Weather Ādanūr long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Ādanūr for ten days.
Wednesday, Apr 29
37 / 26°C
| 0.0 mm | 14 km/h |
| 31 °C | 36 °C | 9 am | |
| 36 °C | 39 °C | 12 pm | |
| 37 °C | 39 °C | 3 pm | |
| 30 °C | 35 °C | 9 pm |
sunrise 5:55 am
sunset 6:27 pm
HOURLY
sunset 6:27 pm
|
|
|
|
Weather forecast Ādanūr, India extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
3 PM
| cloudy | 27 °C 31 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h south |
1007 hPa | 79 % | 23 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 1 AM
4 PM
| cloudy | 27 °C 32 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h south |
1007 hPa | 82 % | 23 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 2 AM
5 PM
| cloudy | 27 °C 32 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h south |
1006 hPa | 84 % | 23 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 3 AM
6 PM
| cloudy | 26 °C 31 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h south |
1006 hPa | 85 % | 23 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 4 AM
7 PM
| cloudy | 26 °C 31 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h south |
1007 hPa | 86 % | 23 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 5 AM
8 PM
| cloudy | 26 °C 31 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h south |
1007 hPa | 87 % | 23 °C | 99 % | 0% | 0% | 0% | 99% | |
| 6 AM
9 PM
| cloudy | 26 °C 31 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h south |
1008 hPa | 87 % | 23 °C | 99 % | 0% | 0% | 0% | 99% | |
| 7 AM
10 PM
| cloudy | 28 °C 33 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h south |
1009 hPa | 79 % | 23 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 8 AM
11 PM
| cloudy | 30 °C 35 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h south-southwest |
1009 hPa | 70 % | 23 °C | 96 % | 0% | 0% | 0% | 96% | |
| 9 AM
12 AM
| cloudy | 31 °C 35 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h south-southwest |
1009 hPa | 61 % | 23 °C | 97 % | 0% | 0% | 0% | 97% | |
| 10 AM
1 AM
| cloudy | 33 °C 37 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h south |
1009 hPa | 53 % | 22 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 11 AM
2 AM
| cloudy | 35 °C 39 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h south |
1008 hPa | 46 % | 21 °C | 93 % | 0% | 0% | 0% | 93% | |
| 12 PM
3 AM
| partly cloudy | 36 °C 39 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h south |
1007 hPa | 39 % | 19 °C | 36 % | 0% | 0% | 0% | 36% | |
| 1 PM
4 AM
| cloudy | 37 °C 39 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h south |
1006 hPa | 33 % | 18 °C | 98 % | 0% | 0% | 0% | 98% | |
| 2 PM
5 AM
| cloudy | 37 °C 39 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h south-southeast |
1004 hPa | 32 % | 17 °C | 94 % | 0% | 0% | 0% | 94% | |
| 3 PM
6 AM
| cloudy | 37 °C 39 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h south-southeast |
1003 hPa | 31 % | 17 °C | 74 % | 0% | 0% | 0% | 74% | |
| 4 PM
7 AM
| clear | 37 °C 39 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h south-southeast |
1003 hPa | 32 % | 17 °C | 4 % | 0% | 0% | 0% | 4% | |
| 5 PM
8 AM
| clear | 36 °C 38 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h south-southeast |
1003 hPa | 35 % | 17 °C | 10 % | 0% | 0% | 0% | 10% | |
| 6 PM
9 AM
| clear | 33 °C 35 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h southeast |
1004 hPa | 40 % | 18 °C | 1 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 PM
10 AM
| clear | 32 °C 36 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h southeast |
1006 hPa | 54 % | 21 °C | 10 % | 0% | 0% | 2% | 7% | |
| 8 PM
11 AM
| clear | 31 °C 35 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h south-southeast |
1007 hPa | 62 % | 22 °C | 6 % | 0% | 0% | 5% | 1% | |
| 9 PM
12 PM
| clear | 30 °C 34 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h south-southeast |
1008 hPa | 67 % | 23 °C | 7 % | 0% | 0% | 7% | 1% | |
| 10 PM
1 PM
| clear | 29 °C 34 °C |
0.0 mm | 5.3 m/s19 km/h south |
1009 hPa | 73 % | 23 °C | 6 % | 0% | 0% | 5% | 0% | |
| 11 PM
2 PM
| clear | 28 °C 33 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h south |
1008 hPa | 78 % | 24 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
3 PM
| clear | 28 °C 33 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h south |
1008 hPa | 81 % | 24 °C | 5 % | 0% | 0% | 0% | 4% | |
| 1 AM
4 PM
| clear | 27 °C 32 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h south |
1008 hPa | 83 % | 24 °C | 3 % | 0% | 0% | 0% | 3% | |
| 2 AM
5 PM
| cloudy | 27 °C 32 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h south |
1007 hPa | 84 % | 24 °C | 67 % | 0% | 0% | 0% | 67% | |
| 3 AM
6 PM
| clear | 27 °C 32 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h south-southwest |
1007 hPa | 84 % | 23 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
7 PM
| clear | 27 °C 32 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h south |
1007 hPa | 84 % | 23 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
8 PM
| clear | 26 °C 31 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h south |
1008 hPa | 85 % | 23 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
9 PM
| clear | 26 °C 31 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h south |
1008 hPa | 84 % | 23 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
10 PM
| clear | 28 °C 33 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h south |
1009 hPa | 77 % | 23 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
11 PM
| clear | 30 °C 35 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h south-southwest |
1009 hPa | 68 % | 24 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
12 AM
| clear | 32 °C 37 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h south-southwest |
1009 hPa | 60 % | 23 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
1 AM
| partly cloudy | 34 °C 39 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h south |
1008 hPa | 55 % | 23 °C | 19 % | 0% | 0% | 0% | 19% | |
| 11 AM
2 AM
| partly cloudy | 35 °C 40 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h south |
1007 hPa | 50 % | 23 °C | 25 % | 0% | 0% | 2% | 23% | |
| 12 PM
3 AM
| partly cloudy | 37 °C 41 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h south-southeast |
1006 hPa | 42 % | 21 °C | 21 % | 0% | 0% | 9% | 14% | |
| 1 PM
4 AM
| partly cloudy | 38 °C 41 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h south-southeast |
1005 hPa | 36 % | 20 °C | 24 % | 0% | 0% | 7% | 18% | |
| 2 PM
5 AM
| cloudy | 38 °C 41 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h south-southeast |
1004 hPa | 34 % | 19 °C | 57 % | 0% | 0% | 21% | 46% | |
| 3 PM
6 AM
| cloudy | 38 °C 41 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h south-southeast |
1003 hPa | 33 % | 18 °C | 39 % | 0% | 0% | 10% | 32% | |
| 4 PM
7 AM
| cloudy | 37 °C 39 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h south-southeast |
1003 hPa | 34 % | 18 °C | 39 % | 0% | 0% | 10% | 33% | |
| 5 PM
8 AM
| cloudy | 36 °C 38 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h south-southeast |
1004 hPa | 36 % | 18 °C | 65 % | 0% | 0% | 10% | 63% | |
| 6 PM
9 AM
| cloudy | 34 °C 36 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h southeast |
1005 hPa | 41 % | 19 °C | 69 % | 0% | 0% | 6% | 68% | |
| 7 PM
10 AM
| cloudy | 33 °C 37 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h southeast |
1007 hPa | 56 % | 22 °C | 85 % | 0% | 0% | 4% | 84% | |
| 8 PM
11 AM
| light rain showers | 32 °C 36 °C |
0.2 mm | 4.6 m/s17 km/h south-southwest |
1008 hPa | 60 % | 23 °C | 95 % | 0% | 0% | 7% | 94% | |
| 9 PM
12 PM
| cloudy | 30 °C 33 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h west-southwest |
1009 hPa | 59 % | 20 °C | 100 % | 0% | 4% | 8% | 100% | |
| 10 PM
1 PM
| cloudy | 29 °C 32 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h west-southwest |
1010 hPa | 58 % | 20 °C | 100 % | 0% | 10% | 2% | 100% | |
| 11 PM
2 PM
| overcast | 29 °C 32 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h west |
1010 hPa | 59 % | 20 °C | 100 % | 0% | 0% | 17% | 100% | |
Ādanūr, India - information
State: IndiaGPS coordinates: 12.0214; 78.9892
Time zone: Asia / Kolkata
time difference in hours with time in US is +3:30 hours
Something wrong, something missing?
Weather Ādanūr, India. Weather forecast Ādanūr.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Ādanūr is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Ādanūr
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:55 am | 6:27 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:11 pm | 12:32 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:32 am | 6:50 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:07 am | 7:15 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:41 am | 7:41 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 3:49 pm | 04/29/2026 4:03 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |