Weather Püspökladány today
Weather forecast Püspökladány May 29, 2026
Clear morning, turning to partly cloudy by midday. High of 24 °C. Clear overnight with a low of 14 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Püspökladány, Hungary extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Friday 05/29/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 0.5 m/s2 km/h east-southeast |
1022 hPa | 46 % | 2 °C | 12 % | 0% | 0% | 0% | 12% | |
| 8 AM
2 AM
| partly cloudy | 19 °C 18 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h north-northeast |
1023 hPa | 41 % | 5 °C | 18 % | 0% | 0% | 0% | 18% | |
| 2 PM
8 AM
| partly cloudy | 24 °C 22 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h northwest |
1022 hPa | 26 % | 3 °C | 15 % | 0% | 0% | 0% | 14% | |
| 8 PM
2 PM
| partly cloudy | 22 °C 22 °C |
0.0 mm | 0.5 m/s2 km/h east-southeast |
1020 hPa | 42 % | 8 °C | 32 % | 0% | 0% | 0% | 32% | |
Tomorrow, Saturday 05/30/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h east-southeast |
1020 hPa | 44 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 19 °C 18 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h south |
1019 hPa | 47 % | 7 °C | 1 % | 0% | 0% | 0% | 1% | |
| 2 PM
8 AM
| cloudy | 29 °C 28 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h west-northwest |
1016 hPa | 23 % | 5 °C | 63 % | 0% | 0% | 0% | 63% | |
| 8 PM
2 PM
| rain | 26 °C 25 °C |
1.0 mm | 2.1 m/s8 km/h east-southeast |
1013 hPa | 30 % | 7 °C | 100 % | 0% | 0% | 89% | 98% | |
Püspökladány, Hungary - information
State: HungaryGPS coordinates: 47.3167; 21.1167
Time zone: Europe / Budapest
Something wrong, something missing?
Weather Püspökladány, Hungary. Weather forecast Püspökladány.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Püspökladány is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Püspökladány
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Püspökladány
data are always in the local timeSun and light
May 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 4:44 am | 8:21 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:32 pm | 15:36 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:05 am | 9 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:15 am | 9:51 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 2:05 am | 11:02 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/28/2026 5:49 pm | 05/29/2026 3:09 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 06/14/2026 | 05/31/2026 |