Weather Riverside today
| 18 °C | 17 °C | 4 pm | |
| 18 °C | 17 °C | 6 pm | |
| 15 °C | 14 °C | 8 pm | |
| 13 °C | 13 °C | 10 pm |
sunrise 5:51 am
sunset 7:46 pm
HOURLY
sunset 7:46 pm
Weather forecast Riverside April 28, 2026
During the day morning overcast, in the afternoon cloudy. The highest temperature 18 °C. Total rainfall 0.6 mm. At night overcast. The lowest temperature 10 °C. Total rainfall 0.1 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Riverside, Illinois, USA extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
1 AM
| overcast | 18 °C 19 °C |
0.0 mm | 6.6 m/s24 km/h south-southwest |
1001 hPa | 87 % | 16 °C | 100 % | 0% | 100% | 6% | 8% | |
| 1 AM
2 AM
| overcast | 18 °C 19 °C |
0.0 mm | 6.8 m/s24 km/h southwest |
1002 hPa | 87 % | 16 °C | 100 % | 0% | 100% | 8% | 6% | |
| 2 AM
3 AM
| overcast | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 6.8 m/s24 km/h west-southwest |
1003 hPa | 89 % | 15 °C | 100 % | 0% | 100% | 30% | 0% | |
| 3 AM
4 AM
| overcast | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 6.5 m/s23 km/h west-southwest |
1003 hPa | 87 % | 14 °C | 87 % | 0% | 86% | 3% | 0% | |
| 4 AM
5 AM
| cloudy | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 6.9 m/s25 km/h west |
1005 hPa | 87 % | 13 °C | 60 % | 0% | 60% | 0% | 0% | |
| 5 AM
6 AM
| overcast | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 6.2 m/s22 km/h west |
1006 hPa | 79 % | 9 °C | 99 % | 0% | 99% | 0% | 0% | |
| 6 AM
7 AM
| overcast | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 6.1 m/s22 km/h west |
1008 hPa | 78 % | 8 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 0% | |
| 7 AM
8 AM
| overcast | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 6.4 m/s23 km/h west |
1009 hPa | 74 % | 7 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 0% | |
| 8 AM
9 AM
| overcast | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h west |
1010 hPa | 72 % | 6 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 0% | |
| 9 AM
10 AM
| overcast | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 5.3 m/s19 km/h west |
1011 hPa | 70 % | 6 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 0% | |
| 10 AM
11 AM
| overcast | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 5.3 m/s19 km/h west |
1012 hPa | 67 % | 6 °C | 95 % | 0% | 95% | 0% | 0% | |
| 11 AM
12 PM
| overcast | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h west |
1013 hPa | 63 % | 6 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 0% | |
| 12 PM
1 PM
| cloudy | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h west |
1014 hPa | 60 % | 7 °C | 67 % | 0% | 67% | 0% | 0% | |
| 1 PM
2 PM
| overcast | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h west |
1014 hPa | 54 % | 7 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 88% | |
| 2 PM
3 PM
| overcast | 17 °C 15 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h west |
1013 hPa | 49 % | 6 °C | 92 % | 0% | 33% | 0% | 86% | |
| 3 PM
4 PM
| cloudy | 18 °C 16 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h west |
1013 hPa | 48 % | 7 °C | 99 % | 0% | 0% | 0% | 99% | |
| 4 PM
5 PM
| clear | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h west-northwest |
1013 hPa | 49 % | 7 °C | 12 % | 0% | 3% | 0% | 10% | |
| 5 PM
6 PM
| cloudy | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h west-northwest |
1013 hPa | 50 % | 7 °C | 49 % | 0% | 5% | 0% | 46% | |
| 6 PM
7 PM
| cloudy | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h northwest |
1012 hPa | 51 % | 7 °C | 99 % | 0% | 1% | 0% | 99% | |
| 7 PM
8 PM
| cloudy | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h northwest |
1012 hPa | 56 % | 7 °C | 85 % | 0% | 1% | 12% | 85% | |
| 8 PM
9 PM
| partly cloudy | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h north-northwest |
1013 hPa | 68 % | 9 °C | 28 % | 0% | 2% | 16% | 14% | |
| 9 PM
10 PM
| overcast | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h north-northwest |
1014 hPa | 72 % | 9 °C | 93 % | 0% | 4% | 92% | 1% | |
| 10 PM
11 PM
| cloudy | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h north |
1015 hPa | 76 % | 9 °C | 78 % | 0% | 5% | 65% | 35% | |
| 11 PM
12 AM
| cloudy | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h north-northeast |
1015 hPa | 80 % | 9 °C | 71 % | 0% | 6% | 51% | 41% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
1 AM
| rain showers | 12 °C 12 °C |
0.3 mm | 1.5 m/s5 km/h north-northeast |
1015 hPa | 84 % | 9 °C | 57 % | 0% | 0% | 53% | 14% | |
| 1 AM
2 AM
| overcast | 11 °C 10 °C |
0.1 mm | 2.3 m/s8 km/h north-northeast |
1015 hPa | 83 % | 8 °C | 57 % | 0% | 3% | 46% | 18% | |
| 7 AM
8 AM
| light rain showers | 10 °C 9 °C |
0.6 mm | 1.6 m/s6 km/h north-northwest |
1014 hPa | 89 % | 8 °C | 31 % | 0% | 0% | 30% | 0% | |
| 1 PM
2 PM
| overcast | 13 °C 11 °C |
0.1 mm | 4.3 m/s15 km/h north |
1015 hPa | 63 % | 6 °C | 93 % | 0% | 21% | 92% | 0% | |
| 7 PM
8 PM
| partly cloudy | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h east |
1016 hPa | 66 % | 4 °C | 36 % | 0% | 1% | 35% | 0% | |
Riverside, Illinois, USA - information
State: Illinois, USAGPS coordinates: 41.8350; -87.8228
Time zone: America / Chicago
time difference in hours with time in US is -7 hours
Population: 8 835
Altitude: 191 m
The administrative part:
- Illinois, Springfield
- Cook County, Chicago
Something wrong, something missing?
Weather Riverside, Illinois, USA. Weather forecast Riverside.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Riverside is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Riverside
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Riverside
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:51 am | 7:46 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:48 pm | 13:55 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:20 am | 8:17 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:44 am | 8:53 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:05 am | 9:33 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 3:58 pm | 04/28/2026 4:16 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |