Weather Karāli long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Karāli for ten days.
Monday, May 4
36 / 24°C
| 0.1 mm | 27 km/h |
| 24 °C | 24 °C | 5 am | |
| 36 °C | 34 °C | 11 am | |
| 32 °C | 32 °C | 5 pm | |
| 24 °C | 25 °C | 11 pm |
sunrise 5:36 am
sunset 7:03 pm
HOURLY
sunset 7:03 pm
|
|
|
|
Weather forecast Karāli, India extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Monday 05/04/2026 |
|||||||||||||
| 5 AM
8 PM
| overcast | 24 °C 23 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h southwest |
1001 hPa | 38 % | 9 °C | 98 % | 0% | 0% | 28% | 98% | |
| 11 AM
2 AM
| partly cloudy | 36 °C 35 °C |
0.1 mm | 7.4 m/s27 km/h southeast |
1004 hPa | 23 % | 11 °C | 20 % | 0% | 0% | 5% | 17% | |
| 5 PM
8 AM
| overcast | 32 °C 32 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h southeast |
1001 hPa | 30 % | 12 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 11 PM
2 PM
| clear | 24 °C 25 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h southeast |
1006 hPa | 56 % | 14 °C | 3 % | 0% | 0% | 3% | 1% | |
Tuesday 05/05/2026 |
|||||||||||||
| 5 AM
8 PM
| heavy rain showers | 24 °C 23 °C |
7.5 mm | 2.3 m/s8 km/h south-southeast |
1004 hPa | 39 % | 9 °C | 73 % | 0% | 0% | 7% | 71% | |
| 11 AM
2 AM
| cloudy | 30 °C 30 °C |
0.2 mm | 4.1 m/s15 km/h east-southeast |
1008 hPa | 31 % | 11 °C | 53 % | 0% | 0% | 0% | 53% | |
| 5 PM
8 AM
| rain | 32 °C 32 °C |
1.3 mm | 4.6 m/s17 km/h south-southwest |
1005 hPa | 29 % | 11 °C | 93 % | 0% | 0% | 29% | 90% | |
| 11 PM
2 PM
| clear | 21 °C 22 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h north-northwest |
1006 hPa | 68 % | 14 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Karāli, India - information
State: IndiaGPS coordinates: 30.5627; 76.7633
Time zone: Asia / Kolkata
time difference in hours with time in US is +3:30 hours
Something wrong, something missing?
Weather Karāli, India. Weather forecast Karāli.
Karāli - weather nearby - bigger cities
Karāli - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Karāli is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Karāli
data are always in the local timeSun and light
May 4, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:36 am | 7:03 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:19 pm | 13:26 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:10 am | 7:29 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:40 am | 7:59 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:08 am | 8:31 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/03/2026 8:49 pm | 05/04/2026 6:52 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |