Weather Vép tomorrow
| 10 °C | 9 °C | 9 am | |
| 12 °C | 9 °C | 12 pm | |
| 12 °C | 10 °C | 3 pm | |
| 11 °C | 9 °C | 9 pm |
sunrise 5:15 am
sunset 8:24 pm
HOURLY
sunset 8:24 pm
Weather forecast Vép May 16, 2026
During the day morning rain, in the afternoon initially rain, later overcast. The highest temperature 13 °C. Total rainfall 3.9 mm. At night cloudy. The lowest temperature 10 °C. Total rainfall 0.1 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Vép, Hungary extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Saturday 05/16/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| heavy rain | 11 °C 11 °C |
1.4 mm | 0.8 m/s3 km/h west-northwest |
1000 hPa | 95 % | 10 °C | 100 % | 0% | 74% | 100% | 98% | |
| 1 AM
7 PM
| heavy rain | 11 °C 11 °C |
1.0 mm | 1.1 m/s4 km/h northwest |
1000 hPa | 95 % | 10 °C | 100 % | 0% | 97% | 100% | 99% | |
| 2 AM
8 PM
| rain | 10 °C 10 °C |
0.6 mm | 1.0 m/s4 km/h north-northwest |
999 hPa | 96 % | 9 °C | 100 % | 0% | 99% | 100% | 100% | |
| 3 AM
9 PM
| rain | 10 °C 10 °C |
0.6 mm | 1.3 m/s5 km/h north |
999 hPa | 98 % | 10 °C | 100 % | 0% | 92% | 98% | 100% | |
| 4 AM
10 PM
| rain | 10 °C 10 °C |
0.4 mm | 1.9 m/s7 km/h north |
999 hPa | 98 % | 9 °C | 100 % | 0% | 71% | 98% | 100% | |
| 5 AM
11 PM
| light rain | 10 °C 9 °C |
0.1 mm | 3.1 m/s11 km/h north |
999 hPa | 97 % | 9 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 100% | |
| 6 AM
12 AM
| overcast | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h north |
999 hPa | 94 % | 9 °C | 100 % | 0% | 93% | 100% | 99% | |
| 7 AM
1 AM
| overcast | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 5.6 m/s20 km/h north-northwest |
1000 hPa | 90 % | 8 °C | 100 % | 0% | 35% | 99% | 100% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 6.0 m/s22 km/h north-northwest |
1000 hPa | 86 % | 7 °C | 100 % | 0% | 6% | 99% | 71% | |
| 9 AM
3 AM
| overcast | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 5.9 m/s21 km/h north-northwest |
1000 hPa | 81 % | 7 °C | 100 % | 0% | 66% | 100% | 93% | |
| 10 AM
4 AM
| overcast | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 6.3 m/s23 km/h north |
1000 hPa | 75 % | 7 °C | 100 % | 0% | 31% | 100% | 100% | |
| 11 AM
5 AM
| rain | 12 °C 10 °C |
0.3 mm | 7.0 m/s25 km/h north-northwest |
1001 hPa | 71 % | 6 °C | 100 % | 0% | 24% | 100% | 100% | |
| 12 PM
6 AM
| rain | 12 °C 10 °C |
0.4 mm | 6.9 m/s25 km/h north |
1001 hPa | 72 % | 6 °C | 100 % | 0% | 26% | 100% | 100% | |
| 1 PM
7 AM
| rain | 12 °C 10 °C |
0.3 mm | 7.6 m/s27 km/h north |
1002 hPa | 73 % | 7 °C | 100 % | 0% | 20% | 100% | 100% | |
| 2 PM
8 AM
| rain | 11 °C 9 °C |
0.3 mm | 7.1 m/s26 km/h north-northwest |
1002 hPa | 74 % | 7 °C | 100 % | 0% | 18% | 100% | 100% | |
| 3 PM
9 AM
| light rain | 12 °C 10 °C |
0.2 mm | 7.4 m/s27 km/h north-northwest |
1002 hPa | 71 % | 6 °C | 100 % | 0% | 33% | 100% | 100% | |
| 4 PM
10 AM
| overcast | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 7.4 m/s27 km/h north-northwest |
1002 hPa | 71 % | 6 °C | 100 % | 0% | 39% | 100% | 96% | |
| 5 PM
11 AM
| overcast | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 7.7 m/s28 km/h north-northwest |
1002 hPa | 67 % | 6 °C | 100 % | 0% | 23% | 100% | 73% | |
| 6 PM
12 PM
| overcast | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 6.8 m/s24 km/h north-northwest |
1002 hPa | 70 % | 6 °C | 100 % | 0% | 13% | 99% | 82% | |
| 7 PM
1 PM
| overcast | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 7.9 m/s28 km/h north-northwest |
1003 hPa | 69 % | 6 °C | 100 % | 0% | 20% | 100% | 100% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 8.0 m/s29 km/h north |
1004 hPa | 72 % | 6 °C | 100 % | 0% | 64% | 100% | 100% | |
| 9 PM
3 PM
| overcast | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 7.9 m/s28 km/h north-northwest |
1005 hPa | 73 % | 6 °C | 100 % | 0% | 12% | 100% | 100% | |
| 10 PM
4 PM
| overcast | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 7.6 m/s27 km/h north-northwest |
1006 hPa | 71 % | 6 °C | 100 % | 0% | 18% | 100% | 100% | |
| 11 PM
5 PM
| light rain | 11 °C 9 °C |
0.1 mm | 7.2 m/s26 km/h north-northwest |
1007 hPa | 71 % | 6 °C | 100 % | 0% | 13% | 100% | 99% | |
Sunday 05/17/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| light rain | 11 °C 9 °C |
0.1 mm | 7.4 m/s27 km/h north-northwest |
1007 hPa | 70 % | 5 °C | 99 % | 0% | 18% | 89% | 96% | |
| 1 AM
7 PM
| overcast | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 7.5 m/s27 km/h north-northwest |
1008 hPa | 68 % | 5 °C | 98 % | 0% | 18% | 81% | 90% | |
| 2 AM
8 PM
| overcast | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 7.8 m/s28 km/h north-northwest |
1008 hPa | 67 % | 5 °C | 96 % | 0% | 14% | 80% | 83% | |
| 3 AM
9 PM
| overcast | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 7.8 m/s28 km/h north-northwest |
1008 hPa | 65 % | 4 °C | 98 % | 0% | 18% | 87% | 88% | |
| 4 AM
10 PM
| overcast | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 7.7 m/s28 km/h north-northwest |
1009 hPa | 63 % | 4 °C | 93 % | 0% | 7% | 60% | 83% | |
| 5 AM
11 PM
| cloudy | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 7.5 m/s27 km/h north-northwest |
1010 hPa | 63 % | 3 °C | 46 % | 0% | 3% | 35% | 14% | |
| 6 AM
12 AM
| cloudy | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 7.4 m/s27 km/h north-northwest |
1010 hPa | 64 % | 3 °C | 47 % | 0% | 1% | 34% | 18% | |
| 7 AM
1 AM
| partly cloudy | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 7.4 m/s27 km/h north-northwest |
1011 hPa | 63 % | 4 °C | 28 % | 0% | 3% | 7% | 21% | |
| 8 AM
2 AM
| partly cloudy | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 6.4 m/s23 km/h north-northwest |
1011 hPa | 63 % | 4 °C | 20 % | 0% | 3% | 0% | 18% | |
| 9 AM
3 AM
| partly cloudy | 13 °C 10 °C |
0.0 mm | 7.8 m/s28 km/h north-northwest |
1012 hPa | 57 % | 4 °C | 25 % | 0% | 6% | 0% | 19% | |
| 10 AM
4 AM
| clear | 14 °C 11 °C |
0.0 mm | 8.1 m/s29 km/h north-northwest |
1013 hPa | 53 % | 4 °C | 6 % | 0% | 0% | 0% | 4% | |
| 11 AM
5 AM
| clear | 15 °C 12 °C |
0.0 mm | 7.8 m/s28 km/h north-northwest |
1013 hPa | 50 % | 4 °C | 2 % | 0% | 2% | 0% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| clear | 16 °C 13 °C |
0.0 mm | 7.7 m/s28 km/h north-northwest |
1013 hPa | 46 % | 4 °C | 3 % | 0% | 3% | 0% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| cloudy | 17 °C 14 °C |
0.0 mm | 7.5 m/s27 km/h north-northwest |
1013 hPa | 42 % | 3 °C | 46 % | 0% | 0% | 46% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 17 °C 14 °C |
0.0 mm | 7.1 m/s26 km/h north |
1013 hPa | 41 % | 3 °C | 95 % | 0% | 5% | 95% | 0% | |
| 3 PM
9 AM
| cloudy | 16 °C 13 °C |
0.0 mm | 6.1 m/s22 km/h north |
1013 hPa | 42 % | 3 °C | 57 % | 0% | 5% | 57% | 0% | |
| 4 PM
10 AM
| clear | 17 °C 14 °C |
0.0 mm | 6.2 m/s22 km/h north |
1013 hPa | 42 % | 3 °C | 11 % | 0% | 3% | 8% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| partly cloudy | 16 °C 13 °C |
0.0 mm | 5.8 m/s21 km/h north |
1013 hPa | 43 % | 3 °C | 22 % | 0% | 2% | 22% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| clear | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h north |
1013 hPa | 47 % | 4 °C | 4 % | 0% | 0% | 4% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| clear | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h north-northeast |
1013 hPa | 53 % | 5 °C | 4 % | 0% | 0% | 4% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h north |
1013 hPa | 58 % | 5 °C | 9 % | 0% | 0% | 1% | 8% | |
| 9 PM
3 PM
| clear | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h north |
1014 hPa | 62 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
4 PM
| clear | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h north-northeast |
1015 hPa | 77 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
5 PM
| clear | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h north-northeast |
1015 hPa | 86 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Vép, Hungary - information
State: HungaryGPS coordinates: 47.2304; 16.7225
Time zone: Europe / Budapest
Something wrong, something missing?
Weather Vép, Hungary. Weather forecast Vép.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Vép is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Vép
data are always in the local timeSun and light
May 16, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:15 am | 8:24 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:49 pm | 15:08 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:38 am | 9:01 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:52 am | 9:47 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 2:54 am | 10:46 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/16/2026 4:25 am | 05/16/2026 8:33 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |