Weather Taktabáj long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Taktabáj for ten days.
Friday, May 15
20 / 13°C
| 2.0 mm | 19 km/h |
| 15 °C | 15 °C | 8 pm | |
| 14 °C | 14 °C | 9 pm | |
| 13 °C | 13 °C | 10 pm | |
| 13 °C | 13 °C | 11 pm |
sunrise 4:55 am
sunset 8:07 pm
HOURLY
sunset 8:07 pm
|
|
|
|
Weather forecast Taktabáj, Hungary extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/15/2026 |
|||||||||||||
| 3 PM
9 AM
| overcast | 20 °C 18 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h south-southwest |
1002 hPa | 45 % | 7 °C | 97 % | 0% | 8% | 21% | 96% | |
| 4 PM
10 AM
| rain | 20 °C 19 °C |
0.5 mm | 5.3 m/s19 km/h south-southwest |
1002 hPa | 48 % | 8 °C | 98 % | 0% | 36% | 50% | 96% | |
| 5 PM
11 AM
| light rain | 18 °C 17 °C |
0.1 mm | 3.7 m/s13 km/h west-southwest |
1002 hPa | 61 % | 10 °C | 99 % | 0% | 3% | 38% | 98% | |
| 6 PM
12 PM
| cloudy | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h south |
1002 hPa | 62 % | 10 °C | 97 % | 0% | 0% | 6% | 96% | |
| 7 PM
1 PM
| overcast | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h east |
1002 hPa | 76 % | 12 °C | 98 % | 0% | 0% | 46% | 97% | |
| 8 PM
2 PM
| rain | 15 °C 15 °C |
0.9 mm | 2.1 m/s8 km/h northeast |
1002 hPa | 85 % | 12 °C | 100 % | 0% | 6% | 78% | 100% | |
| 9 PM
3 PM
| rain | 14 °C 14 °C |
0.5 mm | 3.1 m/s11 km/h west |
1004 hPa | 92 % | 12 °C | 100 % | 0% | 2% | 91% | 100% | |
| 10 PM
4 PM
| overcast | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h east |
1003 hPa | 94 % | 12 °C | 99 % | 0% | 10% | 77% | 96% | |
| 11 PM
5 PM
| overcast | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h east-southeast |
1003 hPa | 96 % | 11 °C | 99 % | 0% | 0% | 40% | 99% | |
Saturday 05/16/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| light rain | 12 °C 12 °C |
0.2 mm | 2.7 m/s10 km/h east-southeast |
1003 hPa | 95 % | 11 °C | 99 % | 0% | 5% | 22% | 99% | |
| 1 AM
7 PM
| heavy rain | 12 °C 12 °C |
1.2 mm | 3.5 m/s13 km/h south-southeast |
1003 hPa | 95 % | 10 °C | 100 % | 0% | 10% | 88% | 98% | |
| 2 AM
8 PM
| overcast | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h south-southeast |
1002 hPa | 96 % | 11 °C | 100 % | 0% | 6% | 97% | 96% | |
| 3 AM
9 PM
| rain | 12 °C 12 °C |
0.3 mm | 1.8 m/s6 km/h east-southeast |
1002 hPa | 95 % | 11 °C | 100 % | 0% | 4% | 71% | 98% | |
| 4 AM
10 PM
| rain | 11 °C 11 °C |
0.4 mm | 2.7 m/s10 km/h east-southeast |
1002 hPa | 94 % | 10 °C | 100 % | 0% | 21% | 96% | 99% | |
| 5 AM
11 PM
| heavy rain | 11 °C 10 °C |
1.1 mm | 3.3 m/s12 km/h east |
1001 hPa | 95 % | 10 °C | 100 % | 0% | 9% | 96% | 100% | |
| 6 AM
12 AM
| rain | 12 °C 12 °C |
0.7 mm | 2.6 m/s9 km/h east |
1001 hPa | 95 % | 10 °C | 100 % | 0% | 28% | 93% | 97% | |
| 7 AM
1 AM
| overcast | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h east-northeast |
1001 hPa | 95 % | 11 °C | 100 % | 0% | 24% | 93% | 97% | |
| 8 AM
2 AM
| light rain | 13 °C 13 °C |
0.2 mm | 3.0 m/s11 km/h east-northeast |
1001 hPa | 95 % | 12 °C | 100 % | 0% | 20% | 94% | 100% | |
| 9 AM
3 AM
| overcast | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h east |
1001 hPa | 92 % | 13 °C | 100 % | 0% | 0% | 74% | 100% | |
| 10 AM
4 AM
| overcast | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h south-southeast |
1000 hPa | 81 % | 13 °C | 97 % | 0% | 6% | 71% | 93% | |
| 11 AM
5 AM
| overcast | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h south-southwest |
1000 hPa | 70 % | 12 °C | 97 % | 0% | 2% | 54% | 96% | |
| 12 PM
6 AM
| overcast | 19 °C 19 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h south-southwest |
1000 hPa | 64 % | 12 °C | 97 % | 0% | 31% | 25% | 96% | |
| 1 PM
7 AM
| overcast | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h southwest |
1000 hPa | 62 % | 12 °C | 100 % | 0% | 77% | 11% | 99% | |
| 2 PM
8 AM
| heavy rain | 20 °C 20 °C |
1.6 mm | 2.3 m/s8 km/h south |
999 hPa | 62 % | 12 °C | 99 % | 0% | 85% | 60% | 97% | |
| 3 PM
9 AM
| heavy rain | 18 °C 19 °C |
2.5 mm | 2.2 m/s8 km/h east-northeast |
999 hPa | 75 % | 13 °C | 100 % | 0% | 56% | 50% | 100% | |
| 4 PM
10 AM
| overcast | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h east |
999 hPa | 91 % | 14 °C | 100 % | 0% | 10% | 44% | 100% | |
| 5 PM
11 AM
| overcast | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h east-northeast |
999 hPa | 90 % | 14 °C | 100 % | 0% | 0% | 30% | 100% | |
| 6 PM
12 PM
| overcast | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h northeast |
998 hPa | 85 % | 14 °C | 100 % | 0% | 0% | 53% | 100% | |
| 7 PM
1 PM
| overcast | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h northeast |
999 hPa | 89 % | 14 °C | 100 % | 0% | 0% | 99% | 96% | |
| 8 PM
2 PM
| rain | 15 °C 16 °C |
0.6 mm | 3.3 m/s12 km/h northeast |
999 hPa | 92 % | 14 °C | 100 % | 0% | 4% | 100% | 96% | |
| 9 PM
3 PM
| heavy rain | 15 °C 16 °C |
1.4 mm | 2.4 m/s9 km/h north-northeast |
1000 hPa | 95 % | 14 °C | 100 % | 0% | 5% | 100% | 97% | |
| 10 PM
4 PM
| heavy rain | 15 °C 16 °C |
1.7 mm | 3.4 m/s12 km/h north-northeast |
1000 hPa | 95 % | 13 °C | 100 % | 0% | 3% | 98% | 99% | |
| 11 PM
5 PM
| overcast | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h north-northeast |
999 hPa | 95 % | 13 °C | 99 % | 0% | 0% | 77% | 96% | |
Taktabáj, Hungary - information
State: HungaryGPS coordinates: 48.0667; 21.3167
Time zone: Europe / Budapest
Something wrong, something missing?
Weather Taktabáj, Hungary. Weather forecast Taktabáj.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Taktabáj is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Taktabáj
data are always in the local timeSun and light
May 15, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 4:55 am | 8:07 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:31 pm | 15:11 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:17 am | 8:45 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:30 am | 9:32 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 2:30 am | 10:34 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/15/2026 3:38 am | 05/15/2026 6:48 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |