
1014 hPa | 64 % | 0 °C | 92 % | 0% | 14% | 90% | 15% | |
| 11 PM
2 PM
| overcast | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 0.3 m/s1 km/h south-southeast |
1014 hPa | 67 % | 0 °C | 98 % | 0% | 27% | 97% | 47% | |
Kartse, India - information
State: IndiaGPS coordinates: 34.2667; 76.0167
Time zone: Asia / Kolkata
time difference in hours with time in US is +3:30 hours
Something wrong, something missing?
Weather Kartse, India. Weather forecast Kartse.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Kartse is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Kartse
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Kartse
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:38 am | 7:08 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:23 pm | 13:30 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:11 am | 7:35 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:40 am | 8:06 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:06 am | 8:40 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 4:06 pm | 04/29/2026 4:06 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |