Weather Countryside West today
| 16 °C | 17 °C | 8 pm | |
| 16 °C | 17 °C | 9 pm | |
| 16 °C | 16 °C | 10 pm | |
| 16 °C | 16 °C | 11 pm |
sunrise 5:53 am
sunset 7:47 pm
HOURLY
sunset 7:47 pm
Weather forecast Countryside West April 27, 2026
Evening in the evening rain showers. The highest temperature 16 °C. Total rainfall 4.6 mm. At night cloudy. The lowest temperature 16 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Countryside West, Illinois, USA extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Monday 04/27/2026 |
|||||||||||||
| 7 PM
8 PM
| heavy rain | 16 °C 16 °C |
4.0 mm | 7.0 m/s25 km/h south-southwest |
1001 hPa | 95 % | 15 °C | 100 % | 0% | 100% | 87% | 100% | |
| 8 PM
9 PM
| rain | 16 °C 17 °C |
0.6 mm | 5.9 m/s21 km/h southwest |
1002 hPa | 97 % | 15 °C | 100 % | 0% | 98% | 99% | 100% | |
| 9 PM
10 PM
| cloudy | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 5.6 m/s20 km/h south-southwest |
1002 hPa | 96 % | 15 °C | 61 % | 0% | 7% | 26% | 44% | |
| 10 PM
11 PM
| cloudy | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 6.4 m/s23 km/h south-southwest |
1002 hPa | 96 % | 15 °C | 85 % | 0% | 81% | 3% | 18% | |
| 11 PM
12 AM
| overcast | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 7.0 m/s25 km/h southwest |
1002 hPa | 97 % | 15 °C | 86 % | 0% | 85% | 3% | 7% | |
Tomorrow, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
1 AM
| partly cloudy | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 7.2 m/s26 km/h west-southwest |
1003 hPa | 95 % | 14 °C | 14 % | 0% | 14% | 0% | 0% | |
| 1 AM
2 AM
| clear | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 6.8 m/s24 km/h west-southwest |
1004 hPa | 90 % | 12 °C | 4 % | 0% | 4% | 0% | 0% | |
| 2 AM
3 AM
| clear | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 6.4 m/s23 km/h west |
1005 hPa | 84 % | 10 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
4 AM
| partly cloudy | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 6.3 m/s23 km/h west |
1006 hPa | 81 % | 8 °C | 28 % | 0% | 28% | 0% | 0% | |
| 4 AM
5 AM
| cloudy | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 6.3 m/s23 km/h west |
1007 hPa | 82 % | 7 °C | 39 % | 0% | 39% | 0% | 0% | |
| 5 AM
6 AM
| overcast | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 6.1 m/s22 km/h west |
1008 hPa | 82 % | 7 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 0% | |
| 6 AM
7 AM
| overcast | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 5.9 m/s21 km/h west |
1009 hPa | 80 % | 6 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 0% | |
| 7 AM
8 AM
| overcast | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 6.8 m/s24 km/h west |
1010 hPa | 77 % | 6 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 0% | |
| 8 AM
9 AM
| overcast | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 6.5 m/s23 km/h west |
1012 hPa | 73 % | 5 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 0% | |
| 9 AM
10 AM
| cloudy | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 6.6 m/s24 km/h west-northwest |
1012 hPa | 68 % | 5 °C | 62 % | 0% | 62% | 0% | 0% | |
| 10 AM
11 AM
| overcast | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 6.7 m/s24 km/h west-northwest |
1013 hPa | 65 % | 5 °C | 93 % | 0% | 88% | 0% | 45% | |
| 11 AM
12 PM
| overcast | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 5.6 m/s20 km/h west-northwest |
1013 hPa | 61 % | 5 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 100% | |
| 12 PM
1 PM
| overcast | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h west-northwest |
1013 hPa | 58 % | 5 °C | 100 % | 0% | 70% | 100% | 96% | |
| 1 PM
2 PM
| clear | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h west-northwest |
1013 hPa | 56 % | 6 °C | 3 % | 0% | 3% | 0% | 0% | |
| 2 PM
3 PM
| clear | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h west |
1013 hPa | 56 % | 7 °C | 1 % | 0% | 1% | 0% | 0% | |
| 3 PM
4 PM
| cloudy | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h west |
1013 hPa | 55 % | 7 °C | 99 % | 0% | 0% | 0% | 99% | |
| 4 PM
5 PM
| partly cloudy | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h west |
1013 hPa | 53 % | 7 °C | 24 % | 0% | 0% | 0% | 23% | |
| 5 PM
6 PM
| cloudy | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h west-northwest |
1012 hPa | 52 % | 6 °C | 95 % | 0% | 0% | 7% | 95% | |
| 6 PM
7 PM
| overcast | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h northwest |
1012 hPa | 55 % | 6 °C | 96 % | 0% | 0% | 96% | 22% | |
| 7 PM
8 PM
| overcast | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h west-northwest |
1012 hPa | 64 % | 8 °C | 99 % | 0% | 0% | 43% | 98% | |
| 8 PM
9 PM
| rain | 13 °C 12 °C |
0.4 mm | 2.5 m/s9 km/h northwest |
1012 hPa | 69 % | 7 °C | 100 % | 0% | 0% | 68% | 100% | |
| 9 PM
10 PM
| heavy rain | 12 °C 11 °C |
1.9 mm | 3.2 m/s12 km/h north-northwest |
1013 hPa | 72 % | 7 °C | 89 % | 0% | 0% | 38% | 83% | |
| 10 PM
11 PM
| light rain | 11 °C 10 °C |
0.1 mm | 2.7 m/s10 km/h northwest |
1013 hPa | 81 % | 8 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 99% | |
| 11 PM
12 AM
| rain | 11 °C 10 °C |
0.6 mm | 3.6 m/s13 km/h northwest |
1014 hPa | 83 % | 8 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 84% | |
Countryside West, Illinois, USA - information
State: Illinois, USAGPS coordinates: 42.1717; -88.0779
Time zone: America / Chicago
time difference in hours with time in US is -7 hours
Something wrong, something missing?
Weather Countryside West, Illinois, USA. Weather forecast Countryside West.
Countryside West - weather nearby - bigger cities
Countryside West - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Countryside West is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Countryside West
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Countryside West
data are always in the local timeSun and light
April 27, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:53 am | 7:47 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:49 pm | 13:54 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:22 am | 8:18 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:46 am | 8:54 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:06 am | 9:34 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/26/2026 2:52 pm | 04/27/2026 3:57 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |