Weather Lencséstanya tomorrow
| 10 °C | 7 °C | 9 am | |
| 14 °C | 10 °C | 12 pm | |
| 14 °C | 9 °C | 3 pm | |
| 10 °C | 5 °C | 9 pm |
sunrise 5:16 am
sunset 7:43 pm
HOURLY
sunset 7:43 pm
Weather forecast Lencséstanya April 29, 2026
During the day morning overcast, later morning partly cloudy, in the afternoon initially partly cloudy, later cloudy. The highest temperature 14 °C. At night clear. The lowest temperature 8 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Lencséstanya, Hungary extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| cloudy | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h north-northeast |
1021 hPa | 39 % | -3 °C | 78 % | 0% | 0% | 78% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| overcast | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h north-northeast |
1021 hPa | 36 % | -4 °C | 92 % | 0% | 0% | 92% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| overcast | 10 °C 6 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h north-northeast |
1021 hPa | 33 % | -5 °C | 89 % | 0% | 0% | 89% | 0% | |
| 3 AM
9 PM
| overcast | 9 °C 5 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h north-northeast |
1021 hPa | 33 % | -6 °C | 96 % | 0% | 0% | 96% | 18% | |
| 4 AM
10 PM
| cloudy | 9 °C 5 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h north-northeast |
1021 hPa | 33 % | -6 °C | 78 % | 0% | 0% | 71% | 24% | |
| 5 AM
11 PM
| overcast | 8 °C 4 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h north |
1021 hPa | 35 % | -6 °C | 88 % | 0% | 0% | 88% | 3% | |
| 6 AM
12 AM
| overcast | 8 °C 4 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h north |
1021 hPa | 36 % | -6 °C | 89 % | 0% | 0% | 88% | 2% | |
| 7 AM
1 AM
| cloudy | 8 °C 4 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h north |
1021 hPa | 36 % | -5 °C | 83 % | 0% | 0% | 79% | 18% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 9 °C 5 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h north |
1022 hPa | 36 % | -4 °C | 95 % | 0% | 0% | 68% | 85% | |
| 9 AM
3 AM
| overcast | 10 °C 6 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h north-northeast |
1022 hPa | 33 % | -4 °C | 99 % | 0% | 0% | 75% | 96% | |
| 10 AM
4 AM
| partly cloudy | 12 °C 8 °C |
0.0 mm | 5.9 m/s21 km/h north-northeast |
1022 hPa | 29 % | -5 °C | 19 % | 0% | 0% | 11% | 9% | |
| 11 AM
5 AM
| clear | 12 °C 8 °C |
0.0 mm | 5.9 m/s21 km/h north-northeast |
1022 hPa | 29 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| clear | 14 °C 10 °C |
0.0 mm | 5.8 m/s21 km/h north |
1021 hPa | 26 % | -5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| clear | 14 °C 10 °C |
0.0 mm | 6.6 m/s24 km/h north |
1021 hPa | 26 % | -5 °C | 4 % | 0% | 0% | 4% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 13 °C 9 °C |
0.0 mm | 7.1 m/s26 km/h north |
1021 hPa | 27 % | -5 °C | 4 % | 0% | 0% | 4% | 0% | |
| 3 PM
9 AM
| clear | 14 °C 10 °C |
0.0 mm | 7.0 m/s25 km/h north |
1021 hPa | 24 % | -6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 PM
10 AM
| partly cloudy | 13 °C 9 °C |
0.0 mm | 6.8 m/s24 km/h north |
1021 hPa | 26 % | -5 °C | 28 % | 0% | 0% | 28% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| cloudy | 12 °C 8 °C |
0.0 mm | 7.0 m/s25 km/h north |
1022 hPa | 27 % | -6 °C | 58 % | 0% | 0% | 58% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| overcast | 11 °C 7 °C |
0.0 mm | 7.1 m/s26 km/h north |
1022 hPa | 28 % | -6 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| overcast | 10 °C 6 °C |
0.0 mm | 6.4 m/s23 km/h north-northeast |
1022 hPa | 24 % | -8 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 10 °C 6 °C |
0.0 mm | 5.8 m/s21 km/h north-northeast |
1022 hPa | 25 % | -8 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 0% | |
| 9 PM
3 PM
| overcast | 10 °C 6 °C |
0.0 mm | 7.4 m/s27 km/h north-northeast |
1023 hPa | 27 % | -8 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 0% | |
| 10 PM
4 PM
| overcast | 8 °C 4 °C |
0.0 mm | 6.4 m/s23 km/h north-northeast |
1024 hPa | 36 % | -5 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 0% | |
| 11 PM
5 PM
| overcast | 8 °C 4 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h north-northeast |
1024 hPa | 38 % | -5 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 0% | |
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| cloudy | 7 °C 3 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h north-northeast |
1025 hPa | 41 % | -5 °C | 40 % | 0% | 0% | 40% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| clear | 5 °C 1 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h north |
1025 hPa | 45 % | -5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| clear | 4 °C 0 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h north |
1025 hPa | 44 % | -6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
9 PM
| clear | 4 °C 0 °C |
0.0 mm | 5.8 m/s21 km/h north |
1024 hPa | 43 % | -6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| clear | 4 °C 0 °C |
0.0 mm | 5.9 m/s21 km/h north |
1025 hPa | 44 % | -7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| clear | 3 °C -1 °C |
0.0 mm | 5.7 m/s21 km/h north |
1025 hPa | 45 % | -7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| clear | 3 °C -1 °C |
0.0 mm | 5.9 m/s21 km/h north |
1025 hPa | 47 % | -6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| clear | 4 °C 0 °C |
0.0 mm | 5.8 m/s21 km/h north |
1026 hPa | 48 % | -5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 6 °C 2 °C |
0.0 mm | 6.5 m/s23 km/h north |
1026 hPa | 47 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| cloudy | 14 °C 10 °C |
0.0 mm | 5.8 m/s21 km/h north-northeast |
1026 hPa | 23 % | -6 °C | 57 % | 0% | 0% | 57% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h north-northeast |
1026 hPa | 33 % | -5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Lencséstanya, Hungary - information
State: HungaryGPS coordinates: 48.1800; 21.9708
Time zone: Europe / Budapest
Something wrong, something missing?
Weather Lencséstanya, Hungary. Weather forecast Lencséstanya.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Lencséstanya is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Lencséstanya
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:16 am | 7:43 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:29 pm | 14:26 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:41 am | 8:18 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:59 am | 9:01 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:09 am | 9:51 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 4:27 pm | 04/29/2026 4:05 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |