Weather Lackó-halom long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Lackó-halom for ten days.
Sunday, May 17
17 / 12°C
| 12.3 mm | 21 km/h |
| 14 °C | 14 °C | 9 am | |
| 16 °C | 15 °C | 12 pm | |
| 16 °C | 16 °C | 3 pm | |
| 13 °C | 13 °C | 9 pm |
sunrise 5:00 am
sunset 8:09 pm
HOURLY
sunset 8:09 pm
|
|
|
|
Weather forecast Lackó-halom, Hungary extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sunday 05/17/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| rain | 13 °C 13 °C |
0.3 mm | 1.9 m/s7 km/h northeast |
999 hPa | 97 % | 12 °C | 100 % | 0% | 18% | 98% | 100% | |
| 1 AM
7 PM
| light rain | 14 °C 15 °C |
0.2 mm | 2.0 m/s7 km/h north |
999 hPa | 96 % | 13 °C | 100 % | 0% | 31% | 85% | 98% | |
| 2 AM
8 PM
| overcast | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h north |
999 hPa | 97 % | 12 °C | 100 % | 0% | 41% | 87% | 100% | |
| 3 AM
9 PM
| overcast | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h north |
1000 hPa | 97 % | 12 °C | 100 % | 0% | 68% | 54% | 100% | |
| 4 AM
10 PM
| light rain | 13 °C 13 °C |
0.2 mm | 3.8 m/s14 km/h north |
1000 hPa | 97 % | 12 °C | 100 % | 0% | 100% | 50% | 98% | |
| 5 AM
11 PM
| overcast | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h north |
1000 hPa | 96 % | 12 °C | 100 % | 0% | 100% | 34% | 85% | |
| 6 AM
12 AM
| overcast | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h north |
1001 hPa | 95 % | 12 °C | 100 % | 0% | 100% | 39% | 97% | |
| 7 AM
1 AM
| overcast | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h north-northwest |
1001 hPa | 93 % | 12 °C | 100 % | 0% | 100% | 15% | 100% | |
| 8 AM
2 AM
| light rain | 14 °C 14 °C |
0.2 mm | 5.6 m/s20 km/h north-northwest |
1002 hPa | 92 % | 12 °C | 100 % | 0% | 100% | 40% | 96% | |
| 9 AM
3 AM
| rain | 14 °C 14 °C |
0.4 mm | 6.0 m/s22 km/h north-northwest |
1003 hPa | 90 % | 12 °C | 100 % | 0% | 100% | 86% | 87% | |
| 10 AM
4 AM
| light rain | 15 °C 15 °C |
0.1 mm | 6.8 m/s24 km/h north-northwest |
1004 hPa | 87 % | 12 °C | 100 % | 0% | 100% | 91% | 92% | |
| 11 AM
5 AM
| rain | 16 °C 15 °C |
0.3 mm | 7.7 m/s28 km/h north |
1004 hPa | 77 % | 12 °C | 100 % | 0% | 100% | 92% | 98% | |
| 12 PM
6 AM
| light rain | 16 °C 16 °C |
0.1 mm | 6.9 m/s25 km/h north |
1005 hPa | 81 % | 12 °C | 100 % | 0% | 99% | 100% | 96% | |
| 1 PM
7 AM
| overcast | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 6.2 m/s22 km/h north |
1006 hPa | 79 % | 12 °C | 100 % | 0% | 95% | 99% | 60% | |
| 2 PM
8 AM
| rain | 17 °C 17 °C |
0.4 mm | 6.1 m/s22 km/h north |
1006 hPa | 78 % | 13 °C | 100 % | 0% | 82% | 98% | 73% | |
| 3 PM
9 AM
| light rain | 16 °C 16 °C |
0.2 mm | 6.2 m/s22 km/h north-northwest |
1007 hPa | 82 % | 12 °C | 100 % | 0% | 43% | 90% | 96% | |
| 4 PM
10 AM
| rain | 16 °C 16 °C |
0.3 mm | 5.9 m/s21 km/h north-northwest |
1007 hPa | 80 % | 12 °C | 100 % | 0% | 25% | 85% | 100% | |
| 5 PM
11 AM
| rain | 16 °C 16 °C |
0.4 mm | 5.6 m/s20 km/h north-northwest |
1008 hPa | 81 % | 12 °C | 100 % | 0% | 32% | 95% | 96% | |
| 6 PM
12 PM
| rain | 15 °C 15 °C |
0.9 mm | 5.3 m/s19 km/h northwest |
1008 hPa | 86 % | 12 °C | 100 % | 0% | 14% | 100% | 98% | |
| 7 PM
1 PM
| heavy rain | 14 °C 14 °C |
1.8 mm | 4.9 m/s18 km/h northwest |
1009 hPa | 90 % | 12 °C | 100 % | 0% | 35% | 100% | 99% | |
| 8 PM
2 PM
| heavy rain | 13 °C 13 °C |
1.8 mm | 4.6 m/s17 km/h northwest |
1009 hPa | 93 % | 12 °C | 100 % | 0% | 24% | 100% | 95% | |
| 9 PM
3 PM
| heavy rain | 13 °C 13 °C |
1.6 mm | 4.3 m/s15 km/h northwest |
1010 hPa | 93 % | 11 °C | 100 % | 0% | 66% | 100% | 95% | |
| 10 PM
4 PM
| heavy rain | 13 °C 13 °C |
1.6 mm | 4.1 m/s15 km/h northwest |
1011 hPa | 93 % | 11 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 82% | |
| 11 PM
5 PM
| heavy rain | 12 °C 12 °C |
1.5 mm | 4.2 m/s15 km/h northwest |
1011 hPa | 94 % | 11 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 70% | |
Monday 05/18/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| heavy rain | 12 °C 12 °C |
1.6 mm | 4.0 m/s14 km/h northwest |
1011 hPa | 94 % | 11 °C | 100 % | 0% | 83% | 100% | 74% | |
| 1 AM
7 PM
| heavy rain | 12 °C 12 °C |
2.5 mm | 3.7 m/s13 km/h northwest |
1011 hPa | 95 % | 11 °C | 100 % | 0% | 53% | 100% | 98% | |
| 2 AM
8 PM
| overcast | 12 °C 12 °C |
0.2 mm | 3.2 m/s12 km/h northwest |
1011 hPa | 95 % | 11 °C | 100 % | 0% | 85% | 100% | 97% | |
| 8 AM
2 AM
| light rain | 12 °C 12 °C |
0.9 mm | 2.4 m/s9 km/h northwest |
1013 hPa | 91 % | 10 °C | 100 % | 0% | 100% | 52% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 16 °C 16 °C |
0.3 mm | 3.5 m/s13 km/h west-northwest |
1015 hPa | 77 % | 11 °C | 87 % | 0% | 66% | 77% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| cloudy | 14 °C 14 °C |
0.1 mm | 1.5 m/s5 km/h west-northwest |
1015 hPa | 85 % | 11 °C | 39 % | 0% | 6% | 36% | 0% | |
Lackó-halom, Hungary - information
State: HungaryGPS coordinates: 46.9167; 20.4667
Time zone: Europe / Budapest
Something wrong, something missing?
Weather Lackó-halom, Hungary. Weather forecast Lackó-halom.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Lackó-halom is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Lackó-halom
data are always in the local timeSun and light
May 17, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5 am | 8:09 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:34 pm | 15:08 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:23 am | 8:46 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:37 am | 9:32 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 2:40 am | 10:30 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/17/2026 4:47 am | 05/17/2026 9:41 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 06/14/2026 | 05/31/2026 |