Weather Sopronkövesd long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Sopronkövesd for ten days.
Saturday, May 16
12 / 9°C
| 6.7 mm | 29 km/h |
| 10 °C | 8 °C | 9 am | |
| 12 °C | 9 °C | 12 pm | |
| 11 °C | 9 °C | 3 pm | |
| 10 °C | 8 °C | 9 pm |
sunrise 5:14 am
sunset 8:25 pm
HOURLY
sunset 8:25 pm
|
|
|
|
Weather forecast Sopronkövesd, Hungary extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Saturday 05/16/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| heavy rain | 11 °C 11 °C |
1.1 mm | 1.3 m/s5 km/h east-southeast |
1000 hPa | 97 % | 10 °C | 100 % | 0% | 68% | 100% | 99% | |
| 1 AM
7 PM
| rain | 11 °C 11 °C |
0.7 mm | 0.8 m/s3 km/h east-northeast |
1000 hPa | 97 % | 10 °C | 100 % | 0% | 97% | 100% | 100% | |
| 2 AM
8 PM
| rain | 11 °C 11 °C |
0.5 mm | 0.7 m/s3 km/h north-northeast |
1000 hPa | 99 % | 10 °C | 100 % | 4% | 100% | 100% | 100% | |
| 3 AM
9 PM
| rain | 10 °C 10 °C |
0.5 mm | 2.2 m/s8 km/h northwest |
1000 hPa | 98 % | 10 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 100% | |
| 4 AM
10 PM
| rain | 10 °C 9 °C |
0.5 mm | 3.5 m/s13 km/h northwest |
1000 hPa | 97 % | 9 °C | 100 % | 0% | 86% | 100% | 100% | |
| 5 AM
11 PM
| rain | 10 °C 9 °C |
0.4 mm | 4.6 m/s17 km/h northwest |
1000 hPa | 94 % | 8 °C | 100 % | 0% | 26% | 100% | 100% | |
| 6 AM
12 AM
| light rain | 9 °C 7 °C |
0.2 mm | 5.5 m/s20 km/h northwest |
1000 hPa | 94 % | 8 °C | 100 % | 0% | 87% | 99% | 98% | |
| 7 AM
1 AM
| light rain | 9 °C 7 °C |
0.2 mm | 5.7 m/s21 km/h northwest |
1000 hPa | 94 % | 8 °C | 100 % | 0% | 95% | 100% | 99% | |
| 8 AM
2 AM
| light rain | 9 °C 7 °C |
0.2 mm | 6.1 m/s22 km/h northwest |
1000 hPa | 92 % | 8 °C | 100 % | 0% | 67% | 100% | 88% | |
| 9 AM
3 AM
| overcast | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 6.3 m/s23 km/h northwest |
1001 hPa | 90 % | 8 °C | 100 % | 0% | 46% | 100% | 39% | |
| 10 AM
4 AM
| overcast | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 7.2 m/s26 km/h northwest |
1001 hPa | 82 % | 7 °C | 100 % | 0% | 35% | 98% | 99% | |
| 11 AM
5 AM
| overcast | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 7.8 m/s28 km/h northwest |
1001 hPa | 75 % | 7 °C | 100 % | 0% | 58% | 99% | 100% | |
| 12 PM
6 AM
| light rain | 12 °C 10 °C |
0.2 mm | 7.9 m/s28 km/h northwest |
1002 hPa | 72 % | 6 °C | 100 % | 0% | 89% | 100% | 99% | |
| 1 PM
7 AM
| rain | 11 °C 9 °C |
0.3 mm | 8.2 m/s30 km/h northwest |
1002 hPa | 76 % | 7 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 99% | |
| 2 PM
8 AM
| rain | 11 °C 9 °C |
0.3 mm | 7.7 m/s28 km/h northwest |
1002 hPa | 78 % | 7 °C | 100 % | 0% | 72% | 100% | 100% | |
| 3 PM
9 AM
| light rain | 11 °C 9 °C |
0.2 mm | 7.3 m/s26 km/h northwest |
1003 hPa | 82 % | 7 °C | 100 % | 0% | 50% | 95% | 100% | |
| 4 PM
10 AM
| light rain | 12 °C 10 °C |
0.2 mm | 8.0 m/s29 km/h northwest |
1002 hPa | 78 % | 7 °C | 100 % | 0% | 47% | 100% | 100% | |
| 5 PM
11 AM
| rain | 11 °C 9 °C |
0.3 mm | 7.2 m/s26 km/h northwest |
1003 hPa | 81 % | 8 °C | 100 % | 0% | 44% | 99% | 98% | |
| 6 PM
12 PM
| light rain | 11 °C 9 °C |
0.2 mm | 8.0 m/s29 km/h north-northwest |
1003 hPa | 80 % | 8 °C | 100 % | 0% | 78% | 99% | 87% | |
| 7 PM
1 PM
| rain | 11 °C 9 °C |
0.3 mm | 7.5 m/s27 km/h north-northwest |
1004 hPa | 85 % | 8 °C | 100 % | 0% | 92% | 97% | 99% | |
| 8 PM
2 PM
| light rain | 10 °C 8 °C |
0.1 mm | 7.6 m/s27 km/h north-northwest |
1005 hPa | 87 % | 8 °C | 100 % | 0% | 30% | 98% | 100% | |
| 9 PM
3 PM
| light rain | 10 °C 8 °C |
0.2 mm | 7.8 m/s28 km/h north-northwest |
1006 hPa | 87 % | 8 °C | 100 % | 0% | 38% | 100% | 100% | |
| 10 PM
4 PM
| light rain | 10 °C 8 °C |
0.1 mm | 7.8 m/s28 km/h north-northwest |
1007 hPa | 87 % | 8 °C | 100 % | 0% | 31% | 99% | 99% | |
| 11 PM
5 PM
| overcast | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 7.9 m/s28 km/h northwest |
1007 hPa | 84 % | 7 °C | 100 % | 0% | 25% | 100% | 100% | |
Sunday 05/17/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| overcast | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 8.1 m/s29 km/h northwest |
1008 hPa | 81 % | 7 °C | 100 % | 0% | 18% | 100% | 100% | |
| 1 AM
7 PM
| overcast | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 8.1 m/s29 km/h northwest |
1008 hPa | 78 % | 6 °C | 100 % | 0% | 19% | 99% | 98% | |
| 2 AM
8 PM
| overcast | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 8.4 m/s30 km/h northwest |
1009 hPa | 76 % | 6 °C | 100 % | 0% | 29% | 99% | 97% | |
| 3 AM
9 PM
| overcast | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 8.4 m/s30 km/h northwest |
1009 hPa | 71 % | 5 °C | 100 % | 0% | 10% | 97% | 91% | |
| 4 AM
10 PM
| overcast | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 8.0 m/s29 km/h northwest |
1010 hPa | 71 % | 4 °C | 100 % | 0% | 10% | 99% | 93% | |
| 5 AM
11 PM
| overcast | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 8.1 m/s29 km/h northwest |
1010 hPa | 70 % | 4 °C | 99 % | 0% | 4% | 97% | 77% | |
| 6 AM
12 AM
| overcast | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 8.1 m/s29 km/h northwest |
1011 hPa | 70 % | 4 °C | 98 % | 0% | 4% | 98% | 34% | |
| 7 AM
1 AM
| overcast | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 8.2 m/s30 km/h northwest |
1011 hPa | 70 % | 4 °C | 98 % | 0% | 4% | 96% | 57% | |
| 8 AM
2 AM
| cloudy | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 7.6 m/s27 km/h northwest |
1012 hPa | 69 % | 5 °C | 72 % | 0% | 7% | 28% | 60% | |
| 9 AM
3 AM
| cloudy | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 8.5 m/s31 km/h northwest |
1012 hPa | 63 % | 5 °C | 67 % | 0% | 4% | 0% | 64% | |
| 10 AM
4 AM
| cloudy | 13 °C 10 °C |
0.0 mm | 8.4 m/s30 km/h north-northwest |
1013 hPa | 57 % | 5 °C | 54 % | 0% | 2% | 0% | 53% | |
| 11 AM
5 AM
| cloudy | 14 °C 11 °C |
0.0 mm | 8.4 m/s30 km/h north-northwest |
1013 hPa | 55 % | 5 °C | 45 % | 0% | 11% | 0% | 39% | |
| 12 PM
6 AM
| partly cloudy | 15 °C 12 °C |
0.0 mm | 8.3 m/s30 km/h north-northwest |
1013 hPa | 49 % | 4 °C | 37 % | 0% | 34% | 18% | 2% | |
| 1 PM
7 AM
| cloudy | 16 °C 13 °C |
0.0 mm | 7.8 m/s28 km/h north-northwest |
1013 hPa | 45 % | 4 °C | 80 % | 0% | 31% | 77% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 16 °C 13 °C |
0.0 mm | 6.8 m/s24 km/h north-northwest |
1013 hPa | 42 % | 3 °C | 96 % | 0% | 12% | 96% | 0% | |
| 3 PM
9 AM
| overcast | 16 °C 13 °C |
0.0 mm | 6.5 m/s23 km/h north-northwest |
1013 hPa | 42 % | 3 °C | 96 % | 0% | 3% | 96% | 0% | |
| 4 PM
10 AM
| cloudy | 16 °C 13 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h north-northwest |
1013 hPa | 42 % | 3 °C | 85 % | 0% | 2% | 85% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| overcast | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h north-northwest |
1013 hPa | 44 % | 3 °C | 89 % | 0% | 2% | 89% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| cloudy | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h north-northwest |
1013 hPa | 47 % | 4 °C | 60 % | 0% | 0% | 60% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| partly cloudy | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h north-northwest |
1013 hPa | 55 % | 6 °C | 26 % | 0% | 0% | 26% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| partly cloudy | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h north |
1013 hPa | 68 % | 7 °C | 15 % | 0% | 1% | 14% | 0% | |
| 9 PM
3 PM
| partly cloudy | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h north-northeast |
1014 hPa | 78 % | 7 °C | 14 % | 0% | 3% | 1% | 10% | |
| 10 PM
4 PM
| partly cloudy | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h north-northwest |
1015 hPa | 78 % | 6 °C | 25 % | 0% | 0% | 0% | 24% | |
| 11 PM
5 PM
| cloudy | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h northwest |
1015 hPa | 81 % | 6 °C | 41 % | 0% | 0% | 0% | 41% | |
Sopronkövesd, Hungary - information
State: HungaryGPS coordinates: 47.5448; 16.7451
Time zone: Europe / Budapest
Something wrong, something missing?
Weather Sopronkövesd, Hungary. Weather forecast Sopronkövesd.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Sopronkövesd is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Sopronkövesd
data are always in the local timeSun and light
May 16, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:14 am | 8:25 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:49 pm | 15:10 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:37 am | 9:02 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:50 am | 9:49 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 2:51 am | 10:49 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/16/2026 4:24 am | 05/16/2026 8:35 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |