Weather Ajnod today
| 35 °C | 34 °C | 9 am | |
| 40 °C | 37 °C | 12 pm | |
| 40 °C | 37 °C | 3 pm | |
| 31 °C | 29 °C | 9 pm |
sunrise 5:56 am
sunset 6:53 pm
HOURLY
sunset 6:53 pm
Weather forecast Ajnod April 28, 2026
During the day clear. The highest temperature 40 °C. At night clear. The lowest temperature 26 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Ajnod, India extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
3 PM
| clear | 30 °C 28 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h west-southwest |
1004 hPa | 19 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
4 PM
| clear | 29 °C 27 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h west-southwest |
1004 hPa | 20 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
5 PM
| clear | 29 °C 27 °C |
0.0 mm | 5.3 m/s19 km/h west |
1004 hPa | 23 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
6 PM
| clear | 28 °C 26 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h west |
1004 hPa | 27 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
7 PM
| clear | 27 °C 26 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h west |
1004 hPa | 30 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
8 PM
| clear | 26 °C 25 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h west |
1005 hPa | 33 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
9 PM
| clear | 26 °C 25 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h west |
1005 hPa | 34 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
10 PM
| clear | 29 °C 28 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h west |
1006 hPa | 31 % | 10 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
11 PM
| clear | 32 °C 31 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h west |
1007 hPa | 27 % | 10 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
12 AM
| clear | 35 °C 34 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h west |
1007 hPa | 21 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
1 AM
| clear | 37 °C 35 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h west |
1006 hPa | 15 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
2 AM
| clear | 39 °C 36 °C |
0.0 mm | 5.9 m/s21 km/h west |
1006 hPa | 11 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
3 AM
| clear | 40 °C 37 °C |
0.0 mm | 6.1 m/s22 km/h west |
1005 hPa | 9 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
4 AM
| clear | 40 °C 37 °C |
0.0 mm | 6.1 m/s22 km/h west |
1004 hPa | 8 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
5 AM
| clear | 40 °C 37 °C |
0.0 mm | 5.9 m/s21 km/h west |
1002 hPa | 8 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 PM
6 AM
| clear | 40 °C 37 °C |
0.0 mm | 6.2 m/s22 km/h west |
1001 hPa | 8 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 PM
7 AM
| clear | 39 °C 36 °C |
0.0 mm | 6.3 m/s23 km/h west |
1001 hPa | 9 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 PM
8 AM
| clear | 38 °C 35 °C |
0.0 mm | 6.2 m/s22 km/h west |
1001 hPa | 10 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 PM
9 AM
| clear | 36 °C 33 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h west |
1002 hPa | 12 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 PM
10 AM
| clear | 34 °C 32 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h west |
1003 hPa | 14 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
11 AM
| clear | 32 °C 30 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h west-northwest |
1004 hPa | 15 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 PM
12 PM
| clear | 31 °C 29 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h west-northwest |
1005 hPa | 17 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
1 PM
| clear | 30 °C 28 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h west |
1005 hPa | 18 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
2 PM
| clear | 29 °C 27 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h west-southwest |
1005 hPa | 20 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 5 AM
8 PM
| clear | 26 °C 27 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h west |
1005 hPa | 48 % | 14 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
2 AM
| clear | 38 °C 36 °C |
0.0 mm | 5.6 m/s20 km/h west |
1006 hPa | 16 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 PM
8 AM
| partly cloudy | 37 °C 35 °C |
0.0 mm | 6.6 m/s24 km/h west |
1002 hPa | 16 % | 7 °C | 25 % | 0% | 0% | 11% | 15% | |
| 11 PM
2 PM
| overcast | 31 °C 31 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h west-southwest |
1005 hPa | 29 % | 10 °C | 99 % | 0% | 0% | 0% | 99% | |
Ajnod, India - information
State: IndiaGPS coordinates: 22.9398; 75.7531
Time zone: Asia / Kolkata
time difference in hours with time in US is +3:30 hours
Something wrong, something missing?
Weather Ajnod, India. Weather forecast Ajnod.
Ajnod - weather nearby - bigger cities
Ajnod - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Ajnod is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Ajnod
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Ajnod
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:56 am | 6:53 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:24 pm | 12:56 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:32 am | 7:17 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:05 am | 7:44 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:37 am | 8:12 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 3:11 pm | 04/28/2026 3:41 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |