Weather Pecercés tomorrow
Weather forecast Pecercés May 16, 2026
During the day clear, in the afternoon initially clear, later rain showers, in the evening rain. The highest temperature 22 °C. Total rainfall 7.6 mm. At night heavy rain. The lowest temperature 14 °C. Total rainfall 6.3 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Pecercés, Hungary extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Saturday 05/16/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h southeast |
1007 hPa | 95 % | 11 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 15 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h southeast |
1007 hPa | 91 % | 13 °C | 3 % | 0% | 0% | 3% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| rain showers | 22 °C 21 °C |
3.2 mm | 4.2 m/s15 km/h southeast |
1004 hPa | 48 % | 11 °C | 14 % | 0% | 1% | 3% | 10% | |
| 8 PM
2 PM
| rain | 16 °C 16 °C |
4.4 mm | 3.7 m/s13 km/h east-northeast |
1002 hPa | 82 % | 13 °C | 100 % | 0% | 2% | 60% | 100% | |
Sunday 05/17/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| heavy rain | 14 °C 14 °C |
6.3 mm | 2.7 m/s10 km/h southeast |
1001 hPa | 93 % | 12 °C | 100 % | 0% | 6% | 93% | 100% | |
| 8 AM
2 AM
| heavy rain | 14 °C 15 °C |
5.3 mm | 2.0 m/s7 km/h south |
1002 hPa | 95 % | 13 °C | 100 % | 0% | 1% | 100% | 100% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 15 °C 16 °C |
0.3 mm | 1.8 m/s6 km/h west-southwest |
1004 hPa | 89 % | 13 °C | 100 % | 0% | 39% | 100% | 100% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 14 °C 15 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h southwest |
1005 hPa | 90 % | 12 °C | 100 % | 0% | 3% | 84% | 100% | |
Pecercés, Hungary - information
State: HungaryGPS coordinates: 46.4833; 20.6833
Time zone: Europe / Budapest
Something wrong, something missing?
Weather Pecercés, Hungary. Weather forecast Pecercés.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Pecercés is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Pecercés
data are always in the local timeSun and light
May 16, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:02 am | 8:05 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:33 pm | 15:03 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:25 am | 8:42 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:41 am | 9:27 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 2:45 am | 10:23 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/16/2026 4:11 am | 05/16/2026 8:13 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |