Weather Union weekend
Weather forecast for Union for this and next weekend.
|
Friday
5/1/26 |
Saturday
5/2/26 |
Sunday
5/3/26 |
Saturday during the day morning partly cloudy, later morning clear, in the afternoon overcast. Sunday during the day morning clear, later morning overcast, in the evening light rain showers.
Friday, May 1
8 / 2°C
| 0.2 mm | 17 km/h |
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Union, Illinois, USA extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
1 AM
| clear | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h north |
1017 hPa | 82 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
2 AM
| clear | 3 °C 1 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h northwest |
1017 hPa | 85 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
3 AM
| partly cloudy | 3 °C 1 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h west |
1017 hPa | 87 % | 0 °C | 17 % | 0% | 16% | 6% | 0% | |
| 3 AM
4 AM
| cloudy | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h west-northwest |
1017 hPa | 85 % | 0 °C | 78 % | 0% | 17% | 77% | 0% | |
| 4 AM
5 AM
| partly cloudy | 3 °C 1 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h north |
1018 hPa | 85 % | 0 °C | 18 % | 0% | 5% | 18% | 0% | |
| 5 AM
6 AM
| partly cloudy | 3 °C 1 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h north |
1018 hPa | 88 % | 1 °C | 13 % | 0% | 7% | 10% | 0% | |
| 6 AM
7 AM
| cloudy | 3 °C 1 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h north |
1018 hPa | 89 % | 1 °C | 50 % | 0% | 35% | 47% | 0% | |
| 7 AM
8 AM
| cloudy | 4 °C 2 °C |
0.2 mm | 3.0 m/s11 km/h north-northwest |
1019 hPa | 86 % | 1 °C | 100 % | 0% | 89% | 100% | 0% | |
| 1 PM
2 PM
| overcast | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h northwest |
1019 hPa | 46 % | -3 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 0% | |
| 7 PM
8 PM
| overcast | 7 °C 4 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h north-northwest |
1019 hPa | 59 % | 0 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 0% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
2 AM
| partly cloudy | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h west |
1019 hPa | 71 % | 0 °C | 22 % | 0% | 3% | 21% | 0% | |
| 7 AM
8 AM
| clear | 3 °C 0 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h west-northwest |
1021 hPa | 74 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
2 PM
| overcast | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h northwest |
1020 hPa | 39 % | -2 °C | 96 % | 0% | 0% | 96% | 0% | |
| 7 PM
8 PM
| overcast | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h west-northwest |
1018 hPa | 52 % | 0 °C | 89 % | 0% | 1% | 89% | 0% | |
Union, Illinois, USA - information
State: Illinois, USAGPS coordinates: 42.2275; -88.5273
Time zone: America / Chicago
time difference in hours with time in US is -7 hours
Something wrong, something missing?
Weather Union, Illinois, USA. Weather forecast Union.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Union is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Union
data are always in the local timeSun and light
May 1, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:49 am | 7:53 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:51 pm | 14:04 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:18 am | 8:25 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:41 am | 9:01 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4 am | 9:43 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 7:16 pm | 05/01/2026 5:22 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |