Weather Václiget weekend
Weather forecast for Václiget for this and next weekend.
|
Today
5/15/26 |
Tomorrow
5/16/26 |
Sunday
5/17/26 |
Saturday during the day morning heavy rain, in the afternoon initially heavy rain, later rain, in the evening heavy rain. Sunday during the day rain, in the evening rain showers.
Sunday, May 17
12 / 9°C
| 12.6 mm | 23 km/h |
| 11 °C | 9 °C | 9 am | |
| 12 °C | 10 °C | 12 pm | |
| 12 °C | 10 °C | 3 pm | |
| 10 °C | 8 °C | 9 pm |
sunrise 5:02 am
sunset 8:17 pm
HOURLY
sunset 8:17 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Václiget, Hungary extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sunday 05/17/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| rain | 12 °C 12 °C |
0.5 mm | 4.3 m/s15 km/h northwest |
1001 hPa | 96 % | 11 °C | 100 % | 0% | 96% | 100% | 100% | |
| 1 AM
7 PM
| rain | 11 °C 10 °C |
0.7 mm | 4.7 m/s17 km/h northwest |
1002 hPa | 95 % | 10 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 100% | |
| 2 AM
8 PM
| rain | 11 °C 10 °C |
0.4 mm | 5.5 m/s20 km/h north-northwest |
1002 hPa | 94 % | 10 °C | 100 % | 0% | 95% | 100% | 100% | |
| 3 AM
9 PM
| rain | 10 °C 9 °C |
0.4 mm | 5.7 m/s21 km/h north-northwest |
1003 hPa | 94 % | 9 °C | 100 % | 0% | 89% | 100% | 100% | |
| 4 AM
10 PM
| rain | 10 °C 9 °C |
0.3 mm | 5.8 m/s21 km/h northwest |
1003 hPa | 94 % | 9 °C | 100 % | 0% | 75% | 100% | 93% | |
| 5 AM
11 PM
| rain | 10 °C 9 °C |
0.3 mm | 6.0 m/s22 km/h north-northwest |
1004 hPa | 94 % | 9 °C | 100 % | 0% | 86% | 100% | 96% | |
| 6 AM
12 AM
| heavy rain | 10 °C 9 °C |
1.0 mm | 6.2 m/s22 km/h northwest |
1004 hPa | 93 % | 9 °C | 100 % | 0% | 49% | 100% | 97% | |
| 7 AM
1 AM
| rain | 10 °C 9 °C |
0.8 mm | 6.4 m/s23 km/h northwest |
1005 hPa | 94 % | 8 °C | 100 % | 0% | 7% | 100% | 96% | |
| 8 AM
2 AM
| rain | 10 °C 9 °C |
0.4 mm | 6.2 m/s22 km/h northwest |
1006 hPa | 94 % | 9 °C | 100 % | 0% | 43% | 100% | 85% | |
| 9 AM
3 AM
| light rain | 11 °C 10 °C |
0.2 mm | 6.3 m/s23 km/h northwest |
1006 hPa | 94 % | 9 °C | 100 % | 0% | 26% | 100% | 73% | |
| 10 AM
4 AM
| rain | 11 °C 10 °C |
0.7 mm | 6.0 m/s22 km/h northwest |
1007 hPa | 91 % | 9 °C | 100 % | 0% | 33% | 100% | 93% | |
| 11 AM
5 AM
| rain | 11 °C 10 °C |
0.8 mm | 6.5 m/s23 km/h northwest |
1008 hPa | 91 % | 9 °C | 100 % | 0% | 43% | 96% | 99% | |
| 12 PM
6 AM
| rain | 12 °C 11 °C |
0.9 mm | 7.1 m/s26 km/h northwest |
1008 hPa | 91 % | 10 °C | 100 % | 0% | 25% | 99% | 99% | |
| 1 PM
7 AM
| rain | 11 °C 10 °C |
0.9 mm | 7.0 m/s25 km/h northwest |
1009 hPa | 93 % | 10 °C | 100 % | 0% | 67% | 100% | 99% | |
| 2 PM
8 AM
| rain | 11 °C 10 °C |
0.7 mm | 6.3 m/s23 km/h northwest |
1009 hPa | 94 % | 10 °C | 100 % | 0% | 60% | 100% | 99% | |
| 3 PM
9 AM
| rain | 12 °C 11 °C |
0.4 mm | 6.4 m/s23 km/h northwest |
1010 hPa | 93 % | 10 °C | 100 % | 0% | 7% | 100% | 83% | |
| 4 PM
10 AM
| rain | 12 °C 11 °C |
0.3 mm | 6.5 m/s23 km/h northwest |
1010 hPa | 92 % | 10 °C | 100 % | 0% | 16% | 100% | 71% | |
| 5 PM
11 AM
| light rain | 12 °C 11 °C |
0.2 mm | 6.2 m/s22 km/h northwest |
1010 hPa | 90 % | 10 °C | 100 % | 0% | 7% | 100% | 47% | |
| 6 PM
12 PM
| light rain | 11 °C 10 °C |
0.2 mm | 6.2 m/s22 km/h northwest |
1011 hPa | 89 % | 9 °C | 100 % | 0% | 7% | 99% | 71% | |
| 7 PM
1 PM
| rain | 10 °C 8 °C |
0.3 mm | 5.8 m/s21 km/h northwest |
1011 hPa | 89 % | 8 °C | 100 % | 0% | 5% | 100% | 86% | |
| 8 PM
2 PM
| rain | 10 °C 9 °C |
0.6 mm | 5.3 m/s19 km/h northwest |
1011 hPa | 89 % | 8 °C | 100 % | 0% | 7% | 100% | 50% | |
| 9 PM
3 PM
| rain | 10 °C 9 °C |
0.9 mm | 4.9 m/s18 km/h northwest |
1011 hPa | 91 % | 8 °C | 95 % | 0% | 1% | 90% | 57% | |
| 10 PM
4 PM
| rain | 9 °C 8 °C |
0.5 mm | 4.3 m/s15 km/h northwest |
1012 hPa | 94 % | 8 °C | 95 % | 0% | 0% | 89% | 67% | |
| 11 PM
5 PM
| light rain | 9 °C 8 °C |
0.2 mm | 4.0 m/s14 km/h west-northwest |
1012 hPa | 95 % | 8 °C | 99 % | 0% | 1% | 99% | 8% | |
Monday 05/18/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| cloudy | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h west-northwest |
1012 hPa | 95 % | 8 °C | 56 % | 0% | 10% | 50% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| cloudy | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h west-northwest |
1012 hPa | 96 % | 8 °C | 50 % | 0% | 18% | 49% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| cloudy | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h west-northwest |
1012 hPa | 95 % | 7 °C | 57 % | 0% | 16% | 54% | 0% | |
| 3 AM
9 PM
| cloudy | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h west-northwest |
1012 hPa | 96 % | 7 °C | 43 % | 0% | 11% | 39% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| partly cloudy | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h west-northwest |
1012 hPa | 96 % | 7 °C | 31 % | 0% | 8% | 30% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| partly cloudy | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h west-northwest |
1012 hPa | 96 % | 6 °C | 18 % | 0% | 6% | 15% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| clear | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h west-northwest |
1013 hPa | 96 % | 7 °C | 10 % | 0% | 4% | 7% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| clear | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h west-northwest |
1013 hPa | 94 % | 8 °C | 11 % | 0% | 4% | 8% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 10 °C 9 °C |
0.2 mm | 4.4 m/s16 km/h west-northwest |
1013 hPa | 89 % | 8 °C | 7 % | 0% | 3% | 3% | 1% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 16 °C 16 °C |
0.1 mm | 2.0 m/s7 km/h west-northwest |
1014 hPa | 71 % | 10 °C | 100 % | 0% | 100% | 71% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| cloudy | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h west |
1014 hPa | 84 % | 11 °C | 40 % | 0% | 9% | 0% | 34% | |
Václiget, Hungary - information
State: HungaryGPS coordinates: 47.7833; 19.1333
Time zone: Europe / Budapest
Something wrong, something missing?
Weather Václiget, Hungary. Weather forecast Václiget.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Václiget is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Václiget
data are always in the local timeSun and light
May 17, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:02 am | 8:17 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:39 pm | 15:14 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:25 am | 8:55 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:37 am | 9:43 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 2:36 am | 10:45 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/17/2026 4:48 am | 05/17/2026 9:52 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 06/14/2026 | 05/31/2026 |