Weather Jayamkondacholapuram week
Weather forecast for Jayamkondacholapuram for this and next week.
Friday, May 1
38 / 28°C
| 0.0 mm | 11 km/h |
| 27 °C | 33 °C | 5 am | |
| 36 °C | 41 °C | 11 am | |
| 36 °C | 40 °C | 5 pm | |
| 30 °C | 35 °C | 11 pm |
sunrise 5:53 am
sunset 6:25 pm
HOURLY
sunset 6:25 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Jayamkondacholapuram, India extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 5 AM
8 PM
| clear | 27 °C 32 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h south-southwest |
1008 hPa | 86 % | 24 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
2 AM
| clear | 36 °C 41 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h southwest |
1007 hPa | 48 % | 23 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 PM
8 AM
| partly cloudy | 36 °C 40 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h south |
1003 hPa | 48 % | 22 °C | 25 % | 0% | 0% | 6% | 20% | |
| 11 PM
2 PM
| clear | 30 °C 36 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h south-southwest |
1007 hPa | 76 % | 24 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 5 AM
8 PM
| partly cloudy | 28 °C 34 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h south-southwest |
1006 hPa | 86 % | 24 °C | 15 % | 0% | 0% | 0% | 15% | |
| 11 AM
2 AM
| partly cloudy | 36 °C 41 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h south-southwest |
1007 hPa | 49 % | 23 °C | 16 % | 0% | 2% | 13% | 1% | |
| 5 PM
8 AM
| partly cloudy | 37 °C 41 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h south |
1003 hPa | 41 % | 21 °C | 32 % | 0% | 0% | 16% | 25% | |
| 11 PM
2 PM
| clear | 30 °C 36 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h south |
1007 hPa | 80 % | 25 °C | 3 % | 0% | 0% | 0% | 3% | |
Jayamkondacholapuram, India - information
State: IndiaGPS coordinates: 11.2127; 79.3637
Time zone: Asia / Kolkata
time difference in hours with time in US is +3:30 hours
Population: 32 217
Altitude: 68 m
The administrative part:
- Tamil Nadu, Chennai
- Ariyalur, Jayamkondacholapuram
Something wrong, something missing?
Weather Jayamkondacholapuram, India. Weather forecast Jayamkondacholapuram.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Jayamkondacholapuram is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Jayamkondacholapuram
data are always in the local timeSun and light
May 1, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:53 am | 6:25 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:09 pm | 12:31 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:31 am | 6:48 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:06 am | 7:13 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:40 am | 7:39 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 5:22 pm | 05/01/2026 5:18 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |