Weather Big Flat today
Weather forecast Big Flat April 29, 2026
During the day morning overcast, in the afternoon initially overcast, later partly cloudy. The highest temperature 5 °C. Total rainfall 4.9 mm. At night the lowest temperature -3 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Big Flat, Idaho, USA extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| overcast | 1 °C -1 °C |
0.2 mm | 1.5 m/s5 km/h south-southeast |
1012 hPa | 95 % | 0 °C | 100 % | 0% | 15% | 49% | 100% | |
| 6 AM
8 AM
| light rain showers | 0 °C -2 °C |
0.7 mm | 0.3 m/s1 km/h south-southwest |
1013 hPa | 96 % | -1 °C | 85 % | 0% | 68% | 66% | 0% | |
| 12 PM
2 PM
| rain showers | 5 °C 2 °C |
3.6 mm | 2.0 m/s7 km/h west-northwest |
1014 hPa | 59 % | -2 °C | 55 % | 0% | 47% | 19% | 3% | |
| 6 PM
8 PM
| partly cloudy | 5 °C 2 °C |
0.4 mm | 2.8 m/s10 km/h north-northwest |
1013 hPa | 63 % | -1 °C | 32 % | 0% | 8% | 19% | 18% | |
Tomorrow, Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| partly cloudy | 0 °C -3 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h southwest |
1016 hPa | 77 % | -3 °C | 18 % | 0% | 0% | 18% | 0% | |
| 6 AM
8 AM
| clear | -2 °C -5 °C |
0.0 mm | 0.4 m/s1 km/h northwest |
1020 hPa | 82 % | -5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
2 PM
| clear | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h north-northwest |
1021 hPa | 44 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 PM
8 PM
| clear | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h west |
1017 hPa | 31 % | -6 °C | 6 % | 0% | 0% | 2% | 3% | |
Big Flat, Idaho, USA - information
State: Idaho, USAGPS coordinates: 42.7996; -112.4803
Time zone: America / Boise
time difference in hours with time in US is -8 hours
Something wrong, something missing?
Weather Big Flat, Idaho, USA. Weather forecast Big Flat.
Big Flat - weather nearby - bigger cities
Big Flat - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Big Flat is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Big Flat
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Big Flat
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:26 am | 8:28 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:27 pm | 14:02 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:55 am | 9 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:18 am | 9:37 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:37 am | 10:18 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 5:46 pm | 04/29/2026 5:14 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |