Weather Bakdalur week
Weather forecast for Bakdalur for this and next week.
Saturday, May 16
11 / 7°C
| 0.0 mm | 14 km/h |
| 9 °C | 6 °C | 9 am | |
| 10 °C | 7 °C | 12 pm | |
| 11 °C | 9 °C | 3 pm | |
| 9 °C | 7 °C | 9 pm |
sunrise 3:40 am
sunset 10:54 pm
HOURLY
sunset 10:54 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Bakdalur, Iceland extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Saturday 05/16/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
8 PM
| overcast | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h south |
1003 hPa | 69 % | 2 °C | 96 % | 0% | 43% | 75% | 80% | |
| 1 AM
9 PM
| overcast | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h south |
1003 hPa | 73 % | 2 °C | 98 % | 0% | 44% | 74% | 91% | |
| 2 AM
10 PM
| overcast | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h south-southeast |
1003 hPa | 73 % | 2 °C | 99 % | 0% | 53% | 76% | 94% | |
| 3 AM
11 PM
| overcast | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h south-southeast |
1002 hPa | 76 % | 2 °C | 99 % | 0% | 58% | 87% | 94% | |
| 4 AM
12 AM
| overcast | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h south-southeast |
1002 hPa | 76 % | 3 °C | 100 % | 0% | 99% | 96% | 89% | |
| 5 AM
1 AM
| overcast | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h south |
1002 hPa | 78 % | 3 °C | 100 % | 0% | 100% | 99% | 92% | |
| 6 AM
2 AM
| overcast | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h south |
1001 hPa | 75 % | 3 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 89% | |
| 7 AM
3 AM
| overcast | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h south-southeast |
1001 hPa | 74 % | 3 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 48% | |
| 8 AM
4 AM
| overcast | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h south |
1001 hPa | 67 % | 2 °C | 100 % | 0% | 97% | 99% | 33% | |
| 9 AM
5 AM
| overcast | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h south |
1001 hPa | 62 % | 1 °C | 100 % | 0% | 85% | 99% | 50% | |
| 10 AM
6 AM
| overcast | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h south |
1001 hPa | 62 % | 2 °C | 100 % | 0% | 65% | 98% | 78% | |
| 11 AM
7 AM
| overcast | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h south |
1001 hPa | 61 % | 1 °C | 99 % | 0% | 26% | 97% | 70% | |
| 12 PM
8 AM
| overcast | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h south |
1001 hPa | 57 % | 1 °C | 98 % | 0% | 9% | 93% | 75% | |
| 1 PM
9 AM
| overcast | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h south-southeast |
1001 hPa | 55 % | 1 °C | 96 % | 0% | 22% | 89% | 61% | |
| 2 PM
10 AM
| overcast | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h east-southeast |
1001 hPa | 55 % | 2 °C | 96 % | 0% | 71% | 76% | 63% | |
| 3 PM
11 AM
| overcast | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h east |
1001 hPa | 56 % | 2 °C | 100 % | 0% | 96% | 60% | 71% | |
| 4 PM
12 PM
| overcast | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h east |
1001 hPa | 57 % | 2 °C | 100 % | 0% | 98% | 47% | 86% | |
| 5 PM
1 PM
| overcast | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h east-southeast |
1001 hPa | 57 % | 2 °C | 100 % | 0% | 96% | 54% | 81% | |
| 6 PM
2 PM
| overcast | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h southeast |
1002 hPa | 57 % | 2 °C | 93 % | 0% | 84% | 57% | 43% | |
| 7 PM
3 PM
| overcast | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h southeast |
1002 hPa | 57 % | 2 °C | 96 % | 0% | 93% | 46% | 18% | |
| 8 PM
4 PM
| overcast | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h west-southwest |
1002 hPa | 60 % | 2 °C | 86 % | 0% | 80% | 45% | 17% | |
| 9 PM
5 PM
| cloudy | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h west-northwest |
1003 hPa | 63 % | 2 °C | 82 % | 0% | 77% | 42% | 14% | |
| 10 PM
6 PM
| cloudy | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h southwest |
1003 hPa | 70 % | 3 °C | 76 % | 0% | 72% | 35% | 3% | |
| 11 PM
7 PM
| cloudy | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h south-southwest |
1004 hPa | 66 % | 1 °C | 75 % | 0% | 71% | 32% | 5% | |
Sunday 05/17/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
8 PM
| cloudy | 7 °C 4 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h south-southwest |
1004 hPa | 60 % | 0 °C | 71 % | 0% | 68% | 28% | 1% | |
| 1 AM
9 PM
| cloudy | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h south-southwest |
1004 hPa | 63 % | 0 °C | 57 % | 1% | 54% | 27% | 0% | |
| 2 AM
10 PM
| cloudy | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h south |
1005 hPa | 64 % | 0 °C | 47 % | 1% | 45% | 18% | 0% | |
| 3 AM
11 PM
| cloudy | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h south |
1005 hPa | 65 % | 0 °C | 42 % | 0% | 39% | 9% | 2% | |
| 4 AM
12 AM
| partly cloudy | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h south |
1005 hPa | 67 % | -1 °C | 27 % | 0% | 26% | 4% | 0% | |
| 5 AM
1 AM
| partly cloudy | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h south |
1006 hPa | 69 % | 0 °C | 20 % | 0% | 18% | 2% | 0% | |
| 6 AM
2 AM
| partly cloudy | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h south |
1006 hPa | 66 % | 0 °C | 23 % | 0% | 23% | 0% | 0% | |
| 7 AM
3 AM
| partly cloudy | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h south |
1006 hPa | 63 % | 0 °C | 18 % | 0% | 18% | 0% | 0% | |
| 8 AM
4 AM
| clear | 7 °C 4 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h south |
1007 hPa | 60 % | 0 °C | 10 % | 0% | 10% | 0% | 0% | |
| 9 AM
5 AM
| clear | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h south-southeast |
1007 hPa | 57 % | 0 °C | 11 % | 0% | 11% | 1% | 0% | |
| 10 AM
6 AM
| clear | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h southeast |
1007 hPa | 55 % | 0 °C | 10 % | 0% | 10% | 1% | 0% | |
| 11 AM
7 AM
| clear | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h east |
1007 hPa | 54 % | 0 °C | 11 % | 0% | 11% | 0% | 0% | |
| 12 PM
8 AM
| clear | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h east-northeast |
1008 hPa | 53 % | 1 °C | 11 % | 0% | 10% | 0% | 0% | |
| 1 PM
9 AM
| partly cloudy | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h northeast |
1008 hPa | 55 % | 1 °C | 20 % | 0% | 20% | 0% | 0% | |
| 2 PM
10 AM
| partly cloudy | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h northeast |
1008 hPa | 57 % | 2 °C | 16 % | 0% | 16% | 0% | 0% | |
| 3 PM
11 AM
| clear | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h northeast |
1008 hPa | 60 % | 2 °C | 4 % | 0% | 4% | 0% | 0% | |
| 4 PM
12 PM
| clear | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h north-northeast |
1008 hPa | 62 % | 2 °C | 5 % | 0% | 5% | 0% | 0% | |
| 5 PM
1 PM
| clear | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h north |
1009 hPa | 64 % | 2 °C | 4 % | 0% | 4% | 0% | 0% | |
| 6 PM
2 PM
| clear | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h north |
1009 hPa | 65 % | 3 °C | 9 % | 0% | 9% | 0% | 0% | |
| 7 PM
3 PM
| partly cloudy | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h north-northeast |
1009 hPa | 67 % | 2 °C | 26 % | 0% | 26% | 0% | 0% | |
| 8 PM
4 PM
| partly cloudy | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h east-northeast |
1009 hPa | 68 % | 2 °C | 21 % | 0% | 21% | 0% | 0% | |
| 9 PM
5 PM
| cloudy | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h east-southeast |
1010 hPa | 71 % | 3 °C | 47 % | 8% | 47% | 0% | 0% | |
| 10 PM
6 PM
| cloudy | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h southeast |
1010 hPa | 79 % | 3 °C | 47 % | 23% | 46% | 4% | 0% | |
| 11 PM
7 PM
| fog | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h south-southeast |
1010 hPa | 82 % | 1 °C | 43 % | 37% | 43% | 5% | 0% | |
Bakdalur, Iceland - information
State: IcelandGPS coordinates: 65.7411; -19.8768
Time zone: Atlantic / Reykjavik
time difference in hours with time in US is -2 hours
Something wrong, something missing?
Weather Bakdalur, Iceland. Weather forecast Bakdalur.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Bakdalur is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Bakdalur
data are always in the local timeSun and light
May 16, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 3:40 am | 10:54 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:15 pm | 19:14 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| does not occur | does not occur |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| does not occur | does not occur |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| does not occur | does not occur |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/16/2026 2:40 am | does not occur |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |