Weather Salföld weekend
Weather forecast for Salföld for this and next weekend.
|
Today
5/15/26 |
Tomorrow
5/16/26 |
Sunday
5/17/26 |
Saturday during the day morning rain, later morning heavy rain, in the afternoon initially heavy rain, later rain, in the evening heavy rain. Sunday during the day morning rain, in the afternoon initially rain, later overcast, in the evening rain.
Sunday, May 17
14 / 11°C
| 11.4 mm | 33 km/h |
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Salföld, Hungary extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sunday 05/17/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| heavy rain | 11 °C 9 °C |
1.6 mm | 9.3 m/s33 km/h north-northwest |
1004 hPa | 88 % | 9 °C | 100 % | 0% | 35% | 100% | 99% | |
| 1 AM
7 PM
| heavy rain | 11 °C 9 °C |
1.1 mm | 9.9 m/s36 km/h north-northwest |
1004 hPa | 89 % | 9 °C | 100 % | 0% | 51% | 100% | 100% | |
| 2 AM
8 PM
| heavy rain | 11 °C 9 °C |
1.1 mm | 9.4 m/s34 km/h north-northwest |
1005 hPa | 90 % | 9 °C | 100 % | 0% | 62% | 100% | 100% | |
| 3 AM
9 PM
| rain | 11 °C 9 °C |
0.8 mm | 8.8 m/s32 km/h north-northwest |
1005 hPa | 90 % | 9 °C | 100 % | 0% | 74% | 100% | 100% | |
| 4 AM
10 PM
| rain | 11 °C 9 °C |
0.4 mm | 9.3 m/s33 km/h north-northwest |
1006 hPa | 89 % | 9 °C | 100 % | 0% | 29% | 100% | 100% | |
| 5 AM
11 PM
| rain | 11 °C 9 °C |
0.5 mm | 9.2 m/s33 km/h north-northwest |
1007 hPa | 89 % | 9 °C | 100 % | 0% | 37% | 100% | 100% | |
| 6 AM
12 AM
| rain | 11 °C 9 °C |
0.6 mm | 9.3 m/s33 km/h north-northwest |
1007 hPa | 89 % | 9 °C | 100 % | 0% | 21% | 100% | 100% | |
| 7 AM
1 AM
| rain | 11 °C 9 °C |
0.6 mm | 9.2 m/s33 km/h north-northwest |
1008 hPa | 89 % | 9 °C | 100 % | 0% | 32% | 100% | 100% | |
| 8 AM
2 AM
| rain | 11 °C 9 °C |
0.4 mm | 9.3 m/s33 km/h north-northwest |
1009 hPa | 89 % | 8 °C | 100 % | 0% | 26% | 100% | 100% | |
| 9 AM
3 AM
| rain | 11 °C 9 °C |
0.3 mm | 9.5 m/s34 km/h north-northwest |
1010 hPa | 88 % | 8 °C | 100 % | 0% | 13% | 100% | 100% | |
| 10 AM
4 AM
| light rain | 11 °C 9 °C |
0.2 mm | 9.3 m/s33 km/h northwest |
1010 hPa | 87 % | 8 °C | 100 % | 0% | 18% | 100% | 100% | |
| 11 AM
5 AM
| light rain | 12 °C 10 °C |
0.1 mm | 9.3 m/s33 km/h north-northwest |
1011 hPa | 84 % | 8 °C | 100 % | 0% | 21% | 100% | 100% | |
| 12 PM
6 AM
| overcast | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 8.3 m/s30 km/h northwest |
1011 hPa | 81 % | 9 °C | 100 % | 0% | 38% | 100% | 99% | |
| 1 PM
7 AM
| overcast | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 8.9 m/s32 km/h north-northwest |
1012 hPa | 75 % | 8 °C | 100 % | 0% | 35% | 100% | 90% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 14 °C 12 °C |
0.2 mm | 9.3 m/s33 km/h north-northwest |
1012 hPa | 69 % | 8 °C | 100 % | 0% | 20% | 98% | 89% | |
| 8 PM
2 PM
| rain | 13 °C 11 °C |
3.5 mm | 6.7 m/s24 km/h north-northwest |
1012 hPa | 68 % | 7 °C | 100 % | 0% | 17% | 100% | 82% | |
Monday 05/18/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| cloudy | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h northwest |
1013 hPa | 86 % | 8 °C | 66 % | 0% | 9% | 64% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 5.9 m/s21 km/h northwest |
1014 hPa | 74 % | 7 °C | 12 % | 0% | 7% | 6% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| cloudy | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 5.3 m/s19 km/h north-northwest |
1014 hPa | 59 % | 8 °C | 49 % | 0% | 47% | 28% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h north-northwest |
1014 hPa | 68 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Salföld, Hungary - information
State: HungaryGPS coordinates: 46.8335; 17.5505
Time zone: Europe / Budapest
Something wrong, something missing?
Weather Salföld, Hungary. Weather forecast Salföld.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Salföld is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Salföld
data are always in the local timeSun and light
May 17, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:12 am | 8:20 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:46 pm | 15:08 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:35 am | 8:57 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:49 am | 9:43 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 2:52 am | 10:41 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/17/2026 4:59 am | 05/17/2026 9:53 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 06/14/2026 | 05/31/2026 |