Weather Deer Lake long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Deer Lake for ten days.
Sunday, May 3
16 / 4°C
| 0.0 mm | 14 km/h |
| 4 °C | 2 °C | 1 am | |
| 5 °C | 2 °C | 7 am | |
| 16 °C | 13 °C | 1 pm | |
| 14 °C | 13 °C | 7 pm |
sunrise 5:44 am
sunset 7:54 pm
HOURLY
sunset 7:54 pm
|
|
|
|
Weather forecast Deer Lake, Illinois, USA extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sunday 05/03/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
2 AM
| clear | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h west-southwest |
1017 hPa | 71 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
8 AM
| clear | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h west-southwest |
1016 hPa | 71 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
2 PM
| overcast | 16 °C 13 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h west |
1013 hPa | 37 % | 1 °C | 98 % | 0% | 0% | 97% | 43% | |
| 7 PM
8 PM
| cloudy | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h west-southwest |
1010 hPa | 60 % | 6 °C | 65 % | 0% | 0% | 65% | 0% | |
Monday 05/04/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
2 AM
| overcast | 7 °C 6 °C |
0.0 mm | 0.4 m/s1 km/h west-southwest |
1009 hPa | 79 % | 3 °C | 96 % | 0% | 0% | 0% | 96% | |
| 7 AM
8 AM
| overcast | 9 °C 8 °C |
0.1 mm | 2.6 m/s9 km/h south-southwest |
1007 hPa | 80 % | 5 °C | 100 % | 0% | 9% | 97% | 99% | |
| 1 PM
2 PM
| partly cloudy | 15 °C 14 °C |
0.4 mm | 2.6 m/s9 km/h south-southwest |
1005 hPa | 65 % | 8 °C | 27 % | 0% | 18% | 17% | 0% | |
| 7 PM
8 PM
| partly cloudy | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h south-southwest |
1004 hPa | 67 % | 8 °C | 36 % | 0% | 9% | 11% | 25% | |
Deer Lake, Illinois, USA - information
State: Illinois, USAGPS coordinates: 42.1503; -88.0998
Time zone: America / Chicago
time difference in hours with time in US is -7 hours
Something wrong, something missing?
Weather Deer Lake, Illinois, USA. Weather forecast Deer Lake.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Deer Lake is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Deer Lake
data are always in the local timeSun and light
May 3, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:44 am | 7:54 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:49 pm | 14:09 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:13 am | 8:25 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:36 am | 9:02 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:55 am | 9:44 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/02/2026 9:24 pm | 05/03/2026 6:20 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |