Weather Aduthurai long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Aduthurai for ten days.
Monday, May 4
35 / 28°C
| 0.0 mm | 10 km/h |
| 28 °C | 35 °C | 5 am | |
| 35 °C | 41 °C | 11 am | |
| 33 °C | 39 °C | 5 pm | |
| 29 °C | 35 °C | 11 pm |
sunrise 5:52 am
sunset 6:25 pm
HOURLY
sunset 6:25 pm
|
|
|
|
Weather forecast Aduthurai, India extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Monday 05/04/2026 |
|||||||||||||
| 5 AM
8 PM
| clear | 28 °C 34 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h south-southwest |
1006 hPa | 89 % | 26 °C | 1 % | 0% | 1% | 0% | 0% | |
| 11 AM
2 AM
| clear | 35 °C 41 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h southwest |
1006 hPa | 55 % | 24 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 PM
8 AM
| partly cloudy | 33 °C 38 °C |
0.0 mm | 5.8 m/s21 km/h south |
1003 hPa | 60 % | 24 °C | 19 % | 0% | 0% | 5% | 14% | |
| 11 PM
2 PM
| clear | 29 °C 35 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h south-southwest |
1008 hPa | 83 % | 26 °C | 9 % | 0% | 0% | 0% | 8% | |
Tuesday 05/05/2026 |
|||||||||||||
| 5 AM
8 PM
| clear | 27 °C 33 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h south |
1007 hPa | 90 % | 25 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
2 AM
| partly cloudy | 35 °C 40 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h southwest |
1008 hPa | 52 % | 23 °C | 28 % | 0% | 0% | 1% | 26% | |
| 5 PM
8 AM
| partly cloudy | 36 °C 41 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h east-southeast |
1004 hPa | 49 % | 23 °C | 27 % | 0% | 2% | 26% | 0% | |
| 11 PM
2 PM
| clear | 29 °C 36 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h south-southeast |
1008 hPa | 85 % | 25 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Aduthurai, India - information
State: IndiaGPS coordinates: 11.0154; 79.4809
Time zone: Asia / Kolkata
time difference in hours with time in US is +3:30 hours
Population: 11 433
Altitude: 19 m
The administrative part:
Something wrong, something missing?
Weather Aduthurai, India. Weather forecast Aduthurai.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Aduthurai is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Aduthurai
data are always in the local timeSun and light
May 4, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:52 am | 6:25 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:08 pm | 12:33 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:30 am | 6:47 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:04 am | 7:13 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:38 am | 7:39 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/03/2026 7:51 pm | 05/04/2026 7:30 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |