Weather Szőgyényitanya long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Szőgyényitanya for ten days.
Tuesday, May 26
28 / 16°C
| 0.0 mm | 11 km/h |
| 16 °C | 15 °C | 2 am | |
| 20 °C | 21 °C | 8 am | |
| 28 °C | 28 °C | 2 pm | |
| 24 °C | 25 °C | 8 pm |
sunrise 4:40 am
sunset 8:17 pm
HOURLY
sunset 8:17 pm
|
|
|
|
Weather forecast Szőgyényitanya, Hungary extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tuesday 05/26/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h north-northwest |
1025 hPa | 67 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h north-northwest |
1024 hPa | 61 % | 12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| partly cloudy | 28 °C 28 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h west-northwest |
1020 hPa | 37 % | 12 °C | 22 % | 0% | 4% | 21% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 24 °C 24 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h west |
1014 hPa | 50 % | 13 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Wednesday 05/27/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 21 °C 20 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h north-northwest |
1013 hPa | 46 % | 8 °C | 10 % | 0% | 7% | 3% | 1% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 15 °C 12 °C |
0.0 mm | 7.3 m/s26 km/h north-northwest |
1016 hPa | 45 % | 3 °C | 3 % | 0% | 3% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 20 °C 17 °C |
0.3 mm | 6.7 m/s24 km/h north-northwest |
1015 hPa | 33 % | 2 °C | 1 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h north-northwest |
1015 hPa | 43 % | 3 °C | 7 % | 0% | 3% | 5% | 0% | |
Szőgyényitanya, Hungary - information
State: HungaryGPS coordinates: 48.1500; 22.0667
Time zone: Europe / Budapest
Something wrong, something missing?
Weather Szőgyényitanya, Hungary. Weather forecast Szőgyényitanya.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Szőgyényitanya is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Szőgyényitanya
data are always in the local timeSun and light
May 26, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 4:40 am | 8:17 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:28 pm | 15:37 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4 am | 8:57 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:09 am | 9:49 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 1:56 am | 11:03 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/25/2026 2:18 pm | 05/26/2026 2:12 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 06/14/2026 | 05/31/2026 |