Weather Vados long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Vados for ten days.
Friday, May 22
24 / 15°C
| 0.0 mm | 17 km/h |
| 15 °C | 15 °C | 2 am | |
| 18 °C | 18 °C | 8 am | |
| 24 °C | 24 °C | 2 pm | |
| 20 °C | 21 °C | 8 pm |
sunrise 5:01 am
sunset 8:21 pm
HOURLY
sunset 8:21 pm
|
|
|
|
Weather forecast Vados, Hungary extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/22/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h north-northwest |
1022 hPa | 84 % | 12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h north-northwest |
1024 hPa | 74 % | 13 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| partly cloudy | 24 °C 23 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h north-northeast |
1024 hPa | 44 % | 11 °C | 27 % | 0% | 0% | 7% | 21% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h north |
1023 hPa | 61 % | 12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Saturday 05/23/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h north-northeast |
1025 hPa | 71 % | 11 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h north-northeast |
1026 hPa | 63 % | 10 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 24 °C 23 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h north-northeast |
1025 hPa | 38 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h northeast |
1024 hPa | 62 % | 12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Vados, Hungary - information
State: HungaryGPS coordinates: 46.9167; 18.9833
Time zone: Europe / Budapest
Something wrong, something missing?
Weather Vados, Hungary. Weather forecast Vados.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Vados is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Vados
data are always in the local timeSun and light
May 22, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:01 am | 8:21 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:40 pm | 15:19 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:23 am | 8:58 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:36 am | 9:46 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 2:34 am | 10:48 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/22/2026 10:50 am | 05/23/2026 1:34 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 06/14/2026 | 05/31/2026 |