Weather Bannock weekend
Weather forecast for Bannock for this and next weekend.
/ °C
| mm | km/h |
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Bannock, Idaho, USA extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Thursday 04/16/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
3 AM
| light rain | 5 °C 2 °C |
0.1 mm | 7.2 m/s26 km/h southwest |
1009 hPa | 91 % | 4 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 3% | |
| 2 AM
4 AM
| overcast | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 8.1 m/s29 km/h west-southwest |
1010 hPa | 86 % | 3 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 3% | |
| 3 AM
5 AM
| overcast | 4 °C 0 °C |
0.0 mm | 8.4 m/s30 km/h west-southwest |
1011 hPa | 74 % | 0 °C | 100 % | 0% | 89% | 100% | 7% | |
| 4 AM
6 AM
| overcast | 3 °C -1 °C |
0.0 mm | 7.8 m/s28 km/h west-southwest |
1013 hPa | 69 % | -2 °C | 100 % | 0% | 61% | 100% | 60% | |
| 5 AM
7 AM
| overcast | 2 °C -2 °C |
0.0 mm | 7.9 m/s28 km/h southwest |
1014 hPa | 78 % | -1 °C | 100 % | 0% | 27% | 100% | 62% | |
| 6 AM
8 AM
| overcast | 1 °C -3 °C |
0.0 mm | 7.4 m/s27 km/h west-southwest |
1015 hPa | 72 % | -3 °C | 100 % | 0% | 7% | 100% | 30% | |
| 7 AM
9 AM
| overcast | 1 °C -3 °C |
0.0 mm | 6.8 m/s24 km/h southwest |
1015 hPa | 67 % | -4 °C | 100 % | 0% | 5% | 100% | 1% | |
| 8 AM
10 AM
| overcast | 0 °C -4 °C |
0.0 mm | 7.5 m/s27 km/h west-southwest |
1017 hPa | 68 % | -4 °C | 100 % | 0% | 2% | 100% | 0% | |
| 9 AM
11 AM
| overcast | 0 °C -4 °C |
0.0 mm | 7.9 m/s28 km/h west-southwest |
1018 hPa | 63 % | -6 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 0% | |
| 10 AM
12 PM
| overcast | 0 °C -4 °C |
0.0 mm | 8.0 m/s29 km/h west-southwest |
1018 hPa | 56 % | -7 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 0% | |
| 11 AM
1 PM
| overcast | 0 °C -5 °C |
0.0 mm | 8.3 m/s30 km/h west-southwest |
1018 hPa | 50 % | -8 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 0% | |
| 12 PM
2 PM
| overcast | 1 °C -4 °C |
0.0 mm | 8.1 m/s29 km/h west-southwest |
1018 hPa | 42 % | -10 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 0% | |
| 1 PM
3 PM
| cloudy | 3 °C -2 °C |
0.0 mm | 8.1 m/s29 km/h west-southwest |
1017 hPa | 32 % | -11 °C | 66 % | 0% | 6% | 65% | 0% | |
| 2 PM
4 PM
| partly cloudy | 5 °C 0 °C |
0.0 mm | 9.2 m/s33 km/h west |
1016 hPa | 30 % | -11 °C | 35 % | 0% | 0% | 35% | 0% | |
| 3 PM
5 PM
| partly cloudy | 5 °C 0 °C |
0.0 mm | 9.6 m/s35 km/h west-southwest |
1016 hPa | 26 % | -12 °C | 14 % | 0% | 0% | 14% | 0% | |
| 4 PM
6 PM
| cloudy | 5 °C 0 °C |
0.0 mm | 9.4 m/s34 km/h west |
1016 hPa | 23 % | -14 °C | 55 % | 0% | 0% | 55% | 0% | |
| 5 PM
7 PM
| sleet showers | 4 °C -1 °C |
0.3 mm | 8.6 m/s31 km/h west |
1016 hPa | 26 % | -13 °C | 57 % | 0% | 0% | 57% | 0% | |
| 6 PM
8 PM
| cloudy | 3 °C -2 °C |
0.0 mm | 8.0 m/s29 km/h west |
1017 hPa | 38 % | -9 °C | 64 % | 0% | 0% | 64% | 0% | |
| 7 PM
9 PM
| cloudy | 3 °C -1 °C |
0.0 mm | 7.1 m/s26 km/h west |
1018 hPa | 38 % | -10 °C | 72 % | 0% | 9% | 71% | 0% | |
| 8 PM
10 PM
| cloudy | 2 °C -2 °C |
0.0 mm | 6.2 m/s22 km/h west-southwest |
1019 hPa | 42 % | -9 °C | 82 % | 0% | 0% | 82% | 0% | |
| 9 PM
11 PM
| overcast | 2 °C -2 °C |
0.0 mm | 5.7 m/s21 km/h west-southwest |
1020 hPa | 49 % | -7 °C | 92 % | 0% | 0% | 92% | 0% | |
| 10 PM
12 AM
| light snow | 1 °C -3 °C |
0.1 mm | 5.5 m/s20 km/h southwest |
1021 hPa | 52 % | -7 °C | 96 % | 0% | 0% | 96% | 0% | |
| 11 PM
1 AM
| cloudy | 1 °C -3 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h southwest |
1022 hPa | 56 % | -7 °C | 61 % | 0% | 0% | 61% | 0% | |
Friday 04/17/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| clear | 0 °C -4 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h southwest |
1023 hPa | 62 % | -6 °C | 4 % | 0% | 0% | 4% | 0% | |
| 1 AM
3 AM
| clear | -1 °C -5 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h southwest |
1023 hPa | 69 % | -6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
4 AM
| clear | -2 °C -6 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h southwest |
1024 hPa | 74 % | -5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
5 AM
| clear | -2 °C -6 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h southwest |
1025 hPa | 76 % | -5 °C | 5 % | 0% | 0% | 5% | 0% | |
| 4 AM
6 AM
| clear | -2 °C -5 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h southwest |
1026 hPa | 78 % | -5 °C | 7 % | 0% | 0% | 7% | 0% | |
| 5 AM
7 AM
| clear | -3 °C -6 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h southwest |
1027 hPa | 79 % | -5 °C | 7 % | 0% | 0% | 7% | 0% | |
| 6 AM
8 AM
| clear | -3 °C -6 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h southwest |
1027 hPa | 81 % | -5 °C | 1 % | 0% | 0% | 1% | 0% | |
| 7 AM
9 AM
| clear | -3 °C -6 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h south-southwest |
1027 hPa | 80 % | -5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
10 AM
| clear | -2 °C -6 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h southwest |
1028 hPa | 72 % | -6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
11 AM
| clear | 0 °C -4 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h southwest |
1028 hPa | 64 % | -6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
12 PM
| clear | 1 °C -3 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h southwest |
1027 hPa | 54 % | -6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
1 PM
| clear | 3 °C -1 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h southwest |
1026 hPa | 44 % | -8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
2 PM
| clear | 4 °C 0 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h southwest |
1026 hPa | 36 % | -9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
3 PM
| cloudy | 6 °C 2 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h west-southwest |
1024 hPa | 29 % | -10 °C | 67 % | 0% | 25% | 67% | 0% | |
| 2 PM
4 PM
| light rain showers | 7 °C 3 °C |
0.1 mm | 5.1 m/s18 km/h west-southwest |
1023 hPa | 28 % | -10 °C | 47 % | 0% | 0% | 47% | 0% | |
| 3 PM
5 PM
| cloudy | 8 °C 4 °C |
0.0 mm | 5.3 m/s19 km/h west-southwest |
1022 hPa | 25 % | -10 °C | 52 % | 0% | 0% | 52% | 0% | |
| 4 PM
6 PM
| cloudy | 8 °C 4 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h west |
1021 hPa | 23 % | -11 °C | 42 % | 0% | 0% | 42% | 0% | |
| 5 PM
7 PM
| cloudy | 8 °C 4 °C |
0.0 mm | 5.9 m/s21 km/h west-northwest |
1020 hPa | 22 % | -11 °C | 74 % | 0% | 0% | 74% | 0% | |
| 6 PM
8 PM
| cloudy | 8 °C 4 °C |
0.0 mm | 6.1 m/s22 km/h west-northwest |
1020 hPa | 25 % | -10 °C | 79 % | 0% | 0% | 79% | 0% | |
| 7 PM
9 PM
| cloudy | 7 °C 3 °C |
0.0 mm | 5.8 m/s21 km/h west-northwest |
1020 hPa | 28 % | -10 °C | 59 % | 0% | 0% | 59% | 0% | |
| 8 PM
10 PM
| partly cloudy | 6 °C 2 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h west |
1021 hPa | 35 % | -8 °C | 37 % | 0% | 0% | 37% | 0% | |
| 9 PM
11 PM
| clear | 4 °C 0 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h west |
1022 hPa | 43 % | -7 °C | 7 % | 0% | 0% | 7% | 0% | |
| 10 PM
12 AM
| clear | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h west-southwest |
1023 hPa | 51 % | -6 °C | 3 % | 0% | 0% | 3% | 0% | |
| 11 PM
1 AM
| clear | 1 °C -2 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h south-southwest |
1024 hPa | 63 % | -5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Bannock, Idaho, USA - information
State: Idaho, USAGPS coordinates: 42.8613; -112.7228
Time zone: America / Boise
time difference in hours with time in US is -8 hours
Something wrong, something missing?
Weather Bannock, Idaho, USA. Weather forecast Bannock.
Bannock - weather nearby - bigger cities
Bannock - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.