Weather Third Lake today
| 14 °C | 13 °C | 8 pm | |
| 13 °C | 12 °C | 9 pm | |
| 12 °C | 11 °C | 10 pm | |
| 12 °C | 11 °C | 11 pm |
sunrise 5:50 am
sunset 7:48 pm
HOURLY
sunset 7:48 pm
Weather forecast Third Lake April 28, 2026
Evening in the evening rain. The highest temperature 17 °C. Total rainfall 3.5 mm. At night light rain showers. The lowest temperature 12 °C. Total rainfall 0.6 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Third Lake, Illinois, USA extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 5 PM
6 PM
| overcast | 17 °C 15 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h west-northwest |
1011 hPa | 49 % | 6 °C | 100 % | 0% | 0% | 72% | 100% | |
| 6 PM
7 PM
| overcast | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h west-northwest |
1011 hPa | 55 % | 7 °C | 100 % | 0% | 0% | 96% | 97% | |
| 7 PM
8 PM
| overcast | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h west-northwest |
1012 hPa | 59 % | 7 °C | 100 % | 0% | 0% | 85% | 100% | |
| 8 PM
9 PM
| overcast | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h northwest |
1012 hPa | 65 % | 7 °C | 100 % | 0% | 0% | 87% | 100% | |
| 9 PM
10 PM
| rain | 13 °C 12 °C |
0.7 mm | 3.2 m/s12 km/h northwest |
1013 hPa | 66 % | 7 °C | 100 % | 0% | 0% | 62% | 100% | |
| 10 PM
11 PM
| rain | 12 °C 10 °C |
0.3 mm | 4.4 m/s16 km/h north-northwest |
1013 hPa | 71 % | 7 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 84% | |
| 11 PM
12 AM
| heavy rain | 12 °C 11 °C |
1.1 mm | 2.3 m/s8 km/h west-northwest |
1014 hPa | 74 % | 7 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 69% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
1 AM
| heavy rain | 11 °C 10 °C |
1.3 mm | 2.8 m/s10 km/h west-northwest |
1014 hPa | 90 % | 9 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 43% | |
| 1 AM
2 AM
| rain | 10 °C 9 °C |
0.4 mm | 3.9 m/s14 km/h northwest |
1013 hPa | 92 % | 9 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 0% | |
| 2 AM
3 AM
| light rain | 10 °C 9 °C |
0.2 mm | 3.1 m/s11 km/h west-northwest |
1013 hPa | 93 % | 9 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 32% | |
| 3 AM
4 AM
| overcast | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h west-northwest |
1012 hPa | 92 % | 8 °C | 100 % | 0% | 2% | 100% | 68% | |
| 4 AM
5 AM
| cloudy | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h northwest |
1012 hPa | 92 % | 8 °C | 74 % | 0% | 35% | 57% | 30% | |
| 5 AM
6 AM
| overcast | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 5.3 m/s19 km/h north-northwest |
1013 hPa | 91 % | 7 °C | 89 % | 0% | 0% | 86% | 27% | |
| 6 AM
7 AM
| cloudy | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h north-northwest |
1013 hPa | 89 % | 5 °C | 68 % | 0% | 0% | 68% | 1% | |
| 7 AM
8 AM
| cloudy | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 5.9 m/s21 km/h north-northwest |
1014 hPa | 84 % | 4 °C | 39 % | 0% | 0% | 39% | 0% | |
| 8 AM
9 AM
| cloudy | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 5.8 m/s21 km/h north-northwest |
1014 hPa | 77 % | 4 °C | 47 % | 0% | 0% | 47% | 0% | |
| 9 AM
10 AM
| cloudy | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 6.1 m/s22 km/h north |
1014 hPa | 72 % | 4 °C | 76 % | 0% | 0% | 76% | 0% | |
| 10 AM
11 AM
| cloudy | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 6.3 m/s23 km/h north |
1015 hPa | 69 % | 3 °C | 40 % | 0% | 15% | 33% | 0% | |
| 11 AM
12 PM
| partly cloudy | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 6.2 m/s22 km/h north-northeast |
1015 hPa | 65 % | 3 °C | 35 % | 0% | 30% | 7% | 0% | |
| 12 PM
1 PM
| cloudy | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 6.4 m/s23 km/h north-northeast |
1015 hPa | 63 % | 3 °C | 68 % | 0% | 59% | 35% | 0% | |
| 1 PM
2 PM
| overcast | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 6.0 m/s22 km/h north-northeast |
1015 hPa | 64 % | 3 °C | 89 % | 0% | 23% | 88% | 0% | |
| 2 PM
3 PM
| light rain | 9 °C 6 °C |
0.1 mm | 5.8 m/s21 km/h north-northeast |
1015 hPa | 66 % | 3 °C | 100 % | 0% | 100% | 90% | 0% | |
| 3 PM
4 PM
| light rain | 8 °C 5 °C |
0.2 mm | 5.7 m/s21 km/h northeast |
1015 hPa | 70 % | 2 °C | 89 % | 0% | 71% | 85% | 0% | |
| 4 PM
5 PM
| cloudy | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 5.6 m/s20 km/h north-northeast |
1015 hPa | 72 % | 3 °C | 60 % | 0% | 34% | 39% | 0% | |
| 5 PM
6 PM
| cloudy | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h northeast |
1015 hPa | 72 % | 3 °C | 44 % | 0% | 7% | 40% | 0% | |
| 6 PM
7 PM
| light rain showers | 8 °C 6 °C |
0.1 mm | 3.2 m/s12 km/h northeast |
1015 hPa | 73 % | 2 °C | 81 % | 0% | 59% | 59% | 0% | |
| 7 PM
8 PM
| partly cloudy | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h east-southeast |
1016 hPa | 77 % | 3 °C | 20 % | 0% | 7% | 14% | 0% | |
| 8 PM
9 PM
| partly cloudy | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h northeast |
1016 hPa | 84 % | 3 °C | 28 % | 0% | 18% | 12% | 0% | |
| 9 PM
10 PM
| partly cloudy | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h east-southeast |
1017 hPa | 89 % | 2 °C | 24 % | 0% | 9% | 23% | 0% | |
| 10 PM
11 PM
| partly cloudy | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h southwest |
1017 hPa | 91 % | 3 °C | 22 % | 0% | 6% | 21% | 0% | |
| 11 PM
12 AM
| clear | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h west-southwest |
1017 hPa | 90 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Third Lake, Illinois, USA - information
State: Illinois, USAGPS coordinates: 42.3739; -88.0109
Time zone: America / Chicago
time difference in hours with time in US is -7 hours
Population: 1 189
Altitude: 241 m
The administrative part:
- Illinois, Springfield
- Lake County, Waukegan
Something wrong, something missing?
Weather Third Lake, Illinois, USA. Weather forecast Third Lake.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Third Lake is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Third Lake
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Third Lake
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:50 am | 7:48 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:49 pm | 13:57 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:20 am | 8:19 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:43 am | 8:56 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:03 am | 9:36 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 3:58 pm | 04/28/2026 4:16 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |