Weather Vásáros-halom long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Vásáros-halom for ten days.
Monday, May 18
19 / 10°C
| 11.3 mm | 5 km/h |
| 11 °C | 11 °C | 7 am | |
| 12 °C | 11 °C | 8 am | |
| 19 °C | 20 °C | 2 pm | |
| 15 °C | 16 °C | 8 pm |
sunrise 4:52 am
sunset 8:11 pm
HOURLY
sunset 8:11 pm
|
|
|
|
Weather forecast Vásáros-halom, Hungary extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Monday 05/18/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| heavy rain | 11 °C 10 °C |
1.0 mm | 3.9 m/s14 km/h northwest |
1010 hPa | 91 % | 9 °C | 100 % | 0% | 3% | 100% | 100% | |
| 1 AM
7 PM
| heavy rain | 11 °C 10 °C |
1.2 mm | 3.3 m/s12 km/h northwest |
1010 hPa | 92 % | 9 °C | 100 % | 0% | 2% | 100% | 100% | |
| 2 AM
8 PM
| heavy rain | 11 °C 10 °C |
2.2 mm | 3.0 m/s11 km/h west |
1010 hPa | 93 % | 9 °C | 100 % | 0% | 6% | 100% | 100% | |
| 3 AM
9 PM
| heavy rain | 11 °C 11 °C |
2.4 mm | 2.9 m/s10 km/h west |
1010 hPa | 94 % | 9 °C | 100 % | 0% | 5% | 100% | 97% | |
| 4 AM
10 PM
| heavy rain | 11 °C 11 °C |
2.3 mm | 2.8 m/s10 km/h west-northwest |
1010 hPa | 94 % | 9 °C | 100 % | 0% | 6% | 100% | 96% | |
| 5 AM
11 PM
| heavy rain | 10 °C 9 °C |
1.1 mm | 2.9 m/s10 km/h west-northwest |
1011 hPa | 95 % | 9 °C | 100 % | 0% | 7% | 95% | 94% | |
| 6 AM
12 AM
| rain | 11 °C 11 °C |
0.5 mm | 2.6 m/s9 km/h west-northwest |
1011 hPa | 95 % | 9 °C | 99 % | 0% | 28% | 95% | 82% | |
| 7 AM
1 AM
| rain | 11 °C 11 °C |
0.4 mm | 2.4 m/s9 km/h west-northwest |
1012 hPa | 94 % | 10 °C | 100 % | 0% | 43% | 100% | 89% | |
| 8 AM
2 AM
| cloudy | 12 °C 12 °C |
0.1 mm | 2.3 m/s8 km/h west-northwest |
1012 hPa | 92 % | 10 °C | 100 % | 0% | 63% | 100% | 43% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 19 °C 19 °C |
0.1 mm | 1.5 m/s5 km/h southwest |
1013 hPa | 65 % | 12 °C | 100 % | 0% | 28% | 72% | 99% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 15 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h west |
1014 hPa | 87 % | 12 °C | 10 % | 0% | 1% | 10% | 0% | |
Tuesday 05/19/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| overcast | 11 °C 11 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h north-northeast |
1015 hPa | 96 % | 10 °C | 89 % | 0% | 33% | 14% | 79% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 14 °C 14 °C |
0.2 mm | 2.0 m/s7 km/h northeast |
1016 hPa | 81 % | 11 °C | 95 % | 0% | 31% | 14% | 92% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 20 °C 21 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h north-northeast |
1016 hPa | 65 % | 12 °C | 100 % | 0% | 100% | 14% | 80% | |
| 8 PM
2 PM
| cloudy | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h north-northwest |
1016 hPa | 82 % | 13 °C | 57 % | 0% | 0% | 5% | 55% | |
Vásáros-halom, Hungary - information
State: HungaryGPS coordinates: 48.0667; 21.2333
Time zone: Europe / Budapest
Something wrong, something missing?
Weather Vásáros-halom, Hungary. Weather forecast Vásáros-halom.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Vásáros-halom is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Vásáros-halom
data are always in the local timeSun and light
May 18, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 4:52 am | 8:11 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:31 pm | 15:19 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:13 am | 8:50 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:25 am | 9:38 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 2:22 am | 10:42 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/18/2026 5:26 am | 05/18/2026 10:59 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 06/14/2026 | 05/31/2026 |