Weather McLean week
Weather forecast for McLean for this and next week.
Sunday, May 17
28 / 18°C
| 0.0 mm | 28 km/h |
| 23 °C | 25 °C | 9 am | |
| 27 °C | 29 °C | 12 pm | |
| 28 °C | 29 °C | 3 pm | |
| 24 °C | 25 °C | 9 pm |
sunrise 5:38 am
sunset 8:08 pm
HOURLY
sunset 8:08 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast McLean, Illinois, USA extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sunday 05/17/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
1 AM
| cloudy | 18 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h south-southeast |
1013 hPa | 96 % | 17 °C | 98 % | 0% | 0% | 0% | 98% | |
| 1 AM
2 AM
| cloudy | 18 °C 20 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h south-southeast |
1013 hPa | 96 % | 17 °C | 93 % | 0% | 0% | 0% | 93% | |
| 2 AM
3 AM
| cloudy | 18 °C 20 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h south-southeast |
1013 hPa | 96 % | 17 °C | 98 % | 0% | 0% | 0% | 98% | |
| 3 AM
4 AM
| cloudy | 18 °C 20 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h south-southeast |
1012 hPa | 97 % | 17 °C | 91 % | 0% | 0% | 0% | 91% | |
| 4 AM
5 AM
| partly cloudy | 18 °C 20 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h southeast |
1012 hPa | 96 % | 17 °C | 33 % | 0% | 0% | 0% | 33% | |
| 5 AM
6 AM
| partly cloudy | 18 °C 20 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h south-southeast |
1012 hPa | 96 % | 17 °C | 16 % | 0% | 0% | 0% | 16% | |
| 6 AM
7 AM
| cloudy | 18 °C 20 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h southeast |
1012 hPa | 96 % | 17 °C | 47 % | 0% | 0% | 4% | 45% | |
| 7 AM
8 AM
| overcast | 19 °C 21 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h south-southeast |
1013 hPa | 94 % | 17 °C | 98 % | 0% | 0% | 87% | 93% | |
| 8 AM
9 AM
| cloudy | 20 °C 22 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h south-southeast |
1013 hPa | 90 % | 18 °C | 74 % | 0% | 0% | 9% | 72% | |
| 9 AM
10 AM
| cloudy | 23 °C 25 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h south-southeast |
1013 hPa | 80 % | 19 °C | 81 % | 0% | 0% | 53% | 57% | |
| 10 AM
11 AM
| partly cloudy | 24 °C 26 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h south |
1013 hPa | 73 % | 19 °C | 26 % | 0% | 0% | 18% | 9% | |
| 11 AM
12 PM
| partly cloudy | 26 °C 28 °C |
0.0 mm | 5.9 m/s21 km/h south |
1012 hPa | 65 % | 18 °C | 13 % | 0% | 0% | 5% | 7% | |
| 12 PM
1 PM
| clear | 27 °C 29 °C |
0.0 mm | 6.7 m/s24 km/h south |
1012 hPa | 60 % | 18 °C | 2 % | 0% | 1% | 0% | 0% | |
| 1 PM
2 PM
| partly cloudy | 28 °C 30 °C |
0.0 mm | 6.7 m/s24 km/h south |
1012 hPa | 56 % | 18 °C | 19 % | 0% | 18% | 1% | 1% | |
| 2 PM
3 PM
| partly cloudy | 28 °C 29 °C |
0.0 mm | 6.9 m/s25 km/h south |
1011 hPa | 53 % | 17 °C | 19 % | 0% | 18% | 0% | 0% | |
| 3 PM
4 PM
| partly cloudy | 28 °C 29 °C |
0.0 mm | 7.6 m/s27 km/h south |
1011 hPa | 51 % | 17 °C | 19 % | 0% | 8% | 12% | 0% | |
| 4 PM
5 PM
| clear | 28 °C 29 °C |
0.0 mm | 7.7 m/s28 km/h south |
1010 hPa | 51 % | 16 °C | 10 % | 0% | 9% | 1% | 0% | |
| 5 PM
6 PM
| clear | 28 °C 29 °C |
0.0 mm | 7.5 m/s27 km/h south |
1010 hPa | 52 % | 17 °C | 3 % | 0% | 3% | 0% | 0% | |
| 6 PM
7 PM
| clear | 27 °C 28 °C |
0.0 mm | 7.4 m/s27 km/h south |
1010 hPa | 55 % | 17 °C | 5 % | 0% | 4% | 0% | 0% | |
| 7 PM
8 PM
| clear | 26 °C 27 °C |
0.0 mm | 6.8 m/s24 km/h south |
1009 hPa | 59 % | 17 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
9 PM
| clear | 25 °C 26 °C |
0.0 mm | 6.3 m/s23 km/h south |
1010 hPa | 63 % | 17 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 PM
10 PM
| clear | 24 °C 25 °C |
0.0 mm | 6.7 m/s24 km/h south |
1010 hPa | 63 % | 16 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
11 PM
| clear | 23 °C 24 °C |
0.0 mm | 7.0 m/s25 km/h south |
1011 hPa | 64 % | 16 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
12 AM
| clear | 23 °C 23 °C |
0.0 mm | 7.3 m/s26 km/h south |
1011 hPa | 62 % | 15 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Monday 05/18/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
1 AM
| clear | 22 °C 22 °C |
0.0 mm | 7.1 m/s26 km/h south |
1011 hPa | 61 % | 14 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
2 AM
| clear | 22 °C 22 °C |
0.0 mm | 6.6 m/s24 km/h south |
1011 hPa | 63 % | 14 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
8 AM
| rain showers | 21 °C 22 °C |
4.9 mm | 5.8 m/s21 km/h south |
1012 hPa | 73 % | 16 °C | 58 % | 0% | 0% | 0% | 58% | |
| 1 PM
2 PM
| heavy rain | 21 °C 24 °C |
7.5 mm | 5.7 m/s21 km/h south |
1012 hPa | 93 % | 20 °C | 100 % | 0% | 15% | 26% | 100% | |
| 7 PM
8 PM
| overcast | 21 °C 23 °C |
0.0 mm | 8.3 m/s30 km/h south-southeast |
1010 hPa | 92 % | 19 °C | 86 % | 0% | 0% | 0% | 86% | |
McLean, Illinois, USA - information
State: Illinois, USAGPS coordinates: 40.3145; -89.1698
Time zone: America / Chicago
time difference in hours with time in US is -7 hours
Population: 815
Altitude: 220 m
The administrative part:
- Illinois, Springfield
- McLean County, McLean
Something wrong, something missing?
Weather McLean, Illinois, USA. Weather forecast McLean.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for McLean is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information McLean
data are always in the local timeSun and light
May 17, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:38 am | 8:08 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:53 pm | 14:29 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:06 am | 8:40 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:29 am | 9:17 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:46 am | 10 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/17/2026 5:48 am | 05/17/2026 9:52 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 06/14/2026 | 05/31/2026 |