Weather Rosemont, Illinois long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Rosemont, Illinois for ten days.
Sunday, May 3
16 / 9°C
| 0.2 mm | 19 km/h |
| 4 °C | 2 °C | 1 am | |
| 5 °C | 3 °C | 7 am | |
| 16 °C | 14 °C | 1 pm | |
| 14 °C | 13 °C | 7 pm |
sunrise 5:44 am
sunset 7:52 pm
HOURLY
sunset 7:52 pm
|
|
|
|
Weather forecast Rosemont, Illinois, Illinois, USA extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sunday 05/03/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
2 AM
| clear | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h south-southwest |
1018 hPa | 78 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
8 AM
| cloudy | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h southwest |
1016 hPa | 66 % | 0 °C | 45 % | 0% | 0% | 45% | 0% | |
| 1 PM
2 PM
| overcast | 16 °C 14 °C |
0.2 mm | 5.3 m/s19 km/h southwest |
1012 hPa | 48 % | 4 °C | 100 % | 0% | 0% | 1% | 100% | |
| 7 PM
8 PM
| partly cloudy | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h southwest |
1007 hPa | 58 % | 6 °C | 15 % | 0% | 1% | 14% | 0% | |
Monday 05/04/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
2 AM
| partly cloudy | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h southwest |
1006 hPa | 83 % | 7 °C | 18 % | 0% | 4% | 17% | 0% | |
| 7 AM
8 AM
| light rain showers | 10 °C 9 °C |
0.8 mm | 4.3 m/s15 km/h south-southwest |
1001 hPa | 88 % | 8 °C | 64 % | 0% | 0% | 0% | 64% | |
| 1 PM
2 PM
| overcast | 14 °C 13 °C |
0.5 mm | 5.9 m/s21 km/h west |
996 hPa | 71 % | 9 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 100% | |
| 7 PM
8 PM
| partly cloudy | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h northwest |
1001 hPa | 61 % | 3 °C | 32 % | 0% | 14% | 23% | 0% | |
Rosemont, Illinois, Illinois, USA - information
State: Illinois, USAGPS coordinates: 41.9953; -87.8845
Time zone: America / Chicago
time difference in hours with time in US is -7 hours
Population: 4 206
Altitude: 196 m
The administrative part:
- Illinois, Springfield
- Cook County, Chicago
Something wrong, something missing?
Weather Rosemont, Illinois, Illinois, USA. Weather forecast Rosemont, Illinois.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Rosemont, Illinois is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Rosemont, Illinois
data are always in the local timeSun and light
May 3, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:44 am | 7:52 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:48 pm | 14:08 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:13 am | 8:24 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:36 am | 9:01 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:55 am | 9:42 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/02/2026 9:22 pm | 05/03/2026 6:20 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |