Weather Fort Hall week
Weather forecast for Fort Hall for this and next week.
Friday, May 1
18 / 2°C
| 0.0 mm | 4 km/h |
| 2 °C | -1 °C | 5 am | |
| 2 °C | -1 °C | 6 am | |
| 15 °C | 13 °C | 12 pm | |
| 18 °C | 15 °C | 6 pm |
sunrise 6:22 am
sunset 8:31 pm
HOURLY
sunset 8:31 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Fort Hall, Idaho, USA extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| clear | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h northeast |
1017 hPa | 54 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
3 AM
| clear | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h east-northeast |
1017 hPa | 57 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
4 AM
| clear | 3 °C 0 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h southeast |
1018 hPa | 64 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
5 AM
| clear | 3 °C 0 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h southeast |
1017 hPa | 67 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
6 AM
| clear | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h southeast |
1018 hPa | 72 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
7 AM
| clear | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h southeast |
1018 hPa | 76 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
8 AM
| clear | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h southeast |
1018 hPa | 79 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
2 PM
| clear | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h north-northwest |
1018 hPa | 34 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 PM
8 PM
| clear | 18 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h north-northeast |
1014 hPa | 18 % | -5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| clear | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h southeast |
1015 hPa | 46 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
8 AM
| clear | 3 °C 0 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h southeast |
1016 hPa | 66 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
2 PM
| cloudy | 20 °C 18 °C |
0.0 mm | 0.2 m/s1 km/h northwest |
1016 hPa | 24 % | -1 °C | 64 % | 0% | 0% | 0% | 64% | |
| 6 PM
8 PM
| overcast | 22 °C 19 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h west-southwest |
1012 hPa | 17 % | -3 °C | 94 % | 0% | 0% | 0% | 94% | |
Fort Hall, Idaho, USA - information
State: Idaho, USAGPS coordinates: 43.0333; -112.4383
Time zone: America / Boise
time difference in hours with time in US is -8 hours
Something wrong, something missing?
Weather Fort Hall, Idaho, USA. Weather forecast Fort Hall.
Fort Hall - weather nearby - bigger cities
Fort Hall - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Fort Hall is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Fort Hall
data are always in the local timeSun and light
May 1, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:22 am | 8:31 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:26 pm | 14:08 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:51 am | 9:03 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:14 am | 9:40 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:32 am | 10:22 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 7:58 pm | 05/01/2026 5:57 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |